Gázaváros szívében vannak az izraeli egységek – idézte a BBC Joáv Gallant, az ország védelmi miniszter bejelentését, amellyel párhuzamosan az izraeli hadsereg, az IDF egy videót tett közzé arról, ahogy izraeli páncélozott járművek a városközponttól jócskán délre húzódó tengerparti út mentén haladnak, és hangsúlyozta, hogy már az egész területet sikerült bekeríteniük.
„Gáza a valaha épített legnagyobb terrorbázis” – fogalmazott Joáv Gallant. Izrael szerint az övezet a Hamász fellegvára, tele van alagutakkal és bunkerekkel, ezek egy része pedig nagyobb kórházak alatt húzódik.
Izraeli hírszerzési információk alapján
az IDF egy légicsapásban végzett Mohszen Abu Zinával, a Hamász fő fegyverfelelősével, aki a szélsőséges palesztin szervezet rakétáinak és stratégiai fegyvereinek a fejlesztését irányította
A jelentést független források még nem erősítették meg.
Gázaváros belső kerületeiben harcolnak az izraeli egységekDaniel Hagari IDF-szóvivő közben közölte, hogy az elmúlt hónapban 14 ezer „terrorista célpontot” semmisítettek meg.
Ismét több száz külföldi hagyhatja el a Gázai övezetet
A palesztin hatóságok eközben ismét több mint 600 külföldi állampolgár – valamint hozzátartozóik – nevét tették közzé, ők azok, akik a rafahi átkelőn keresztül elhagyhatják Gázát Egyiptom irányába. A felsorolt személyek közt a Fülöp-szigetekről, Ukrajnából és Kanadából érkezők is vannak.
A rafahi átkelőt november 1-jén nyitották meg a külföldi útlevéllel rendelkezők, illetve a súlyos sérültek előtt. Egyiptom szombaton felfüggesztette az evakuálást, de hétfőn újra engedélyezte az áthaladást.
Hét magyar a Gázai övezet legveszélyesebb részén rekedt, egyelőre senki sem vállalja, hogy elviszi őket a rafahi átkelőhözKétnapos csecsemőt találtak egy gázai mecset közelében
A Sky News szerint nemrég egy kétnapos babát szállítottak a gázavárosi Sifa kórházba, miután egyedül találtak rá egy mecset közelében. Azt nem tudni, hogy a csecsemő szüleivel mi történhetett.
A lap az ENSZ egyik magas rangú tisztviselőjétől úgy tudja, Gázában minden hónapban 5000 nő szül, vagyis naponta 160 baba születik a jelenleg generátorral működő kórházakban. A Gázai övezetben 50 ezer várandós nő él, a daganatos betegek számát 9000 körülire teszik a térségben.
Egy izraeli miniszter szerint félreértették Benjamin Netanjahu szavait
Ron Dermer, az izraeli kormány stratégiai ügyekért felelős minisztere és a szűk hadikabinet tagja az MSNBC amerikai televíziónak az MTI szerint azt mondta, hogy Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök egy korábbi interjújában nem a Gázai övezet megszállásáról, hanem csak annak terrorellenes biztonsági felügyeletéről beszélt a háború után.
Dermer szerint Netanjahu azt tervezi, hogy
Izrael a háború után biztonsági ellenőrzést fog gyakorolni a Gázai övezet felett, miközben az övezet irányításáért más, talán a palesztinok, de nem a Hamász felel majd.
Indoklása szerint Izrael azért hatol be a Gázai övezetbe, hogy felszámolja a Hamász terrorista infrastruktúráját, és nem engedheti meg, hogy azt fél év vagy egy év múlva akár egy másik szervezet újjáépítse. Szerinte erre, és nem az övezet megszállására gondolt Netanjahu, amikor az övezet feletti határozatlan idejű izraeli ellenőrzésről beszélt.
Dermer azt mondta, a palesztinok gondoskodhatnak majd a mindennapos rendfenntartásról, a rendőrségről, viszont a terrorellenes erőket, az esetleges bombagyártó műhelyeket felderítő titkosszolgálatot Izraelnek kell felügyelnie.
Úgy vélte, hogy Ciszjordániában is Izraelnek kell elvégeznie ezt, noha nem volt célja, hogy katonái behatoljanak a palesztin városokba. Azt mondta, Izrael visszavonult az 1948-as vonalakhoz és nem volt jelen az utóbbi tizenhét évben Gázában, felszámolta a gázai telepeket, de egy terrorista államot kapott, és ezt nem akarják megismételni.
Miután a Hamászt elmozdítják, Izrael meghatározatlan időre ellenőrizni fogja a biztonsági ügyeket, de nem világos, hogy lesznek-e olyan palesztin erők, amelyek a gázai nép érdekében készek újjáépíteni az övezetet.
Antony Blinken: A Hamász irányítása nem folytatható, Izrael pedig nem szállhatja meg a Gázai övezetet
Antony Blinken amerikai külügyminiszter a G7-országok tárcavezetőinek tokiói találkozóján közölte, hogy Izrael nem veheti át az irányítást a Gázai övezet fölött, de valószínűleg szükség lesz átmeneti időszakra a konfliktus lezárását követően a palesztin területen.
„A Hamász Gáza feletti ellenőrzésének véget kell vetni. Ha maradna, akkor csak megismétlődnének az október 7-i események. De az is egyértelműen látszik, hogy Izrael nem szállhatja meg újra a Gázai övezetet”
– mondta Antony Blinken, kiemelve, hogy meglátása szerint az izraeli vezetésnek nem is áll szándékában ismét megszállni a palesztin területet.
Gábor György: A megszentelt tömegmészárlásAz amerikai külügyminiszter hozzátette, hogy a konfliktust követően az Egyesült Államok sem az övezet újbóli megszállását, sem blokádját, sem területének csökkentését nem fogadná el. Mindazonáltal Blinken másokkal ellentétben nem követelt azonnali tűzszünetet, és azt mondta, hogy akik ezt követelik, azok kötelesek megmagyarázni, milyen sorsot szánnak a Hamász által elhurcolt túszoknak, és mit kezdenének azzal, hogy a terrorszervezet megfogadta, hogy megismétli az október 7-i támadást.
A Gázai övezetet uraló Hamász fegyveresei október 7-én indítottak meglepetésszerű támadást Izrael ellen, betörtek a zsidó állam déli részébe, és 1400 embert meggyilkoltak, további mintegy háromezret megsebesítettek, és legalább 240 embert elraboltak, túszként tartanak fogva. A gázai egészségügyi minisztérium szerdai tájékoztatása szerint a Gázai övezet ellen elindított izraeli hadműveletek halálos áldozatainak száma 10 569-nél jár. Köztük 4324-en még csak gyerekek voltak.
Nem csak a gázai lakosság helyzete mind reménytelenebb, azt sem látni, hogyan sikerül hosszabb távon rendezni a politikai helyzetetCsak kis taktikai tűzszünetekre hajlandó Benjamin Netanjahu Gázában a túszokért és a segélyekért