Izrael;háború;Hamász;Gázai övezet;

Több száz külföldi hagyhatta el szerdán a Gázai övezetet, az izraeli miniszterelnök szerint országa a legigazságosabb háborút vívja

Az izraeli hadsereg szerdán újra csapást mért a Dzsabalija menekülttáborra. A Gázai övezetben jelenleg kilenc pékségnek kell ellátnia kenyérrel több mint kétmillió embert.

Egyiptomi és palesztin források szerint több mint négyszáz ember – 335 külföldi útlevéllel rendelkező személy és 76 sebesült – hagyhatta el a Gázai övezetet szerdán a rafahi határátkelőn át Egyiptom felé, először az izraeli-palesztin háború október 7-i kitörése óta – derül ki a BBC élő hírfolyamából. Ezzel párhuzamosan a folyamatos izraeli támadás alatt álló Gázai övezetbe áramlik befelé a segély is, kedden 59, összesen eddig 217 kamion jutott be, de ez a szám – jegyzi meg a brit közszolgálati adó honlapja – eltörpül ahhoz képest, hogy a konfliktus előtt naponta 500 kamionnyi segélyt kaptak a palesztinok.

Arról a 15 magyarról, aki a Külgazdasági és Külügyminisztérium tudomása szerint a opalesztin földsáb területén rekedt, egyelőre nincs hír azóta, hogy szijjártó Péter tárcavezető közlése szerint hétfőn mindegyikükkel beszéltek. 

Egyiptomi hatósági közlések szerint a rafahi határátkelő csütörtökön újra meg fogják nyitni a menekülők és a sebesültek előtt.

Törökország nevében Fahrettin Koca egészségügyi miniszter jelezte, hogy csak a kairói vezetés engedélyére vár, kórháztáborokat létesítésére egyiptomi oldalon, az El Arís-i nemzetközi repülőtéren. A rafahi határátkelő az egyedüli, amely a Gázai övezetből nem Izrael, hanem Egyiptom területére vezet.

Izrael pénteken indította el a szárazföldi offenzívát is a Gázai övezet ellen a megtorlás részeként azért, hogy október 7-éna szélsőséges palesztin szervezet, a Hamász mintegy 2500 felfegyverzett terroristája lerohanta a területét, több mint 1400 embert ölve meg. Azóta gázai egészségügyi minisztérium közlése szerint szerdáig 8796 ember – köztük 3648 gyerek vesztette életét az különféle izraeli harcokban. Azt már az izraeli hadsereg, az IDF jelentette be, hogy 15 izraeli katonája esett el, közülük 11 kedden akkor, amikor a palesztinok egy páncéltörő rakétával eltalálták az őket szállító Namer típusú harci járművet.

A szerdai bejelentésben szereplő 15-tel összesen 320-ra nőtt azoknak az izraeli katonáknak a száma, akik október 7. óta elestek a Hamász terroristával vívott harcokban. Többségükkel a terrortámadás napján, Izrael területén végeztek a palesztinok.  Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ma úgy fogalmazott, az elesett katonák a lehető legigazságosabb háborút vívták a hazájukért, Izrael pedig győzelemmel fogja befejezni a hosszúnak ígérkező háborút.

Szerdán Izrael újra csapást mért a Gázaváros szélén fekvő Dzsabalija menekülttáborra, amelyet ezúttal a katonai egységei is támadtak. Az egyelőre nem világos, hogy ma hányan vesztették életüket, de a Hamász legkevesebb 50-re teszi a keddi akciói halálos áldozatainak a számát. Heten közülük állítólag olyan túszok voltak, akiket október 7-én Izraelből hurcoltak el a palesztin szélsőségesek. Az izraeliek annak ellenére mértek ismét csapást a Dzsabalija menekülttábor, hogy a nemzetközi közvélemény élesen elítélte a keddi támadást. Jordánia szerdán vissza is hívta a nagykövetét Izraelből.

Az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala (OCHA) számokat közölt a humanitárus válságról a Gázai övezetben,  ahol a békeidőbeli 35-ből jelenleg csak 13 kórház működik, és azok is csak a korábbi személyzet kevesebb mint egyharmadával. A háború kitörése óta 16 egészségügyi dolgozó vesztette életét munka közben és 30 sebesült meg. Áram nincs, generátorok biztosítják, Izrael pedig üzemanyagot sem enged be arra hivatkozva, hogy a Hamász nyúlná le és használná fel a maga céljaira. Üzemanyaghiány miatt bezárt a Gázai övezet egyedüli olyan kórháza is, ahol daganatos betegeket kezelnek.

Ami az élelmiszer-utánpótlást illeti, a Gázai övezet 2,3 millió lakóját most összesen kilenc pékség látja el kenyérrel – az egyiket a Világélelmezési Program tartja fenn –, minden nap mindegyikük előtt hosszú sorok kígyóznak. Azok, akik sorba állnak → hívja fel a figyelmet az OCHA –, jobban ki vannak téve az izraeli légicsapások jelentette veszélynek.