WHO;Izrael;Hamász;Gázai övezet;kórházak;

Betegek a gázai Sifa kórházban november 10-én

- A WHO szerint kezd egy temetőhöz hasonlítani a legnagyobb gázavárosi kórház

Az ENSZ palesztinokat segítő szervezete pedig arra figyelmeztetett, hogy kimerülőben vannak az üzemanyag-raktárak. Több mint ötszáz külföldi és kettős állampolgár hagyhatta el Gázát.

Az ENSZ palesztinokat segítő szervezete (UNRWA) – amely számos alapvető szolgáltatást biztosít a Gázai övezetben – hétfőn közölte, hogy hamarosan teljesen kifogynak az üzemanyag-raktárak, így néhány napon belül már nem lesznek képesek ellátni a kórházakat, valamint leállhat az ivóvíz- és a szennyvízszolgáltatás is.

„A gázai humanitárius művelet a következő 48 órában leáll, mivel nem engednek be üzemanyagot az övezetbe” – jelentette ki a BBC szerint Tom White, az UNRWA gázai ügyekért felelős igazgatója.

A szervezet az MTI szerint csaknem 800 000 embernek nyújt menedéket, vagyis a Gázában élők mintegy harmadának, akik azután menekültek el otthonukból, hogy Izrael – válaszul a Hamász október 7-i brutális terrortámadására – megtorló csapásokat indított.

Philippe Lazzarini, az UNRWA vezetője szerint az üzemanyaghiány miatt a dél-gázai táborokban megszűnhet a hulladékszállítás, a sűrűn lakott tengerparti sávban pedig

leállhatnak a sótalanító üzemek, amelyek naponta legalább 290 ezer embernek biztosítanak ivóvizet.

Felidézte, hogy az UNRWA korábban azt kérte az izraeli hadseregtől, töltse fel az ügynökség kimerülőben lévő üzemanyag-tározóját, ám válasz nem érkezett. Az izraeli hadsereg eddig megtagadta a Gázába irányuló üzemanyag-bevitelt, mondván, hogy a Hamász katonai célokra használhatja fel.

Koraszülötteket kell kivenni az inkubátorokból, nem tudják ellátni a betegeket

Mint arról a Népszava is beszámolt, a legnagyobb gázavárosi egészségügyi intézmény, a Sifa is küzd az áramkimaradások és az üzemanyaghiány okozta nehézségekkel, és nemzetközi aggodalomra ad okot, hogy több koraszülöttet már ki kellett venni az inkubátorokból. Christian Lindmeier, az Egészségügyi Világszervezet szóvivője a BBC-nek azt mondta, jelenleg 45 betegnél nem tudnak vesedialízist végezni.

„A kórház már egyáltalán nem működik úgy, ahogy kellene. Már majdnem egy temetővé vált”

– fogalmazott. Korábban gázai orvosok arról számoltak be, hogy az intézmény falain belül és kívül is holttestek hevernek.

Ismét százak hagyhatták el a Gázai övezetet

Hétfőn ismét külföldiek és kettős állampolgárok százai hagyhatták el a Gázai övezet területét Egyiptom felé.

Az MTI azt írja, a rafahi határátkelő palesztin oldalán lévő ellenőrzőpont tájékoztatása szerint egyebek között Spanyolországból, Svédországból, Hollandiából, az Egyesült Államokból, Marokkóból, Jordániából és Oroszországból származó 525 külföldi vagy kettős állampolgár, valamint kis létszámban sebesültek és egy orvosi kezelés alatt álló páciens kísérői léphettek át Egyiptomba.

Emberek várakoznak a rafahi határátkelőnél, hogy elhagyhassák Egyiptom felé a Gázai övezetet

Izraeli katonákat támadtak az al-Kudsz kórháznál

Az izraeli hadsereg beszámolója szerint az al-Kudsz kórház közelében dúló harcok során mintegy 21 terroristával végeztek az izraeli erők. A közlés alapján a szélsőségesek civilek közé vegyülve az egészségügyi intézmény bejáratából és a környező épületekből támadtak páncéltörő gránátokkal és egyéb kézifegyverekkel az izraeli katonákra, akik a légierő támogatásával viszonozták a tüzet. A tűzharcban izraeli katonák nem szenvedtek veszteséget, egy harckocsi viszont megrongálódott.

A hadsereg arról is beszámolt, hogy a gázai övezeti művelet kezdete óta

összesen 4300 támadást hajtottak végre páncéltörő rakéták indítására használt állások százai és mintegy háromszáz alagút ellen.

A hadsereg kiemelte, hogy nagyjából háromezer célpont esetében „terroristák infrastruktúráját” támadták.

A Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet uralta Gázai övezet kormányzata sajtótitkárságának legfrissebb információi szerint 11 240-re növekedett a halálos áldozatok száma az izraeli erők ostromolta palesztin területen. A Hamász mintegy 1200 halálos áldozatot követelő október 7-i terrortámadására válaszul indított izraeli katonai művelet során – a palesztin sajtótitkárság szóvivője szerint – 4630 gyerek és 3130 nő halt meg.

Szijjártó Péter szerint már mindannyian elhagyhatták a kórházat, jelenleg azt szervezik, hogy valahogy eljuthassanak a rafahi határátkelési pontra.