WHO;Izrael;Hamász;Gáza;Gázai övezet;Jichák Herzog;

Otthonukat elhagyó palesztinok kerestek menedéket az Al-Kudsz Kórháznál

- Kifogyhatott az üzemanyagból a gázai Al-Kudsz kórház, hétórás evakuációs folyosót nyit az izraeli hadsereg

Vasárnap 10 és 14 óra között ideiglenesen szüneteltetik a harcokat Jabalia környékén, és ismét megnyitották a rafahi átkelőt. Az izraeli elnök cáfolta, hogy áram nélkül maradt volna a legnagyobb gázavárosi kórház.

A Palesztin Vörös Félhold (PCRS) vasárnap bejelentette, hogy már nem működik az észak-gázai Al-Kudsz kórház, miután kifogytak az intézmény üzemanyagtartalékai. A közlemény szerint az egészségügyi személyzet most áram nélkül próbálja kezelni a betegeket a szörnyű humanitárius körülmények, valamint az orvosi ellátás, az élelmiszer és a vízhiány közepette.

„A kórházat magára hagyták a folyamatos izraeli bombázások alatt, ami komoly kockázatokat jelent az egészségügyi személyzetre, a betegekre és a lakóhelyüket elhagyni kényszerült civilekre nézve” – írta a BBC szerint a segélyszervezet, hozzátéve, hogy a felerősödött izraeli jelenlét miatt nem tudtak mentőautókat küldeni azokra a területekre, ahol ez szükséges lett volna.

Izraeli elnök: A Sifa kórházban van áram, minden működik

Jichák Hercog izraeli elnök eközben a BBC újságírójának cáfolta, hogy a legnagyobb gázavárosi kórház is kifogyott volna az üzemanyagból. „Sifában van áram, minden működik” – jelentette ki. Hozzátette, hogy az izraeli hadsereg kapcsolatba lépett az egészségügyi intézmény vezetőivel. Majd megismételte, hogy a Hamász főhadiszállása az épületegyüttes alatt található, és azt állította, hogy valójában az iszlamista terrorszervezet bombázta a Sifát.

Korábban az Orvosok az Emberi Jogokért-Izrael nevű civil szervezet arról számolt be, hogy két koraszülött meghalt, miután a szülészet intenzív részlegén áramhiány miatt nem működtek az inkubátorok. A szervezet szerint az osztályon további harminchét koraszülött van életveszélyben. Az izraeli hadsereg később közölte, hogy segíteni fog az újszülöttek evakuálásában.

Azonnali beavatkozást kér a WHO

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ugyanakkor bejelentette, hogy megszakadt a kapcsolata a kórház több munkatársával, és félelmének adott hangot az ott rekedtek biztonsága miatt, miközben azonnali beavatkozást kért a tűzszünetért.

„Nagyon aggódunk az egészségügyi dolgozók és több száz beteg és sebesült, köztük a kórházban maradt csecsemők és lakóhelyüket elhagyni kényszerültek biztonságáért”

– közölte az MTI az egészségügyi szervezetre hivatkozva, hozzátéve, hogy a legújabb jelentések szerint tankok vették körül a kórházat.

Izrael katonai szóvivője szombat esti tájékoztatóján azt mondta, hogy a Hamász háborús bűnt követ el a kórházak használatával. Cáfolta, hogy Izrael támadná az intézményt, de bejelentette, hogy harcok folynak a kórház közelében tartózkodó terroristákkal. A katonai jelentések szerint az elmúlt két napon gyalogos, mérnöki és páncélos erők kezdték körülvenni a kórházat, hogy szakaszosan elszigeteljék azt az oda tartó fegyveresektől.

Betegek a gázavárosi Sifa kórházban

A Hamász elveszti az ellenőrzést az övezet északi része felett

Helyi médiabeszámolók szerint az izraeli katonai szóvivő közölte, hogy a Hamász fokozatosan elveszti az ellenőrzést a Gázai övezet északi része felett. Az izraeli csapatok a Badr erődítményért folytatott hétvégi csatában 

mintegy százötven palesztin fegyverest öltek meg, köztük a terrorszervezet magasabb rangú vezetőit is.

A menekülttábor közelében, lakóépületek mellett fekvő erődöt a légierő, a harckocsizó és a tüzérségi egységek közös támadásával vették be. A harcokban megtaláltak és megsemmisítettek egy lőszergyártó műhelyt, rakétakilövő-állomásokat és egy föld alatti alagúthálózatot is.

