NATO;Ukrajna;Anders Fogh Rasmussen;

Anders Fogh Rasmussen, a NATO korábbi főtitkára

- „Eljött az idő, hogy megtegyük a következő lépést” – Jelenlegi területeivel venné fel Ukrajnát a NATO-ba a korábbi főtitkár

Anders Fogh Rasmussen szerint Moszkvának meg kell értenie, hogy nem lehet eltántorítani az országot a szövetséghez való csatlakozástól. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azonban már korábban leszögezte, sosem cserélnének semmilyen státuszra semekkora területet.

Ukrajna felvételét javasolta jelenlegi területeivel az Észak-atlanti Szerződés Szervezetébe Anders Fogh Rasmussen, a NATO egykori főtitkára a The Guardiannek adott interjúban.

„Eljött az idő, hogy megtegyük a következő lépést, és meghívjuk Ukrajnát a NATO-ba” – mondta a 2009 és 2014 között a szervezet élén álló Rasmussen, hozzátéve, hogy „új európai biztonsági architektúrára van szükségünk, amelyben Ukrajna a NATO középpontjában áll”.

Szerinte a lépés nem jelentené az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus befagyasztását. Moszkvának „meg kell értenie, hogy Ukrajnát nem lehet eltántorítani a szövetséghez való csatlakozástól” – szögezte le.

Rasmussen úgy véli, a részleges csatlakozás és a szövetségi partnerek ezzel járó segítségnyújtási kötelezettsége

„elrettentené Oroszországot attól, hogy a NATO-n belül támadja meg az ukrán területeket, és így lehetővé tenné, hogy az ukrán fegyveres erők a frontcsatákra koncentrálhassanak”.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök még júliusban, vilniusi sajtótájékoztatóján közölte, Ukrajna nem mond le arról, hogy visszaszerezze az oroszok által megszállt területeket, csak azért, hogy országát felvegyék a NATO-ba. „Sosem cserélnénk semmilyen státuszra semekkora területünket, még akkor sem, ha egy faluról volna szó, amelynek egyetlen lakója egy apóka volna” – szögezte le Zelenszkij.

Kijev tavaly szeptemberben jelezte, hogy gyorsított tagságra pályázik, miután Oroszország bejelentette négy ukrajnai megye annektálását. Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára áprilisi kijevi látogatása során kijelentette, hogy Ukrajna jogos helye az euroatlanti családban, a NATO-ban van. A szövetségesek 2008-as bukaresti csúcstalálkozójukon megállapodtak abban, hogy Ukrajna NATO-tag lesz, de ezzel kapcsolatban semmilyen határidőt vagy időpontot nem rögzítettek.

A csecsemőket átszállítják egy biztonságosabb egészségügyi intézménybe. Korábban meghalt két koraszülött, miután áramhiány miatt nem működtek az inkubátorok.