ételosztás;

Nem jönnek az uniós források, a magyar állam karácsonykor sem ad egy tál meleg ételt a rászorulóknak

Nem is jogszabályi kötelezettség, szóval nem csinálják.

Tavasszal még abban bízott a Hajléktalanokért Közalapítvány, hogy a tél kezdetére újraindul az uniós pénzcsapok elzárása miatt leállított Egy tál meleg étel program. A Belügyminisztérium Népszavának küldött válaszából azonban kiderült: legkorábban jövőre folytatódhat a program. Addig a végletekig kivéreztetett önkormányzatokra bízták a feladatot.

Többszöri hosszabbítás után október 6-án zárult le végleg a 2017-ben 4 milliárd forintos uniós forrásból – a Széchenyi 2020 program keretében – elindított szociális étkeztetési program. A ciklus végére az átcsoportosítások révén 5 milliárdra hízott összegből több ezer adag ételt elkészítését és szétosztását tudták biztosítani hétköznapokon. Ez évi egymillió adagot, több ezer tonna élelmiszert jelentett, több tízezer hajléktalan és szociálisan rászoruló embernek nyújtva segítséget.

A projekt elvileg már 2020-ban lejárt, de különféle maradványpénzek felhasználásával a projekt lebonyolításával megbízott Hajléktalanokért Közalapítvány egészen idén áprilisig fenn tudta tartani ezt az ellátást. Akkor azonban elfogyott a pénz és úgy tűnt, hogy egészen a következő uniós ciklus kezdetével kiírható támogatási pályázat meghirdetéséig és lezárásáig szünet áll be a hajléktalan-étkeztetésben. A közalapítványnak végül sikerült összeszednie valamennyi pénzt és az áprilisi rövidebb kényszerleállás után még sikerült néhány hónapra életet lehelniük a programba. Október elejére azonban az innen-onnan összeszedett pénz is elfogyott Ezzel naponta 4000 adag meleg étel tűnt el a rendszerből, miközben az utcán, átmeneti szállókon és otthonokban élők számára az esetek zömében ez jelenti az egyetlen esélyt a napi étkezésre.

„A Széchenyi 2020 program keretében történő napi egy tál meleg étel biztosítása nem jogszabályi kötelezettsége az államnak”

 – válaszolta a Népszava kérdésére a Belügyminisztérium. Mint írják: „az állam a rászorulók számára a szociális alapszolgáltatás keretében biztosítja a meleg ételt. A szolgáltatás a szociális törvényben meghatározottak szerint minden településen elérhető. A hajléktalan személyek napi egyszeri meleg élelemmel történő ellátása ennek megfelelően az étkeztetés szociális szolgáltatás keretében működő népkonyhák által biztosított”.

Azt nem tették hozzá, hogy a szociális alapszolgáltatások biztosítása, a népkonyhák üzemeltetése önkormányzati feladat. Márpedig a településeknek egyre kevesebb marad a számlájukon az elszálló infláció, illetve az elszabaduló rezsiárak miatt, miközben egyre nagyobb az igény a szociális támogatások valamennyi formájára, nem csupán a fedél nélkül élők, de a saját otthonukban élők között is.

A Belügyminisztérium egyébként „folytatná a programot, a jelenlegi 2021-2027-es költségvetési ciklusban is, de az uniós források jelenleg nem állnak rendelkezésre”. (Az Európai Unió a jogállamisági feltételek teljesítéséhez köti az uniós források megnyitását.) Az egy tál meleg étel program uniós forrásból történő folytatására az EFOP Plusz „Rászoruló személyek támogatása Melegétel és kiegészítő élelmiszer rendszeres biztosítása hajléktalan személyek számára” projekt keretében lenne lehetőség. Az ehhez kapcsolódó „Élelmiszer támogatás biztosítása hajléktalan személyek részére” címet viselő pályázati felhívás megjelenése az idei utolsó negyedévben várható, amely 8,5 milliárd forint forrást biztosít a program megvalósítására – írta a BM, bár azt nem fűzte hozzá, hogy ehhez uniós pénzre lenne szükség. A felhívás előkészítése közlésük szerint folyamatban van. Ezzel együtt nem tagadták, hogy

a melegétel-osztás a legjobb esetben is csak 2024. első negyedévében indulhat újra.

Addig maradnak az önkormányzati, egyházi és karitatív ételosztások. S hogy erre mennyire nagy az igény, jól mutatja, hogy a Hajléktalanokért Közalapítvány a központi program lezárulta után a Krisna-tudatú hívők Közösségének élelmezési programjától, az Ételt az Életért Alapítványtól kért napi plusz 150 adag meleg ételt. Az alapítvány egyébként országosan naponta több mint 3000 adag ételt oszt szét a rászorulóknak, ebből a fővárosi hajléktalanellátást szervező BMSZKI-nak 1400 adagot juttat. Budapesten 5 osztópontból 4 kerületi, önkormányzati megállapodás keretében, míg a Népligetben népkonyhaként működik.