Németország;Hamász;terrorszervezet;betiltás;

Németország menti, amit lehet az Izrael előtt kínosnak számító ENSZ-beli döntés után

Egy palesztin szervezetet feloszlatnak.

A berlini láthatóan igyekszik mindent megtenni azért, hogy elfeledtesse Izraellel, egy hete, az ENSZ Közgyűlésében a gázai tűzszünetről szóló szavazáson tartózkodott, ahelyett hogy nemmel szavazott volna, Izrael érdekeinek megfelelően. Nancy Faeser (SPD) belügyminiszter csütörtökön bejelentette: betiltották a Hamász és a Samidoun nevű palesztin hálózat tevékenységét Németországban, másrészt a zöldek gazdasági minisztere, Robert Habeck egy videóbeszédében egyértelműen Izrael pártjára állt.

A gázai történések Németország biztonságára is hatással vannak. A Hamász Izrael elleni támadása, majd Izrael Gáza elleni akciója után Németországban is palesztinpárti tüntetések zajlottak

Faeser egyébként azon a sajtótájékoztatón, amelyen a két szervezet betiltását ismertette, eredetileg teljesen másról akart beszélni, de az eredeti téma, a szövetségi kiberbiztonsági hivatal, a BSI helyzetjelentéséről való tájékoztatása teljesen háttérbe szorult.

A Samidoun hálózatot fel is oszlatják. A 2012-ben megalakult a Samidoun - Palesztin Szolidaritási Hálózat voltaképpen egy nemzetközi kampány az izraeli börtönökben lévő palesztin foglyok, köztük terroristák szabadon bocsátásáért. A szervezet tagadja Izrael létezéshez való jogát. Német hírszerzési tisztviselők szerint a csoport tagjai kapcsolatban állnak a Népi Front Palesztina Felszabadításáért (PFLP) radikális szervezettel, amely az Izrael elleni fegyveres harcot hirdeti.

Németországban a Samidoun HIRAK - Palesztin Ifjúsági Mobilizációs Ifjúsági Mozgalom (Németország) és Hirak e.V. néven is működik a belügyi tárca szerint. Mint a minisztérium rámutat, a hálózat „a nemzetközi megértés eszméje ellen irányul”, sérti és veszélyezteti a békés együttélést, a közrendet és Németország más fontos érdekeit. Támogatja továbbá az erő alkalmazását politikai célok elérése érdekében, és segíti azokat az egyesületeket, amelyek támadásokat kezdeményeznek, és fenyegetnek.

Nancy Faeser szerint a Samidoun a különböző országokban fogva tartott foglyok szolidaritási szervezetének álcája alatt Izrael- és zsidóellenes propagandát terjeszt. – Márpedig az antiszemitizmusnak nincs helye Németországban. Minden formában és a jogállamiság minden eszközével küzdeni fogunk ellene" – hangoztatta a belügyminiszter. Röviddel a Hamász Izrael elleni támadása után egyébként a Samidoun spontán jubileumi gyűlést tartott Berlin-Neuköllnben, és édességeket osztogatott a gyerekeknek.

Ami a Hamászt illeti, az Európai Unió, az Egyesült Államok, valamint a német legfőbb ügyész is évek óta terrorszervezetnek minősíti azt. A német egyesületi törvény szerint a külföldi szervezetekkel szemben tevékenységi tilalmat lehet elrendelni, erről döntött most a német belügyminiszter.

Az Alkotmányvédelmi Hivatal becslései szerint Németországban mintegy 450-en támogatják a Hamászt, sokan közülük német állampolgárok. A most betiltott Samidoun egyesületnek kevesebb tagja van, de a biztonsági hatóságok szerint többjük fejtett ki aktivitást. A tilalom a gyakorlatban azt jelenti, hogy esetleges vagyontárgyaikat elkobozzák, az internetes megjelenéseket és a közösségi médiában való tevékenységet betiltják. Mindenki, aki továbbra is aktívan tevékenykedik a szervezetekért, felelősségre vonhatják büntetőjogi szempontból.

Robert Habeck német gazdasági és éghajlatvédelmi miniszter, is megszólalt a közel-keleti válság kapcsán. Az X-en (korábban Twitter) közzétett egy videónyilatkozatot, amelyet sokan "a nemzethez intézett beszédként" értelmeznek. Mint fogalmazott, a Hamász Izrael elleni támadása óta a németországi közvita "heves, olykor zavaros" lett. A zöldpárti politikus egyértelműen Izrael pártjára áll, és hangsúlyozta: "Az antiszemitizmus semmilyen formában nem tolerálható. A Berlinben és más németországi városokban zajló iszlamista tüntetések mértéke elfogadhatatlan, és kemény politikai választ igényel”.