Benjamin Netanjahu;háború;sebesültek;halottak;Gázai övezet;izraeli-palesztin konfliktus;

Rakétatámadás érte az ENSZ gázai irodáját, a Hamász felfüggeszti a tárgyalásokat a túszok szabadon engedéséről

Az izraeli rakétázások miatt 39 koraszülöttet kellett kivenni az inkubátorból az al-Sifa kórházban, közülük már hárman meghaltak.

Felfüggesztette a tárgyalásokat a foglyul ejtett túszok szabadon engedéséről a palesztin szélsőséges Hamász, Izrael al-Sifa kórház ellen végrehajtott támadásaira hivatkozva. Erről egy palesztin tisztviselő tájékoztatta a Reuters hírügynökséget.

Korábban az izraeli sajtó számolt be arról, hogy történt némi előrelépés a túsztárgyalások terén, eszerint elviekben egy 3-5 napos tűzszünet alatt 50 és 100 fő közötti túszt engednének szabadon, főként nőket, gyerekeket és időseket - írja a Guardian.

Korábban lapunk is megírta, hogy az izraeli hadsereg a gázai al-Sifa kórháznál is támadást indított, mert állításuk szerint a Hamász főhadiszállása az épületegyüttes alatt található. Jichák Hercog izraeli elnök a BBC újságírójának cáfolta, hogy a legnagyobb gázavárosi kórház is kifogyott volna az üzemanyagból, szerinte „van áram, minden működik”. Ám az ottani állapotok nem éppen azt tükrözik, hogy rendben zajlana az ellátás: a kórház koraszülött osztályáról 39 csecsemőt kellett kivenni az inkubátorból az oxigén és a tápanyaghiány miatt. A Guardian által közzétett fotókon egymás mellett fekszenek a csecsemők, akiket bebugyolálva próbálnak melegen - és életben - tartani. A babákat az újszülött intenzív osztályról a sebészetre kellett átszállítani, ezalatt közülük hárman meghaltak.

A kórház egyik orvosa arról nyilatkozott, hogy a többi 36 csecsemő élete is veszélyben van. Korábban az Al-Sifának volt Gázában a legnagyobb újszülött osztálya, és sehol máshol nem tudják ellátni a koraszülött csecsemőket, így hiába szólít fel menetrendszerűen távozásra az izraeli hadsereg, lehetetlen végrehajtani az evakuálást. „Sifa ostrom alatt áll: senki nem tud kijutni, és senki sem léphet be. Veszélyes számunkra, még az egészségügyi személyzet számára is, ha kinézünk az ablakon. Nagyon félünk a lövöldözéstől” – nyilatkozta Marwan Abu-Szada orvos. Miközben az izraeli katonai szóvivő, Richard Hecht alezredes azt ígérte, segítenek evakuálni a csecsemőket a kórházból, ennek részleteiről továbbra sincs információ. A támadások következtében más betegek is meghaltak és a menekülés sem kivitelezhető könnyen, a Guardian szerint halottak és sebesültek fekszenek a kórház bejáratánál.

Az Egészségügyi Világszervezet arról számolt be, hogy megszakadt a kapcsolatuk az egészségügyi intézménnyel. A helyzet miatt súlyos aggodalmuknak adtak hangot és ismételten azonnali tűzszünetre szólítottak fel.

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök azt nyilatkozta a CNN-nek, hogy nem hagyják abba a kórház körüli katonai offenzívát. Arra hivatkozott, hogy a harcok leállítása a Hamásznak állna érdekében, ezért tűzszünetbe sem fognak beleegyezni, amíg a terrorszervezet el nem engedi az összes izraeli túszt. Netanjahu elmondása szerint az izraeli hadsereg célja továbbra is a Hamász elpusztítása és a Gázai övezet „demilitarizálása”. Egyben azzal vádolta a megszállt Ciszjordániát felügyelő Palesztin Hatóságot, hogy kudarcot vallottak, mert nem sikerült megakadályozniuk az enklávé „radikalizálódását”. Az izraeli miniszterelnök biztonságos folyosók létrehozásáról beszélt a menekítés érdekében, de azt nem részletezte, hogy szerinte hogyan kellene súlyos betegeket és sebesülteket evakuálni az egészségügyi létesítményből.

Mindeközben a BBC arról számolt be, hogy rakétatámadás érte az ENSZ gázai irodáját is, amelynek következtében az ott menedéket kereső civilek közül többen meghaltak és megsebesültek. Achim Steiner, az ENSZ Fejlesztési Programjának (UNDP) adminisztrátora elítélte a támadást, hangsúlyozva, hogy a civilek védelmét és az ENSZ létesítményeinek sérthetetlenségét tiszteletben kell tartani.

Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikáért felelős főképviselője azt közölte, az EU elítéli, hogy a Hamász kórházakat és civileket használ emberi pajzsként, Izraelt pedig önmérsékletre szólította fel, s hangsúlyozta, lehetővé kell tenni, hogy a polgári lakosság elhagyhassa a harci övezetet. Josep Borrell az MTI szerint emlékeztetett, hogy a harcok a kórházakat is érintik, áldozatokat szedve a civilek és az egészségügyi személyzet körében. Mint írta, a nemzetközi humanitárius jog előírja, hogy a kórházakat, az egészségügyi infrastruktúrát és a kórházakban tartózkodó civileket meg kell védeni. A kórházakat azonnal el kell látni a szükséges felszerelésekkel, és a sürgős orvosi ellátást igénylő betegeket biztonságosan el kell szállítani. „Felszólítjuk Izraelt, hogy a polgári lakosság védelmének biztosítása érdekében tanúsítson maximális önmérsékletet ezen a téren” - mondta.

Az EU csatlakozik a harcok azonnali szüneteltetésére és humanitárius folyosók létrehozására irányuló felhívásokhoz, többek között a határátkelőhelyek kapacitásának növelésével és egy külön tengeri útvonalon keresztül, hogy a humanitárius segélyek biztonságosan eljuthassanak a Gázai övezet lakosságához - tájékoztatott. Megerősítette továbbá: Izraelnek joga van, hogy a nemzetközi joggal és a nemzetközi humanitárius joggal összhangban megvédje magát, de felhívta a figyelmet, hogy az EU nagyon komolyan aggódik a gázai humanitárius helyzet súlyosbodása miatt, sürgeti a humanitárius segélyekhez való gyors és akadálytalan humanitárius hozzáférést. Borrell az EU névében ismét felszólította a Hamászt, hogy azonnal és feltétel nélkül engedje szabadon az összes túszt.

A Hamász október 7-ei, a frissebb jelentések szerint 1200 izraeli halálos áldozatot követelő terrortámadása után elindított megtorló háborúban az izraeli hadsereg több mint 11 ezer embert ölt meg Gázában, köztük több mint 4500 gyermeket.