Budapest;feljelentés;fővárosi önkormányzat;Magyar Államkincstár;Kiss Ambrus;jogvédelem;inkasszó;ismeretlen tettes;szolidaritási adó;

Feljelentést tesz a főváros a Magyar Államkincstár inkasszója miatt

Nagyon kellhet a pénz az Orbán-kormánynak.

Ismeretlen tettes ellen hivatali hatalommal való visszaélés miatt feljelentést tesz a fővárosi önkormányzat. A Magyar Államkincstár (MÁK) ugyanis alig két hónapig volt képes betartani a Fővárosi Törvényszék azonnali jogvédelmet biztosító döntését, amely megtiltotta, hogy a szolidaritási adó ügyében Budapest által indított indított per lezárultáig leemeljék a szolidaritási adó összegét a főváros számlájáról.

Novemberben azonban a bírósági döntés ellenére

5,6 milliárdot vett le a MÁK az önkormányzati számláról és már bejelentette, hogy decemberben további 3,87 milliárdra tartanak igényt, holott a per még nem zárult le 

– mondta Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes szokásos Fővárosi Közgyűlést megelőző háttérbeszélgetésen. A főváros számláján csütörtök reggel 4 milliárd forint volt.

A főváros jelenetős megtakarításokat ért el az energiafelhasználásban, de az elszálló árak miatt így is drasztikusan nőttek a számlaösszegek. A főváros intézményeinek gázfogyasztása után 7,6 milliárddal többet kellett fizetni az elmúlt egy évben, mint előtte. A távhőszámla 3,4 milliárddal emelkedett, míg a villamos energiáért 18,6 milliárdért kellett többet fizetni. Aligha meglepő módon a városvezetés már számolgatja a jövő évi folyószámla-hitelkeret összegét. Januárban 20 milliárd kölcsönnel indulnak, amire februárban és márciusban újabb 10-10 milliárdot emelnek, majd az iparűzési adóbevételek beérkezte után szeptemberben 25 milliárdra csökken a hitelkeret.

A nehéz pénzügyi helyzet ellenére a főváros ígéretéhez híven átvette az állam által szorongatott Oltalom Egyesület budapesti hajléktalanellátó intézményeinek – köztük a Dankó utcai éjszakai melegedő és kórház – dolgozóit, így a bérüket november óta a főváros fizeti, ami havi 30 millió forintos plusz költséget jelent az önkormányzatnak, de így nem kell bezárni ezeket az intézményeket.

A főváros továbbra is fenntartja, hogy nem jó irány a munkaerőhiány külföldi kölcsönzött munkaerővel való pótlása, a főváros nem is él ezzel. A BKK szerződéses partnerét, az Arrivát pedig fokozottan ellenőrizni fogják, amint munkába állította a távol-keleti buszsofőröket.

„A választási törvény voksolás előtti átírása legenyhébben szólva sem sportszerű” 

– válaszolta Kiss Ambrus a Mi Hazánk által benyújtott – fővárosi választási szabályokat átíró – indítványára vonatkozó kérdésünkre. De mint mondta: „azon keretek között kell nyerni, ami a választás napján érvényes lesz”.

A fővárosi önkormányzat arra kérte az Építési és Közlekedési Minisztériumot, hogy a tervezett KRESZ-módosításban a car-sharingra vonatkozó szabályokból vegye ki azt a passzust, amely lehetővé tenné ezeknek az autóknak a védett övezetekbe való behajtást, hiszen ezzel például a Margitszigetre is szabad utat kapnának. Azt javasolták a tárcának, hogy bízzák az érintett kerületi önkormányzatokra ennek szabályozását. Egyelőre nem kaptak visszajelzést a tárcától.