Románia;Székelyföld;szélsőségesek;nacionalisták;úzvölgyi katonatemető;

Mongóliába „küldte vissza” a magyarokat egy román nacionalista molinó az úzvölgyi katonatemetőben

A szélsőségesek nem az 1956-os magyar forradalomra gyülekeztek Székelyföldön, hanem előrehozták a román hadsereg napját.

Nyíltan magyarellenes, „Magyarok, menjetek vissza Mongóliába, ahonnan jöttetek” feliratú molinóval „emlékezett” az úzvölgyi katonatemetőben vasárnap a román nacionalista szervezetek mintegy 200 tagja. Az eredetileg október 25-i emléknapot vasárnap tartotta a Nemzet Útja (Calea Neamului) és Ortodox Testvériség (Fratia Ortodoxa) nacionalista szervezet. A közösségi médiában közzétett felhívás szerint válaszként arra, hogy szerintük „a magyar politikai szervezetek óriási nyomást gyakorolnak” a hatóságokra az általuk felállított újabb keresztek eltávolítása érdekében. 

Mihai Tarnoveanu, a Nemzet Útja vezetője néhány követőjével már hétközben az úzvölgyi temetőbe látogatott. A közösségi oldalán posztolt videófelvétel szerint a télre való felkészülésként viasszal és favédőszerrel kenték be a július 8-án önkényesen felállított 151 fakeresztet, melyeket a bírósági végzés nyomán június végén eltávolított 50 betonkereszt helyére emeltek. A vasárnapi megemlékezésre a Hargita Népe online beszámolója szerint több moldvai megyéből és Bukarestből autóbusszal érkeztek a résztvevők. A helyszínen rendőrök, csendőrök és a rohammentő-szolgálat tagjai is jelen voltak.

A Székelyhon tudósítása szerint a vasárnapi felvonuláson a magyarokat „Mongóliába visszaküldő” molinó mellett olyan helytelen román megfogalmazású, rossz helyesírású szövegek is megjelentek, hogy „Magyarország nincs Európa térképén, a barbár magyarok rablási szándékkal érkeztek vidékeinkre 1290-ban, Valami örök. Erdély román föld”.

A maszol.ro hírportál szerint Mihail Tarnoveanu Európa- és külföldellenes beszédében a vendégmunkások ellen is szót emelt, arról is beszélt, hogy a romániai iskolákban háttérbe szorul a román történelem oktatása, és kifogásolta, hogy a zsidók történelméről és a holokausztról tanulnak a diákok. A megemlékezés gyertyagyújtással és „közös lakomával” folytatódott. Miközben eltűnt az a piros-fehér-zöld zászló, amelyet augusztus 26-án a Csíkszentmárton szervezte ünnepségen vontak fel a zászlórúdra, helyébe pedig a román került.