tárgyalás;Völner Pál;Süli János;Schadl György;Schadl-Völner-ügy;

Süli János munkaköri kötelességének érezte, hogy foglalkozzon a Schadl-féle találmánnyal, amely nagyon érdekelte Palkovics Lászlót is

A munkaköri leírásában ugyanis szerepelt egy olyan pont, amely szerint az atomerőművel kapcsolatos innovációval is törődnie kellett.

Tanúvallomást tett Süli János volt paksi bővítésért felelős tárca nélküli miniszter a Völner–Schadl-ügyben.

Süli János elmondta, ismeri Schadl Györgyöt, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (MBVK) korrupcióval vádolt exelnökét, illetve az ügy harmadrendű vádlottját, R. Róbertet is. – Vele a telepen találkoztunk” – fogalmazott. Azt is közölte, hogy 2018 augusztus 7-én, a törökbálinti telephelyen ismerte meg Schadl Györgyöt. (Korábban államtitkára, Kovács Pál tagadta, hogy 2021 előtt ismerte volna az MBVK korábbi elnökét, Süli János viszont biztosan állította a dátumot, mivel megnézte a naptárában.)

Süli azt mondta, Kováccsal együtt érkeztek megnézni a vízimotort Paksról. Az érdekelte, hogy a „fekete kockába” – Süli és Kovács maga nem látta, hogy pontosan milyen elven történt a víz bontása és a hidrogén elégetése – betáplált vízből való hidrogénelőállítás módszertana mi, és milyen a költsége.

„A jövő üzemanyaga a hidrogén lesz” – mondta Süli János, hozzátéve, „ez a kocka érdekelt engem”, valószínűleg Kovács Pált is. Süli szerint Völner Pál is említette a találmányt.

44 éve vagyok a szakmában. Az első paksi munkanapomon elmondtam, hogy a leghitelesebb információ az, amit a terepen látok

– válaszolta Süli János arra, hogy miért személyesen nézte meg a vízmotort. A hidrogénbontás kapcsán már korábban találkozott osztrák és magyar feltalálókkal, de egyik sem lett végül ipari felhasználásra alkalmas. Süli János emlékezett arra, hogy N. Csaba és K. Szabolcs mutatkozott be feltalálóként.

A bíró kérdésére Süli János arra nem válaszolt, ki ajánlotta, hogy ipari felhasználású legyen a motor. „Az biztos, hogy Völner Pállal később a parlamentben is beszéltek arról, hogy ipari felhasználás kellene”, de ott és akkor a „fekete dobozt” nézték, ám további vizsgálatok kellenek.

„Láttunk már olyat, hogy egy ilyen kockát előzőleg feltöltöttek hidrogénnel”

– jelezte Süli János,  milyen módszerrel lehet átverni ilyenkor a szakértőt, ha nem láthat bele a motorba. A törökbálinti találkozó után – emlékezett vissza –, nem találkozott többet Schadl Györggyel. Futólag nem egyszer találkozott Völner Pállal, és említették, hogy kellene ezzel foglalkozni. A munkaköri leírásában szerepelt egy olyan pont, hogy az atomerőművel kapcsolatos innovációval is törődnie kellett, így munkaköri kötelességének is érezte, hogy szakmailag foglalkozzon a találmánnyal, pályázattal viszont nem foglalkozott. A Palkovics László vezette Innováűciós és Technológiai Minisztériummal szakmai kapcsolatban volt, de nem emlékszik, hogy egyeztetett volna Steiner Attila államtitkárral.

Palkovics László rendkívüli érdeklődést mutatott

„Emlékeim szerint 2021 január-februárban Völner Pál keresett meg azzal, hogy van egy találmány, amely ígéretesnek tűnik, különösen, hogy a tárcavezető Palkovics László urat ez rendkívül érdekli” – kezdte mondanivalóját a Fővárosi Törvényszék előtt Steiner Attila államtitkár, akit csütörtökön szintén tanúként hallgatott meg a Fővárosi Törvényszék. Steiner szerint ugyanakkor pályázatról nem esett szó közte és Völner között.

