Oroszország;Orbán Viktor;Vlagyimir Putyin;

Orbán Viktor a háború szó helyett a „katonai művelet” kifejezést használta, hogy tetsszen Vlagyimir Putyinnak

Bár a magyar miniszterelnök rendszerint a háború szót használja, a pekingi találkozón kivételt tett. Igencsak zavartnak és feszültnek tűnt.

Magyarország sosem akart és most sem készül ellenséges lenni Oroszországgal szemben, így amit tehet, azt meg is teszi, igyekszik mindent megmenteni a közös vívmányokból - jelentette ki Orbán Viktor azon az tárgyaláson, amelyet Vlagyimir Putyinnal folytatott Pekingben.

Mint korábban mi is hírt adtunk róla, a magyar kormányfő mindössze a második uniós vezetőként találkozott az orosz elnökkel az invázió tavaly februári elrendelését követően. Mindezt úgy, hogy a Kreml tagadott, az Orbán-kormány pedig nem válaszolt az esetleges kétoldalú találkozókat firtató kérdésekre. 

Először Vlagyimir Putyin kezdett, aki örömét fejezte ki, amiért még ezekben a nehéz időkben is vannak olyan európai államok, amelyekkel nem szűntek meg a kapcsolatok, bár nem egyszerű fenntartani őket. Orbán Viktor ezt követően megszámolta, hogy hányszor találkozott az orosz elnökkel 2009 óta, de ilyen nehéz körülmények közt  még sosem. – Ennek oka nem más mint a katonai művelet és a vele járó nyugati szankciók – vette észre a 444, hogy Orbán Viktor a Kreml propagandájának megfelelően nem a háború szót, hanem a „katonai művelet” kifejezést használta arra, hogy háborús agresszorként Oroszország 2022. február 24-én Vlagyimir Purtyin parancsára lerohanta Ukrajnát.

Orbán ezután megköszönte Putyinnak, amiért mind a Roszatom, mind a Gazprom Magyarország remek partnere, és teljesíti  szerződéses kötelezettségeit. Noha a szinkrontolmács hangja erősebb, azonban ennek ellenére jól kivehető, amikor Orbán Viktor magyarul a „katonai művelet” kifejezést használta. 

Orbán Viktor nyilvánvalóan azért használta a háború helyett a  „katonai művelet” kifejezést, hogy tetsszen Vlagyimir Putyinnak. Az orosz parlament alsóháza, a duma 2022. március 4-én fogadta el azt a törvényt, amely akár 15 év szabadságvesztéssel bünteti, ha valaki nem a Kreml szájíze szerint beszél vagy ír az orosz-ukrán konfliktusról. Bünteti a törvény Oroszországban azt is, ha valaki egyszerűen csak nevén nevezi a háborút, és nem a „különleges katonai művelet” kifejezést használja helyette.

Közben az rtl.hu hívta fel a figyelmet egy, a találkozóról készített felvételre. Ezen látszik, hogy a magyar kormányfő nagyon feszültnek tűnt az orosz elnök társaságában. Egymás után többször is megigazította a nyakkendőjét, fészkelődött, rendezgette az iratait, le- és felvette a tollát.