Németország;Franciaország;antiszemitizmus;Izrael;zsidók;

Rendőrségi helyszínelés a berlini zsinagógánál.

- Molotov-koktélokat dobtak egy berlini zsinagógára, egyre nagyobb félelemben élnek a zsidók Nyugat-Európában

A Hamász Izrael elleni támadása és a gázai kórházat kedd este érő légicsapás után terjednek az antiszemita incidensek. Sok esetben a muszlim bevándorlók éltetik a terrorszervezetet. 

Molotov-koktélokat dobtak egy berlini zsinagóga épületére, több európai országban is megszaporodtak az antiszemita incidensek. Korábban több olyan felvétel is napvilágot látott a közösségi médiában, amelyen az látható, hogy rendőrök helyszínelnek a német főváros Mitte negyedében álló épületnél. A Kahal Adass Jisroel közösség épületegyüttesében nem csak zsinagóga, de egy óvoda és egy közösségi ház is van.

Az éjszaka Izrael- ellenes zavargások törtek ki a gázai kórházat érő kedd esti támadás nyomán, a tüntetők több alkalommal is összecsaptak a rendőrökkel a város Neukolln és Kreuzberg negyedében, illetve a Brandenburgi kapunál. Több rendőr megsebesült.

A Kahal Adass Jisroel ügyvezető igazgatója arról számolt be, hogy közösségük egyre nagyobb fenyegetést érzékelt az utóbbi napokban. Csak idő kérdése volt, mikor következik be egy ilyen támadás, de ez aligha az utolsó volt - fűzte hozzá Anna Segal. 

A zsidó intézményeket szerte Németországban rendőrök őrzik, a jelentések szerint akkor is a helyszínen voltak, amikor a Molotov-koktélokat az épületre dobták. Később őrizetbe vettek egy férfit, leszállt a robogójáról, majd Izrael-ellenes jelszavakat kiabálva rohant a zsinagóga felé.

A merényletet Olaf Scholz német kancellár is elítélte. 

„Berlin marad zsidó” - üzeni egy friss felirat a falon.

Franciaországban és Németországban több palesztinbarát tüntetést betiltottak. A múlt héten a rendőrség könnygázzal és vízágyúkkal oszlatott fel egy betiltott tüntetést Párizs központjában. Az antiszemita incidensek növekvő számára reagálva Gérald Darmanin francia belügyminiszter kedd este kijelentette, „egy francia zsidó haja szála sem görbülhet meg anélkül, hogy az elkövető ne szembesüljön az állam villámgyors reakciójával. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerdán az Európai Parlamentben azt mondta, hogy a Hamász terrorja egy új erőszakspirálba sodorta Izraelt és palesztinokat. – Az antiszemita incidensek számának növekedését látjuk, többek között itt Európában is. Zsinagógákat rongáltak meg, a gyűlöletbeszéd és az álhírek pedig aggasztó sebességgel terjednek. Ezt pedig egyszerűen nem fogadhatjuk el – fogalmazott a testület vezetője. 

Miközben az EU és Lengyelország közötti viszony radikális javulás előtt áll, ugyanez nem mondható el a magyar-lengyel kapcsolatok jövőjéről.