Magyarország;ombudsman;jelentés;jogsértés;büntetés-végrehajtás;börtönök;

- Az egyik rabnak háromszor kell levetkőznie minden látogatás előtt, egy csecsemőnek még a pelenkájába is benéztek – Jogsértéseket talált a magyar börtönökben az ombudsman

A jelentés szerint a BvOP intézkedések sorozatával sértette meg az intézetben lévők alapvető emberi jogait.

Rendszerszintű jogsértéseket állapított meg a magyar börtönökben az ombudsman – írja a Szabad Európa. A portál birtokába került, 2023. októberi keltezésű biztosi jelentést csak november 20-án publikálta az ombudsmani hivatal. A dokumentum több esetben is megállapítja, hogy a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BvOP) intézkedések sorozatával sértette meg az intézetben lévők alapvető emberi jogait.

A jelentésben Kozma Ákos, az alapvető jogok biztosa negyvenöt olyan panaszt vizsgált ki, amelyeket börtönben lévő rabok írtak, ezek többsége 2020-tól datálódik.

Feltételes szabadságra bocsátást is kockáztathatják a szabályszegők

A beszélők visszásságairól szóló panaszok összesen nyolc intézettől érkeztek az ombudsmani hivatalba. A büntetés-végrehajtás országos parancsnoka ugyanis 2017. június 1-jétől megtiltotta, hogy a börtönökben a látogatófogadás során a rabok érintkezhessenek családtagjaikkal. Aki szabályt szegett, az ellen fegyelmi eljárást indítottak, ami akár a feltételes szabadságra bocsátást is ellehetetleníthette. Az egyik fogvatartott kislánya például sírva fakadt, mert nem ölelhette meg az édesapját. A tiltást nem tudták vele megértetni, ezért félbe kellett szakítani a beszélőt.

A börtönbüntetésüket töltők azt is kifogásolták, hogy a találkozást megelőzően minden ruhájukat le kell venniük,

az egyik panaszos arról írt, hogy háromszor kell teljesen meztelenre vetkőznie minden ügyvédi és civil beszélő előtt.

A Belügyminisztérium reagált a jelentésre, és közölte, azért szigorították a látogatófogadás feltételeit és körülményeit, mert volt olyan eset, amely az egyik fogvatartott halálával végződött. A tárca szerint sok esetben a családtagok a látogatás alatt csempészték be és adták át a raboknak a tiltott tárgyakat és a kábítószert. A látogatófogadás szabályait pedig mindig a hatályos jogszabályok figyelembevételével alakítják ki.

Hangvisszaverő plexifal

2017 nyarától fokozatosan bevezették a hazai börtönökben azt, hogy csakis egy plexifalon keresztül lehet beszélni a családtagokkal, barátokkal. A Budapesti Fegyház és Börtönben, vagyis a Gyűjtőben hatvan-hetven centi magas fal van a látogatók és a rabok között. A panaszok szerint azonban

sem a családtag, sem a fogvatartott nem hallja, mit mond a másik, mert az anyag visszaveri a hangot.

A Belügyminisztérium közölte, azért vezették be a hazai börtönökben a plexifalat, hogy megakadályozzák a tiltott tárgyak átadását. A Legfőbb Ügyészségnek fogalma sincs arról, mikor és miért vezették be, mint ahogy arról sincs információjuk, hogy miért nem érintkezhetnek az elítéltek a rokonaikkal, de szerintük a fizikai kontaktus megtiltása nem ütközik jogszabályba, a plexifalak szakmai kialakítása pedig nem az ő hatáskörük.

A pelenkára és a plüssállatra is gyanakodnak

Az ombudsmani jelentésben a panaszok között szerepel olyan eset is, amikor

 a fegyőrök a látogatófogadáson még a csecsemő pelenkáját is levetették, nehogy tiltott tárgyat csempésszenek be benne.

Az Igazságügyi Minisztérium szerint azonban, a kisgyerekek levetkőztetése, a pelenka kibontása nem rendelhető el. Egyértelműen jogellenes az a gyakorlat, ha a börtön dolgozói a látogatók ruházatátvizsgálása során a teljes levetkőztetés, a szájüregbe való betekintés mellett döntenek. Ha gyanút fognak, vagy a fémkereső kapu jelez a gyermek ruházatánál, átvizsgálják, a BvOP szerint fokozott körültekintéssel. „A bv. intézetekbe érkező látogatók átvizsgálása az arra vonatkozó jogszabályok szerint történik, az emberi méltóság maximális tiszteletben tartása mellett. Különös figyelemmel vagyunk a kisgyermekekre, és kizárólag indokolt esetben, a szükséges ideig és mértékben végezzük el ezeket az ellenőrzéseket” – közölte a BvOP. Hozzátette, ezekre az intézkedésekre azért van szükség, mert számos esetben előfordult már, hogy a családtagok a beszélők, látogatófogadások alkalmával vízbe, kávéba rejtve, ölelés vagy puszi, csók alkalmával, csecsemő pelenkájába vagy plüssjátékba rejtve adtak át tiltott tárgyat.

Az ombudsman csak ajánlhat

Az alapvető jogok biztosa felkérte a büntetés-végrehajtás országos parancsnokát, tegye meg a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy a látogatók beléptetésére az átvizsgálásukra irányadó szabályok betartásával, emberi méltóságuk tiszteletben tartása mellett kerüljön sor, valamint hogy fontolják meg a plexifalak elbontását, mert ha semmilyen testi érintkezés nem történhet a látogatás elején és végén a rabok és családtagjaik között, sérülhet a fogvatartott és hozzátartozója emberi méltósághoz való joga, valamint a magán- és családi élet tiszteletben tartásához való joga. Az ombudsmannak ugyanis csak arra van felhatalmazása, hogy ajánlásokat fogalmazzon meg az elkövető szervezetnek, ha visszásságot állapít meg.

A miniszterelnök szerint ugyanis a testület nincs abban a helyzetben, hogy kulcsfontosságú döntéseket hozzon ebben az ügyben, amíg nem sikerül konszenzusra jutni az Ukrajnával kapcsolatos jövőbeli stratégiáról.