Biztosan vannak olyan sajtóorgánumok, amelyek jelentős részben külföldi pénzekből élnek – kockáztatta meg Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője, amikor kedden a Fidesz hipp-hopp világhírűvé váló „szuverenitásvédelmi” törvényjavaslatáról és a magyar média helyzetéről kérdezték.
A tárcavezetőt a Telexnek sikerült elkapnia néhány kérdésre az Országgyűlés gazdasági bizottságában tartott meghallgatás után. Az első kérdésre, hogy vannak-e olyan nagy, országos elérésű sajtóorgánumok, amelyek idegen érdekeket szolgálnak, a miniszter előbb visszakérdezett, hogy ez mit jelent, de miután a lap újságírója emlékeztette, hogy a Fidesz használja ezt a terminológiát, bőbeszédűbbé vált, azt állítva, biztosan vannak olyan sajtóorgánumok, amelyek jelentős részben külföldi pénzekből élnek, ilyenkor érdemes megnézni, hogy amit írnak, az egybevág-e azoknak az érdekeivel, akiktől a pénzt kapják.
Guruló eurók: a Fidesz úgy akarja védeni a magyar szuverenitást, hogy ellenzékben még a német jobboldal pénzügyi köldökzsinórján lógottArra a felvetésre, problémás-e, hogy adott esetben uniós - tehát szövetséges - forrásokat kap magyar média, nem adott konkrét választ, mint mondta, azt tartja problémásnak, ha „a választások befolyásolására, a választáson induló pártok, egyesületek, vagy jelöltek érdekében külföldi pénzt használnak fel”. Emiatt ő szigorítaná a Btk.-t, ami szerepel is a kedden benyújtandó törvényjavaslatban is.
Éppen elég kritikus sajtóorgánum van Magyarországon – jelentette ki ezután Rogán Antal arra a kérdésre, hogy van-e szükség kritikus sajtóra. Őt ez egyébként elmondása szerint nem is zavarja, az viszont sokkal inkább, hogy Nyugaton csak egyféle, a liberális értékeket osztó média létezik. – Magyarországon sajtószabadság van – visszhangozta magabiztosan az ismert, Orbán Viktor kormányfő és Gulyás Gergely kancelláriaminiszter által is szívesen használt szólamot.
Arra a kérdésre, hogy elég médiája van-e már a Fidesznek, Rogán Antal közölte:
a Fidesznek nincsen médiája.
Emiatt csak halkan jegyezzük meg, hogy az Orbán-kormány propagandacéljaira használt, nemzetstratégiai jelentőségűnek minősített fideszes médiabirodalom, a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány (KESMA) kezében a hír- és közéleti médiapiac árbevételének 40 százaléka összpontosul a TASZ becslése szerint.
Előfordulnak háttérbeszélgetések, de az az ő dolga, hogy kivel és mikor találkozik – intézte el ezután Rogán Antal a felvetést annak kapcsán, hogy nemrég három Fidesz-közeli sajtóorgánum vezetőjét – Bencsik Andrást, a Demokrata főszerkesztőjét, Szalai Vivient, a TV2 hírigazgatóját és Gajdics Ottót, a Szabad Föld főszerkesztőjét – is látták kijönni a Karmelita kolostorból.
Havasi Bertalan titkolja, hogy zártkörű kormányinfót vagy építőmunkások bálját tartották-e a múlt héten a Karmelita kolostorbanA kabinetminiszter kitérő válaszokat adott arra, hogy Magyarország egyik legfontosabb politikusaként idejét sem tudni, mikor adott utoljára interjút kormánytól független sajtóorgánumnak. Frakcióvezetőként annyiszor kérdezhettek, ahányszor akartak – mondta erre.
Rogán Antal szerint a Schadl–Völner-ügy lerágott csont, az Orbán-kormány feljelenti a DatAdatot