A hivatalban lévő miniszterelnök ugyanis jottányit sem haladt előre a kabinet életre hívásával, az pedig hatalmas pofon volt a PiS számára, hogy a hét elején még alelnöknek sem tudta megválasztatni a szejm eddigi elnökét, Elzbieta Witet. Ez az ellenzék egységességét jelzi.
Az ellenzék folyamatosan dolgozza ki a jövőre vonatkozó elképzeléseit, s ennek fontos eleme a PiS elvtelen szócsövének számító lengyel „közszolgálati” televízió, a TVP átalakítása. A tévé munkatársai arra figyelmeztetnek, hogy a leendő kormány megszünteti a közmédiát. A TVP Info nevű hírcsatornán folyamatosan jelennek meg a riogató szalagcímek, amelyek azt állítják, a nézők szinte rettegnek a televízió esetleges bezárásától. A TVP még "különleges akciót” is indított a „médiapluralizmus védelmében". A nézők szavazatait gyűjtik a fennmaradásukért. Napról napra közzéteszik az akció eredményeit és ilyen felháborodott nézői reakciókat tesznek közzé, mint például: "Elfogadhatatlan, hogy egy ilyen jó, nagyszerű televíziót, amit minden nap nézünk, bezárják", "A legjobb televízió Lengyelországban, a férjemmel nem nézünk mást", és így tovább.
Veszélyes döntést hozott Andrzej Duda, végül Mateusz Morawieckit bízta meg kormányalakítássalMindezt azért, mert Donald Tusk még a választások előtt megígérte, hogy kabinetjének megalakulása után gyorsan - akár 24 órán belül - "a kormány a PiS tévéjét közszolgálati televízióvá" változtatja. „Nem lesz szükség törvényre. Nem lesz szükségünk Duda elnök jóváhagyására. Rendelkezünk olyan jogi mechanizmusokkal, amelyek egyik napról a másikra visszaállítják a közszolgálati televízió állami ellenőrzését” – hangoztatta akkor Tusk hozzátéve, hogy a TVP nem pártpropagandát fog sugározni.
Mint a Gazeta Wyborcza írta, a közszolgálati csatornát nem zárják be, de átalakítják. Elképzelhető, hogy érvénytelenítik a Nemzeti Médiatanács (a PiS által dominált testület, amely a TVP vezetőit választja) kinevezését szentesítő parlamenti határozatot. Más elképzelések is vannak, de egy biztos, bárki bármit is állít, a TVP marad, igaz, biztosan nem a mostani elfogadhatatlan formájában.
Koalíciós szerződést írtak alá a lengyel parlamentben többséget szerző eddigi ellenzéki pártokVége a vétóknak, Lengyelország eminensként térne vissza az Európai Unióba