Az EU-tagoraszágok vezetői pénteken befejeződött másfél napos brüsszeli csúcstalálkozójukon közös álláspontot fogadtak el a közel-keleti helyzetről és megerősítették, hogy továbbra is támogatják Ukrajnát. A zárt ajtók mögött folyó tárgyalásokat ismerő forrásaink szerint Orbán Viktor ugyan tett erőfeszítéseket az Ukrajnáról szóló közlemény szövegének a módosítására, de nem járt eredménnyel. A jóváhagyott dokumentum leszögezi: az Európai Unió addig folytatja pénzügyi, gazdasági, humanitárius, katonai és diplomáciai segítségnyújtását a megtámadott országnak, ameddig csak szükséges.
Információink szerint a magyar kormányfő javasolta, hogy az EU vizsgálja felül eddigi politikáját, a tagállamok pedig csak kétoldalú alapon támogassák az ukrán hadsereget. Úgy tudjuk, hogy a teremben megismételte nyilvánosan is hangoztatott álláspontját arról, hogy az ukrán ellentámadás nem járt sikerrel és Ukrajna nem fogja megnyerni a háborút.
„Nincs itt semmi újdonság” – Az Európai Bizottság értékel, a feltételei teljesüléséig nem fizet az Orbán-kormánynakBrüsszeli forrásaink megerősítették, hogy a tárgyalóteremben kevesen hozakodtak elő az Orbán-Putyin találkozóval. A legkritikusabb véleményt a posztjáról hamarosan távozó Xavier Bettel luxemburgi miniszterelnök fogalmazta meg, aki azt mondta: nehéz megérteni a magyar kormányfőt, aki ezzel a találkozóval a fronton harcoló ukrán katonákat is megsértette. Emmanuel Macron a megbeszélésen, majd újságírók előtt is megismételte: senkinek nem lehet megtiltani, hogy azzal találkozzon, akivel csak akar, de elvárható, hogy előtte is és utána egyeztessen a partnereivel. Hasonló véleményt fogalmazott meg sajtótájékoztatóján Ursula von der Leyen bizottsági elnök is.
A francia elnök fogta magát, és lassan is elmagyarázta Orbán Viktornak, mi a különbség Brüsszel és Moszkva között Luxemburgi miniszterelnök: Nem szabad Orbán Viktor túszaivá válnunkAz Orbán Viktor különutas politikájáról nyilatkozó vezetők szinte mindegyike azt hangsúlyozta, hogy a miniszterelnök eddig hozzájárult az EU egységének a megőrzéséhez, és valójában ez számít.
Az EU27-ek politikai vitát tartottak a közösség hosszútávú költségvetésének a kiegészítéséről is. Charles Michel, a csúcsot vezető elnök nagyon hasznosnak minősítette az eszmecserét, mert segített világossá tenni az álláspontokat. A tagországoknak decemberben kellene tető alá hozniuk a megállapodást, amit többen igen becsvágyó, de nem lehetetlen célnak ítéltek. A tanácskozáson kiderült, hogy szinte mindenki soknak tartja azt a csaknem 100 milliárd eurót, amelyet az Európai Bizottság (EB) kér a következő három évre Ukrajna támogatására, a migrációs problémák kezelésére, a megnövekedett kamatterhek fedezésére és néhány egyéb célra. A hiányzó pénzt a legtöbben nem csak befizetésekből, hanem a büdzsé tételeinek az átcsoportosításából remélik előteremteni. Magyarország egyelőre nemet mond minden javaslatra, amely a költségvetés kiegészítésére vonatkozik.