;

könyvbemutató;Pagony Kiadó;Balássy Fanni és Korbuly Ági;Bocs, hogy élek;

A két „szabadkozós”: Korbuly Ági illusztrátor, Balássy Fanni író

- Hogyan válunk kisgyerekből agyonszorongó felnőtté? – Bemutatták Balássy Fanni és Korbuly Ági „Bocs, hogy élek” című könyvét

A Pagony kiadó gondozásában megjelent kötetnek szentelt estén a szerzőkkel Kállay Eszter és Dániel András beszélgetett.

Egyaránt szól a felnőttlét bugyrait még nem ismerő kamaszoknak és a szorongó, utukat kereső fiatal felnőtteknek Balássy Fanni író és Korbuly Ági illusztrátor Bocs, hogy élek című könyve, amelyet szerdán mutattak be a Három Hollóban. A Pagony kiadó gondozásában megjelent kötetnek szentelt estén a szerzőkkel Kállay Eszter és Dániel András beszélgetett.

Dániel András felvetette a bemutató elején, a Bocs, hogy élek csapatmunka eredménye, mivel a kisprózák és a hozzájuk kapcsolódó illusztrációk együtt adják ki a főszereplő gondolatait, történetét. Balássy Fanni elmondása szerint ők a könyv munkálatai előtt nem ismerték egymást Korbuly Ágival, a kötet szerkesztője hozta össze a párost. Azzal kereste meg az írót, hogy mivel ő olyan „szabadkozós” fajta, így érdemes lenne megismerkednie a kiadó illusztrátorával, aki szintén hajlamos a szabadkozásra.

Így ismerkedett össze a „két szabadkozós”, és megalkották ezt a sokszor gúnyos, és dacos felnőtt képeskönyvet, amelyben az olykor „felesleges” bocsánatkérés hangsúlyos szerepet kap a könyvben.

Kállay Eszter ehhez kapcsolódva arról beszélt, hogy a könyv sokszor olyan helyzeteket villant fel, amikor bocsánatot kérnünk valamiért, de ha belegondolunk, nem is kellett volna szabadkoznunk abban a szituációban. Balássy Fanni elmondása szerint a társadalom gyakran elvárja tőlünk, hogy minden téren teljesítsünk. A humorral leírt helyzetekben ezeknek az elvárásoknak a háttere világlik fel, a szerző igyekszik minél több olyan témát, jelenséget felvetni, amikor úgy érezzük, nem vagyunk elegek a társadalom, a szüleink vagy mások szerint.

„Hogyan válunk kisgyerekből agyonszorongó felnőtté?” – tette fel a könyv nagy kérdését a Dániel András. Úgy vélte, a könyvben a főszereplő a személyesből indulva fokozatosan halad az általános problémák felé. Az író szerint ez a jelenség „maga a felnövés”, hisz a főszereplő lány is akkor válik felnőtté, amikor a saját bezárt gondolatvilágát elhagyva képes nyitni a világ és mások felé. Szerinte kisgyerekkorunkban úgy gondoljuk, mi vagyunk a világ közepe, míg felnőttként rájövünk, hogy annyi más tényező számít az életben, ráadásul a velünk történteket sem vagyunk képesek teljes mértékben kontrollálni.

Amikor megírta, ő inkább viccesnek és könnyednek gondolta a könyvét, sok eddigi olvasója azonban depresszívnek, tartalmilag tömörnek, és lelkileg megterhelőnek találta.

A könyv utolsó mondatát – „Bocs, nem lehet ennyi az egész” – is többen inkább kétségbeesett megadásként értelmezték, míg ő íróként reménytelinek szánta a zárlatot.

Infó: Balássy Fanni: Bocs, hogy élek. Korbuly Ági rajzaival. 2023. Tilos Az Á Könyvek Pagony Kiadó  

Infó

Balássy Fanni: Bocs, hogy élek

Korbuly Ági rajzaival

2023.

Tilos Az Á Könyvek

Pagony Kiadó  

Egy könyv mögött sokak munkája áll, számos döntés határozza meg, milyen kép alakul ki az íróról – Halász Rita író és Orosz Anett kiadói sajtós erről is beszélt lapunknak.