A szombatra virradó éjjelen egyre hevesebb harcokról számoltak be Gázaváros sebesültekkel és menekültekkel zsúfolt kórházainak közelében - írja a Reuters.
Helyi tisztviselők közlése szerint legkevesebb 25 ember veszítette életét, amikor csapás érte az al-Burak iskolát a Gázavárostól északra fekvő al-Naszrban. Itt olyan emberek kerestek menedéket, akiknek otthonait lerombolták az izraeli légicsapások. Hajnalban rakéták csapódtak be a gázavárosi Sifa kórház mellé, megrongálódott az észak-gázai Indonéz kórház és tűz ütött ki a Nasszer Rantisszi gyermekkórházban. A gázai egészségügyi minisztérium szóvivője, Asraf al-Kidra elmondta, hogy Izrael ötször bombázta a Siifa kórház épületeit. Több olyan felvétel is megjelent, amely szerint a bent lévők között kitört a pánik, több kórház körül is izraeli tankok jelentek meg, s heves harcok zajlottak, amelyek során egy ember meghalt, s huszonnyolcan megsebesültek.
Már több mint száz ENSZ-munkatárs halt meg a Gázai övezetet érő támadásokban, az izraeliek kórház körül vívnak harcot a Hamász szélsőségeseivelBenjamin Netanjahu leszögezte, hogy Izrael nem akarja megszállni Gázát, még nincs nyoma a négy órás humanitárius szünetnekIzrael azt közölte, hogy a Sifát egy meghibásodott palesztin rakéta találta el. Az izraeli hadsereg szóvivője, Richard Hecht alezredes azt mondta, nem mérnek csapásokat a kórházakra. – Ha azt látjuk, hogy a Hamász terroristái innen indítanak támadásokat, akkor megtesszük, amit meg kell tennünk. Tisztában vagyunk ezeknek a létesítményeknek az érzékenységével, de ha ott Hamász-tagokat látunk, akkor megöljük őket - jelentette ki.
Ennek némileg ellentmond az izraeli kormányszóvivő állítása. Ejlon Levi emlékeztetett, a Hamász főparancsnoki központja is a kórház alatt fekszik, és mindez azt jelenti, hogy az egészségügyi intézmény elveszítheti védett státuszát, így legitim célponttá válhat.
Izrael korábban már bemutatott bizonyítékokat arra, hogy a Hamász a Sifa alatt rendezkedett be.
Izraelnek eközben mind erősödő nemzetközi nyomással kell szembesül, hogy tegyen többet a gázai palesztin civilek védelme érdekében. A palesztin halálos áldozatok száma ugyanis már 11 ezer felett jár. Az indiai látogatáson tartózkodó Antony Blinken az eddigi leghatározottabb nyilatkozatában azt mondta, túl sok palesztin veszítette életét és túl sokat szenvedtek az utóbbi hetekben., azonban megerősítette, hogy támogatja Izrael fellépését annak érdekében, hogy a Gázai övezet többé ne legyen a terrorizmus központja.
Nem csak a gázai lakosság helyzete mind reménytelenebb, azt sem látni, hogyan sikerül hosszabb távon rendezni a politikai helyzetetHasonló tónusban beszélt egy BBC-nek adott nyilatkozatában Emmanuel Macron a francia elnök, aki azt hangoztatta, Izraelnek fel kell hagynia a Gázai övezet bombázásával és a civilek meggyilkolásával. Franciaország egyértelműen elítéli a Hamász terrorista akcióit, és bár elismerjük Izrael jogát ahhoz, hogy megvédje magát, le kell állítania ezt a fajta bombázást - mondta az államfő.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök minderre úgy reagált, hogy a világ vezetőinek a Hamászt kell elítélniük, nem pedig Izraelt. – Ezeket a bűncselekményeket, amelyeket a Hamász ma elkövet Gázában, holnap elkövetik Párizsban, New Yorkban, vagy bárhol a világon – fogalmazott.
Közel-Kelet: egy szikra is elég