A nemzetgazdasági stratégiánk arra épül, hogy a keleti és nyugati legfejlettebb cégek találkozási pontjává tesszük Magyarországot - mondta Orbán Viktor miniszterelnök az azerbajdzsáni Bakuban pénteken a Magyar Távirati Iroda (MTI) híre szerint.
A kormányfő kifejtette, 33 éve van a nemzetközi politikában, és ezért megoszthatja azt a tapasztalatát, hogy az utolsó 10 év egészen különböző volt a megelőző 20 évhez képest. Volt egy pénzügyi válság, Európát nyolc éve sújtja egy bevándorlási válság, jött a világjárvány, kitört a háború Ukrajnában, most pedig itt a közel-keleti biztonsági válság. A miniszterelnök arról beszélt, ezért van az, hogy egy nagy vita zajlik most Európában arról, hogy miként kapcsolódjon Európa a tőlünk keletre lévő világhoz.
Orbán Viktor egy fokozattal feljebb emelte az együttműködés szintjét AzerbajdzsánnalEbben a vitában két iskola van: az egyik inkább leválni akar, a másik pedig összekapcsolódást akar - mondta Orbán Viktor. Az európai gazdaság gerincét a járműgyártás adja, és most, hogy át kell térni a zöld korszakra, a nagy nyugati gyártók keleti beszállítóktól függnek. Korábban egész Közép-Európa rengeteget vesztett a blokkosodáson, úgyhogy „mi azt akarjuk, hogy a most formálódó világgazdasági korszakot az összeköttetések és a kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködés határozza meg”. Közép-Ázsia és Európa összeköttetése nélkül „nem tudunk alkotni új sikeres európai gazdasági stratégiát” - fejtegette.
Orbán Viktor fogadta az azeri diktátort és a kirgiz elnököt isKözép-Ázsia szerepe ezért jelentősen megnőtt európai nézőpontból, és ahhoz, hogy a következő időszakban összeköttetések és civilizált keleti-nyugati együttműködés legyen, kellenek közvetítők. „Mi Európából Közép-Ázsiára olyan területként tekintünk, amely összeköti az európai és keleti szállítási, kereskedelmi és digitális útvonalakat” - mondta Orbán Viktor. KItért arra is, hogy Azerbajdzsánnal nem „gázbarátságot”, hanem testvéri barátságot építenek. „Testvéri nemzetek vagyunk”, de a két ország között az elmúlt időszakban sikerült létrehozni egy erős energetikai együttműködést - hangoztatta.
Orbán Viktor gratulált az azeri elnöknek a Hegyi-Karabah elleni háborús agresszióhozOrbán Viktor szerint az EU elvesztette vonzerejét, Azerbajdzsán pedig Magyarországgal tökéletlen barátot nyerOrbán Viktor nagy rajongója a türk kapcsolatnak, amely 2018-ban kezdett jelentőségre szert tenni, akkor, a kirgizisztáni Cholpon-Atában a miniszterelnök kijelentette, hogy „mi Magyarországon élünk, magyarok vagyunk, magyarul beszélünk, ez egy egyedülálló és különös nyelv, amely a türk nyelvekkel áll rokonságban”. Ennek a szépséghibája csak az volt,. hogy a magyar finnugor nyelv, öt évvel korábban, 2013-ban Helsinkiben pedig maga Orbán Viktor is úgy nyilatkozott, hogy az utóbbi nem vélemény-, hanem ténykérdés. Egy finn nyelvész a fent idézett megjegyzésén be is mutatta, hogy valóban ténykérdésről van szó.
Orbán Viktor is jelen lesz az új argentin elnök beiktatásán
Orbán Viktor miniszterelnök pénteken telefonon megbeszélést folytatott Argentína új elnökével, Javier Mileivel. Orbán Viktor gratulált megválasztásához. Az új elnök meghívta a kormányfőt Buenos Airesbe, a december 10-ére szervezett beiktatási ünnepségére.
Orbán Viktor a meghívást elfogadta.