Általános, hogy a kórházak azért nem engedik haza a gyógyult gyerekeket, mert így több pénzt kapnak az ellátásukért – mondta a Magyar Orvosi Kamara Győr-Moson-Sopron megyei elnöke az RTL Híradónak. Szijjártó László szerint ez sérti az orvosi etikát, és a gyerekeknek se jó, ha az indokoltnál tovább tartják őket az egészségügyi intézményekben.
A csatornának egy édesanya mesélt arról, hogy a kisfiának „befulladós rohamai” voltak és a kezelések után általában már a második napon jól volt, mégsem mehettek haza. „Mindig négy vagy öt napig voltunk kórházban, azt mondták, hogy azért, mert meg kell figyelni a gyereket” – idézte fel.
A Magyar Orvosi Kamara Győr-Moson-Sopron megyei elnöke szerint nem egyedi esetről van szó, már régi probléma, hogy azért tartják bent a szükségesnél tovább a gyerekeket a kórházak, mert így több pénzt kapnak az ellátásért.
„Ha indokolatlanul egy gyermeket, beteget tovább tartanak kórházban, az az orvosi etika megsértése és a gyermeknek egyfajta bántalmazása, én borzasztóan szomorú vagyok és szégyellem magam a gyerekgyógyász társadalom helyett is”
– fogalmazott Szijjártó László.
Az RTL Híradónak Velkey György, a Magyar Kórházszövetség elnöke is elismerte, hogy valós problémáról van szó. Szerinte az intézmények sok pénzt veszítenek, ha a lehető legrövidebb idő alatt látják el a gyerekeket.
„Ez a Bethesdának például havonta tízmilliós nagyságrendű, sőt időnként több tízmilliós nagyságrendű veszteséget jelent. Tehát a probléma valós, ugyanakkor a kórházak legtöbbje – a mi intézményünk is –, úgy reagál, hogy sajnos ez anyagi veszteséget jelent, ezért is adósodnak el egyebek mellett nagyon hamar a gyerekkórházak”
– jelentette ki. Velkey szerint ápolási napok helyett magát az ellátást kellene finanszírozni, és úgy tudja, az erről szóló jogszabálymódosítás már folyamatban van.
Ennek ellenére Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztert a kormányinfón hiába kérdezte az RTL a finanszírozás átalakításáról. Azt azonban a tárcavezető elmondta, kizártnak tartja, hogy egy kórház igazgatója valakit arra utasítson, hogy orvosi protokollal szemben, akár egy fél órával tovább tartson bent egy gyermeket.
– De ha ilyen utasítást ad, akkor azonnal le kell váltani
– szögezte le a miniszter.
Az RTL Híradó megkeresésére a Belügyminisztérium közölte, sem ő, sem pedig a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő nem kapott olyan jelzést, hogy tovább tartanának bent betegeket a kórházban, mint az szükséges lenne.