Izrael;háború;Gáza;izraeli-palesztin konfliktus;Greta Thunberg;

Greta Thunberg kiállt a palesztinok mellett, az izraeli külügy szerint nem kellett volna

A svéd klímaaktivistát egy plüsspolip miatt antiszemitának nevezték.

Greta Thunberg svéd klímaaktivista is megfogalmazta véleményét az izraeli-palesztin vérengzéssel kapcsolatban: az X-re átkeresztelt Twitteren néhány társával egy közös fotót készített, amelyen a palesztinok mellett állnak ki.

A közzétett bejegyzésben Greta Thunberg egy „Stand with Gaza” (állj ki Gáza mellett) feliratú táblát tart a kezében, mellette egy barátnője látható, aki állítása szerint zsidóként vállal szolidaritást a palesztin üggyel, egy harmadik társuk pedig a szabad Palesztináért demonstrált, tábláját a palesztin nemzeti színekkel is kifestve.

„Ma a Palesztina és Gáza melletti szolidaritás jegyében sztrájkolunk. A világnak fel kell szólalnia az azonnali tűzszünet, valamint a palesztinok és minden érintett civil igazsága és szabadsága érdekében”

- írta bejegyzéséhez a klímaaktivista.

Palesztin egészségügyi források szerint a Gázai övezet ellen indított izraeli támadássorozat halálos áldozatainak a száma vasárnap délután már 5087-nél járt, maga a palesztin ügy melletti kiállást azonban beárnyékolta, hogy Greta Thunberg - hívta fel a figyelmet az Index - korábban elfelejtette elítélni a szélsőséges palesztin szervezet, a Hamász Izrael ellen végrehajtott terrorakcióját, amelyben legkevesebb 1400 ember vesztette életét. Bejegyzésére válaszul az izraeli külügyminisztérium némi cinizmussal le is csapta a magas labdát.

„A Hamász nem megújuló erőforrásokból állítja elő azokat a rakétákat, amelyek ártatlan izraelieket öltek meg. A Hamász mészárlásának áldozatai akár a te barátaid is lehettek volna”

- hangzik a válasz.

Greta Thunberg válaszolt is, egyértelművé téve, hogy a palesztin ügy melletti kiállás nem egyenlő a Hamász támogatásával. „Magától értetődő – legalábbis azt hittem –, hogy ellenzem a Hamász szörnyű támadásait. Azt mondtam: a világnak fel kell szólalnia az azonnali tűzszünet, valamint a palesztinok és minden érintett civil igazsága és szabadsága érdekében” - fogalmazott, idézve előző bejegyzésének második mondatát.

Ennek ellenére a bejegyzés miatt Greta Thunbergnek antiszemitizmus vádja miatt is magyarázkodnia kellett, eredetileg ugyanis egy másik fotóval illusztrálta az üzenetét, egy olyannal, amelyen egy plüsspolip is szerepelt. Ilyen plüsspolipot leggyakrabban az autizmussal élők használnak hangulatkifejezésre, Greta Thunbergről pedig köztudomású, hogy az autizmus egy enyhébb formájában, Asperger-szindrómában szenved. Akadt azonban, aki a bejegyzést úgy értelmezte, hogy a klímaaktivista antiszemita jelképként használta a polipot, amely egy  náci Németországban kiadott 1938-as képregény óta a világot behálózó zsidó összeesküvés allegóriája is. Greta Thunberg ezért a helyzetet gyorsan tisztázva lecserélte a képet és jelezte, nem tudott erről az összefüggésről, az antiszemitizmust és minden egyéb diszkriminációt pedig minden formájában elítél. A jelenleg is elérhető bejegyzésben a plüsspolip már nem látható.

Az izraeli hadseregnek pillanatnyilag 222 olyan emberről van tudomása, aki a Hamász túsza lett a szélsőséges palesztin szervezet október 7-i terrortámadása nyomán. Ez tízzel több a korábban ismert számnál.