Duna;Greenpeace;Óbudai Gázgyár;rákkeltő anyag;

Greenpeace: Százszoros, akár ezerszeres mértékű a rákkeltő anyagok határérték-túllépése a Dunában az Óbudai Gázgyárnál

A környezetvédők elfogadhatatlannak tartják a kármentesítés további halogatását, a hatóságok, a területileg illetékes III. kerületi önkormányzat értesítése mellett a Fővárosi Vízműveket is tájékoztatták a súlyos helyzetről.

Rákkeltő arzént és benzolt, mérgező policiklusos aromás szénhidrogéneket (úgynevezett PAH-okat) talált a Greenpeace a határértékeket jelentősen, akár százszorosan, ezerszeresen is meghaladó mértékben a volt Óbudai Gázgyár melletti Duna-parton vett mintákban – vette észre a 444 a Greenpeace Magyarország csütörtöki közleményét a legfrissebben, október közepén vett, majd elemzett mintákról. A szervezet szakértői a helyszínen a talajból csorgó víz és a part menti iszap minőségét vizsgálták.

– Az eredmények fényében teljes mértékben elfogadhatatlan a kármentesítés további halogatása és a Greenpeace követeli a Duna folyamatos további szennyezésének befejezését is, mert ez az ország egyik fő ivóvíz bázisa. A gázgyár i területen lerakott veszélyes hulladék évtizedek óta szennyezi a talajvizet, a talajt, alacsony vízálláskor pedig a Dunát és a vízpart levegőjét. Bár lassan három évtizede kötelezték a Gázgyár jogutódjait a mérgek eltávolítására, ám azt a hatóságok mégsem tudták elérni, hogy az állami tulajdonban lévő cég – jelen esetben az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. – végrehajtsa a kötelezettségét – szögezte le a közleményében a szervezet.

A Greenpeace öt évvel első mérése után most egy még kiterjedtebb vizsgálattal mérte fel a szennyezettséget. A fém és egyes jellemző szerves anyagok vizsgálata mellett cianidokat és fenolokat is kerestek a területen, és a számos rákkeltő vegyület mellett az egyik folyadékminta összes cianid tartalma is meghaladta a talajvíz határértéket. Emlékeztettek: „egy 2021-ben elfogadott kormányrendelet alapján a kármentesítés határideje 2022. december 31. (illetve egyes részfeladatokra 2024. április 30.) lett volna. Ezt a határidőt az MVM Next kérésére ismét módosították 2024. december 31-re, egyes részterületek kármentesítésére 2026. április 30-ra.”

– A súlyos szennyezést bizonyító vizsgálati eredményekről értesítjük a környezetvédelmi és vízügyi hatóságokat és az illetékes minisztériumokat. Egyben tájékoztattuk a Fővárosi Vízműveket, valamint a III. kerületi önkormányzatot is a vízpart és a vízbázis szennyeződéséről – közölte Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője.