Ez nem jelent akadályt, hiszen a Smer-Hlas-SNS kormánynak megvan a szükséges parlamenti többsége, 79 mandátummal rendelkeznek a 150 fős törvényhozásban. A hétfőn bemutatott kormányprogram olyan, mintha az Orbán-kormány, Donald Trump volt amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök programját gyúrták volna össze.
„America First” hirdette Trump, Fico programja ezt úgy fogalmazza, hogy „Szlovákia van az első helyen”, ami szerinte szolidáris, felelős és átlátható külpolitikát jelent, különös tekintettel a Szlovák Köztársaság nemzeti-állami érdekeire.
Akárcsak Orbán és Putyin, Fico is fontosnak tartja a nemzeti öntudat, az egészséges hazafias gondolkodás, az államiság és a szuverenitás, az állami szimbólumok, a nemzeti és kulturális hagyományok iránti tisztelet erősítését, de egyelőre nem tudni, hogyan képzeli el ennek megvalósítását.
A külpolitikában Budapestet koppintva Fico is azt hirdeti, hogy a kabinet stratégiai kulcsterületként tekint arra, hogy a szlovák külpolitikában meghatározó szerepet kapjanak a külgazdasági szempontok.
Mivel a kulcspozícióban lévő koalíciós partner, Peter Pellegrini kormányra lépésének feltétele volt Szlovákia külpolitikai irányvonalának változatlansága, a kormányprogram ki is emeli az uniós tagság jelentőségét. Ugyanakkor leszögezi, hogy a kabinet „szuverén és aktív” külpolitikát folytat majd és fenntartja magának a jogot, hogy az uniós szervek működésével szemben kritikákat fogalmazzon meg. Kiemeli: határozottan elutasítja az uniós tagállamok döntési szabadságának korlátozását, a vétó eltörlését az egységes döntést megkívánó kérdésekben.
Kinevezték Robert Fico új kormányát, néhány kétes alak is helyet kapott benne