ENSZ;Izrael;Hamász;Gázai övezet;

Gázaiak tömegei indultak az övezet déli része felé, az ENSZ emberi jogi főbiztosa szerint Izrael és a Hamász is háborús bűnöket követett el

Az izraeli hadsereg közben azt közölte, hogy legalább 130 alagutat semmisített meg Gázában.

Ötvenezer palesztin vonult a Gázai-övezet déli része felé, miután az izraeli erők ismét, ezúttal 5 órán át nyitva tartották az oda vezető Szalah al-Din főutat – mondta szerda este a BBC szerint Daniel Hagari, az izraeli hadsereg (IDF) szóvivője. Hozzátette, hogy nincs tűzszünet, csupán „humanitárius szünetek”, ezek tették lehetővé az emberek evakuálását északról.

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök még hétfőn, az ABC Newsnak nyilatkozva kijelentette, hogy hajlandó megfontolni a „kisebb taktikai szünetek” lehetőségét a segélynyújtás és a túszok szabadon bocsátása érdekében.

Azt nem tudni, pontosan hány civil maradt Gázaváros területén, de néhány nappal ezelőtt amerikai tisztviselők 300-400 ezerre becsülték a számukat.

Az izraeli hadsereg közben azt közölte, hogy legalább 130 alagutat semmisített meg Gázában.

Mindkét felet háborús bűnökkel vádolja az ENSZ főbiztosa

Izrael és a Hamász is követett el háborús bűnöket október 7-e óta – közölte Volker Türk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa, amikor ötnapos közel-keleti körútja során meglátogatta a rafahi átkelőhely egyiptomi oldalát. „A palesztin fegyveres csoportok által október 7-én elkövetett atrocitások szörnyűek voltak, háborús bűnök voltak – akárcsak a túszok folyamatos fogva tartása” – idézte szavait a Reuters. Volker Türk hozzátette, hogy a palesztin civilek Izrael általi kollektív megbüntetése, valamint az emberek törvénytelen, erőszakos háborús evakuálása szintén háborús bűn.

Egyre súlyosabb a helyzet Ciszjordániában

AZ ENSZ humanitárius vezetője eközben a közösségi médiában egyre súlyosabbnak nevezte a Ciszjordániában kialakult helyzetet. Martin Griffiths szerint október 7. óta 158 palesztint öltek meg a területen, köztük 45 gyermeket. 2400 ember megsérült, és több mint ezren kényszerültek elhagyni az otthonaikat.

Ugyancsak szerdán az ENSZ és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közös erőfeszítései eredményeként

egészségügyi felszerelést és gyógyszereket szállító konvoj érkezett a gázai Al-Sifa kórházba.

Ez a második ilyen, létfontosságú szállítmány a Hamász és Izrael közötti konfliktus eszkalálódása óta az egészségügyi intézménybe. A készletek azonban „messze nem elegendőek a Gázai övezet óriási szükségleteinek kielégítésére”, a kórház állapota katasztrofális – áll a két szervezet közleményében.

Katar állítólag túszok szabadon engedése ügyében közvetít, háromnapos fegyverszünetért cserébe

Egy palesztin tisztségviselő a Hamásztól származó információra hivatkozva azt mondta, hogy háromnapos humanitárius fegyverszünet ügyében közvetít Katar az Izrael és a Hamász közötti gázai övezeti konfliktusban tizenkét túsz, közöttük hat amerikai elengedéséért cserébe. Dohában már korábban közölték: Katar a közvetítést az Egyesült Államokkal egyeztetve folytatja. Ejlon Lévi izraeli kormányszóvivő az AFP francia hírügynökségnek nyilatkozva nem kívánta kommentálni a tárgyalásokkal kapcsolatos nyilatkozatokat. (MTI)