Steiner 2021-ben lett ITM-en belül a körforgásos gazdasági fejlesztésekért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkár, akinél a vádirat szerint Völner lobbizott Schadl-féle vízzel működő motorral. Steiner vallomása szerint már korábban is hallott ilyen ötletekről, mivel feladata volt, hogy dolgozza ki Magyarország „hidrogén-stratégiáját”, amit 2021 májusában el is fogadott az Orbán-kormány.

Steiner szerint nem gondolja, hogy Völner tudott volna arról, hogy a hidrogén-stratégia kialakítás alatt van és ez nem kapcsolódott a vízzel működő (hidrogénégésű) motor témájához. – Úgy emlékszem, Völner úrral beszéltünk pályázatokról, hogy milyen pályázatok várhatóak, ám ez elvárható egy országgyűlési képviselőtől. Van egy rendszer, hogy Magyarország a szén-dioxid kvótából mennyit használhat megújuló, környezetbarát programokra, így geotermikus energiára, erdőtelepítésre. Emlékeim szerint Völner úr érdeklődött, hogy általánosan milyen pályázatok várhatóak, de semmi konkrétumot nem adott elő. Kimentem Törökbálintra. Völner úr volt ott, a műszaki emberek – nevükre nem emlékezett - kiment, megnéztem a találmányt. Működő koncepciónak tűnik, de mélyebben nem tudtam belenézni. Az látszott, hogy valami itt működik – mesélte. Ha lett volna valami dokumentáció – fűzte hozzá – akkor kikéri a szakterület véleményét. Azonban dokumentációt nem kapott a feltalálóktól, ahogy a motorhoz kapcsolódó pályázatot sem írták ki.

A törökbálinti látogatás után vagy előtte érdeklődött Völner Pál pályázatokról? - kérdezte Tóth Erzsébet bírónő. Inkább utána – mondta némi gondolkodás után Steiner Attila.

A bírónő ezután felolvasta a lehallgatási jegyzőkönyvet, amiből viszont úgy fest, hogy Völner és Schadl már a pályázat részleteiről egyeztetett, így arról, hogy konzorciumot hoznának létre. Egymilliárdra pályáztak volna, kifizetik belőle az „embereket” a többiből pedig „felbütykölik” a pályázatot, hogy a hatszázból valami használhatót lehetne beszélni. Völner Pál szerint a pályázati plafont Kovács Pálnak kellett megbeszélnie Steiner Attilával, de akár ő maga is beszélhetne vele. „Ezt meg kell tolni, hogy a Palkovicsnál ne legyenek ilyen konzervatív emberek” – jelentette ki.

– Nehezen tudom értelmezni a tárgyát is ennek a beszélgetésnek – reagált erre Steiner Attila –, mivel nem is tudom, hogy mi az a konkrétum amiről beszélhettek, így nem is tudom összekötni semmilyen pályázati kérdéskörrel.

Egy másik lehallgatott beszélgetésben Völner hívja Schadlt és közli, hogy beszélt Sülivel, Steinert pedig „elcsípte”, hogy „milyen pályázatokat írnak ki. Egy másik hívásnál Völner közölte Schadlal, hogy „csökkentett szén-dioxid gyártással járó építőanyag gyártásról beszélt Steiner Attilával, Szerinte az államtitkár vevő lenne.

- Ha nem volt ilyen pályázat, akkor miért ment ki személyesen a törökbálinti telephelyre? - kérdezte az ügyész. Steiner Attila szerint Palkovics Lászlót szakminiszterként nagyon érdekelte ez a technológia ezért ő első kézből akart értesülni az ilyen technológiákról. – A minisztérium nevében is benne van, hogy innovációs" - magyarázta ezt.