Péntek óta hat izraeli katona vesztette életét, öten közülük egy aláaknázott mecsetben az ott elhelyezett fegyverek hatástalanítása közben. Köztük volt a 38 éves Matan Meir mozgósított tartalékos katona is, a Fauda filmsorozat gyártásvezetője is.

Felszámoltak egy, az övezet északi részén, a Blue Beach nevű szállodában működő Hamász-osztagot. Az épületben mintegy harminc terrorista barikádozta el magát, és lőtt páncéltörő rakétákat az izraeli erőkre. A szállodai szobákat menedékként, valamint föld feletti és alatti támadások tervezésére használták. Az izraeli egységek rajtaütéseket hajtottak végre Gáza nyugati részén, ahol számos Hamász-egység tartózkodott. A harcokban megsemmisítettek több terroristát és infrastruktúrájukat, köztük rakétavetőket, fegyverraktárakat, megfigyelőállomásokat és alagutakat.

A hadsereg kiterjesztette a harcokat a Sifa Kórház melletti Sati menekülttáborra, Gáza város északi szélén. Az ottani csatákban több mint tíz palesztin fegyveres vesztette életét, miközben civilek százai menekültek el a táborból.

Szétlőtték a Hamász haditengerészeti felszereléseinek raktárát az övezet északi részén. Palesztin sajtóértesülések szerint az egyik izraeli támadásban életét vesztette a Hamász Katarban élő politikai vezetőjének, Iszmáil Hanijének az unokája.

Az izraeli erők megölték Ahmed Sziamot, a Hamász századparancsnokát, aki megakadályozta, hogy az észak-gázai Rantiszi kórház mellett menedéket kereső mintegy ezer gázai délre menekülhessen a biztonságos humanitárius zónába. Sziam egy iskolában bujkált, ahol a parancsnoksága alatti fegyveresekkel együtt végeztek vele.

A Hamász és az Iszlám Dzsihád egyesített erőit tizenöt és ötvenezer fő közöttire becsülik. Az izraeli hadsereg az október 7-i terrortámadást követő héten mintegy ezerötszáz palesztin fegyveres megölését jelentette be.

Izrael hadicélul tűzte ki a Hamász katonai erejének felszámolását, és ehhez kiemelten fontosnak tekinti a szervezet gázai vezetőjének, Jahijja Szinuárnak, valamint gázai katonai vezetőjének, Mohammed Deifnek a kézre kerítését vagy megölését.

Négy órán át szüneteltetik a harcokat, megnyitják a rafahi átkelőt

A Hamász vezérkara az izraeli hírszerzés szerint a Sifa kórház alatti bunkerekből irányítja harcosait. Daniel Hagari, az IDF szóvivője szombat este ugyancsak tagadta a korábban evakuálásra felkért kórház megtámadását.

„Beszéltünk a Sifa Kórház munkatársaival, és világosan elmondtuk nekik, hogy az izraeli hadsereg nem támadja meg a kórházat. Továbbra is lehetővé fogjuk tenni a betegek és az egészségügyi személyzet, valamint a Gázai övezet északi részének lakosai számára, hogy biztonságosan eljussanak dél felé”

– mondta Hagari.

Az izraeli hadsereg a CNN szerint később közölte, evakuációs folyosót nyitnak a Sifa kórháztól Gáza déli főútjáig, a civileknek hét óra áll rendelkezésükre, hogy használják az útvonalat. Az embereket ismét sürgették, költözzenek a Gázai övezet déli részére, valamint megerősítették, hogy 10 és 14 óra között ideiglenesen ismét szüneteltetik a harcokat Jabalia környékén.

Eközben bejelentették, hogy vasárnap ismét megnyitották az Egyiptomba vezető rafahi átkelőt a külföldi útlevéllel rendelkezők kiutazásához. Egyiptomi biztonsági források szerint pénteken zárták le az átkelőhelyet.  

Emberek várakoznak a rafahi határátkelőnél, hogy elhagyhassák Egyiptom felé a Gázai övezetet

A BBC szerint azonban egyelőre nincs új lista az átkelésre jogosultakról, jelenleg csak azok indulhatnak útnak, akik szerepelnek a korábban felsoroltak közt.

Kaotikus, a valóságot igencsak sajátosan értelmező beszédet mondott a volt amerikai elnök New Hampshire-ben.