Izrael;Benjamin Netanjahu;Orbán Viktor;Svájc;Felcsút;Horn Gábor;Pancho Aréna;

Orbán Viktor meccsrendezést adott ajándékba izraeli barátjának

Magyarország egy olyan békés, kiszámítható, Izrael-barát ország képét mutathatja, amely nehéz helyzetben segít a barátainak – jelentette ki kérdésünkre Horn Gábor, a Republikon Intézet vezetője.

Orbán Viktor számára nemzetközi téren csekély kockázattal jár, hogy Felcsút ad otthont az izraeli válogatott két meccsének, a politikai haszon viszont jelentős lehet. Magyarország egy olyan békés, kiszámítható, Izrael-barát ország képét mutathatja, amely nehéz helyzetben segít a barátainak – jelentette ki kérdésünkre Horn Gábor, a Republikon Intézet vezetője.

A Hamász brutális terrortámadása és az arra válaszként adott gázai hadművelet miatt az izraeli labdarúgó-válogatott biztonsági okokból kénytelen más országban lejátszani több (elvileg hazai) mérkőzését. Bár korábban Budapest, majd Debrecen is felmerült lehetséges helyszínként, végül eldőlt, hogy két Eb-selejtezőt – a Svájc és a Románia ellenit – a felcsúti Pancho Arénában rendeznek meg.

Sajtóhírekből tudható, hogy több ország is ajánlkozott – emlékeztetett Horn Gábor. Amikor az izraeliek Magyarország mellett döntöttek, bizonyára szempont volt, hogy idehaza kevés arab él, a rendőrség pedig – Horn szerint alkotmányellenes módon – betiltotta a palesztinbarát tüntetéseket.

Magyarországon ugyanakkor viszonylag jelentős a zsidóság létszáma. Ráadásul a zsidó közösség tagjaira nézőként is lehet számítani.

 „Nekem is sok barátom mondta, hogy kimegy a mérkőzésre, van, aki még soha nem járt focimeccsen”

 – számolt be az ismeretségi körében szerzett tapasztalatairól a Republikon Intézet vezetője.

Tehát észszerű az izraeli döntés, ahogyan az is, hogy nem Budapestre vagy valamelyik nagyvárosra, hanem Felcsútra esett a választás – folytatta. Nyilván könnyebben megoldható egy nem egészen 2000 fős faluban található stadion védelme. Felfogható ez úgy is,

hogy Orbán amolyan személyes ajándékként felajánlotta a háza szomszédságában lévő „saját stadionját” barátjának, Benjamin Netanjahu izraeli kormányfőnek.

A két miniszterelnöknek „nagyon hasonló a története, a politikai mozgása, az eszközrendszere”, mindketten a szélsőjobboldalra is kacsintgató, arra támaszkodó politikai szereplők – állapította meg Horn Gábor. A magyar kormány – hangsúlyozta – a kezdetektől egyértelműen és világosan Izrael mellé állt a mostani konfliktusban: bárcsak ezt tette volna Ukrajna esetében is az orosz agresszorral szemben.