Érdemben nem változott a pártok támogatottsága novemberre – derül ki a Republikon Intézet pártpreferencia-kutatásából, ami elsőként a Telexen jelent meg.
A november 17. és 24. között készült felmérés alapján viszont ezúttal is hibahatáron belül, 1 százalékponttal nőtt a bizonytalanok aránya, így
a választók több mint harmada (34 százalék) nem tudott pártot választani magának a jelenlegi politikai palettán.
A Republikon elemzése szerint ők az európai parlamenti választáson valószínűleg otthon maradnak, és a már meglévő szavazók mobilizálásáról szól majd a pártok versenye.
A Fidesz-KDNP továbbra is magabiztosan vezeti a népszerűségi versenyt,
a teljes népesség (29 százalék) és a pártválasztók (43 százalék) között is.
A kutatásból kiderült az is, hogy
a teljes népesség 12, illetve a pártválasztók 18 százaléka mondta azt, hogy a DK-ra szavazna. Vagyis a Republikon felméréseiben nyár közepe óta egy tapodtat sem nőtt a DK népszerűségi mutatója.
a Mi Hazánk hibahatáron belül, 1 százalékpontot vesztett a teljes népesség (5 százalék) és a pártválasztók (9 százalék) körében.
a Momentum Mozgalom fej-fej mellett áll a Magyar Kétfarkú Kutya Párttal, a teljes népesség (5 százalék) és a pártválasztók (7 százalék) között is.
már második hónapja van az 5 százalékos parlamenti küszöb felett az LMP. A zöldpártot és az MSZP-t is 3-3 százalékponton mérték a teljes népesség, és 5-5 százalékponton a pártválasztók körében. Az 5 százalékpont akár EP-mandátumot is érhet.
nem jutna önállóan az Országgyűlésbe a Jobbik és a Párbeszéd sem. Igaz, a Jobbik 1 százalékpontot tudott növelni támogatottságán októberhez képest, de még így is 4 százalékon áll.
A Republikon elemzése szerint azonban tévedés lenne csak a nagyobb ellenzéki pártokat figyelni a következő hónapokban, hiszen messze nem lesz elhanyagolható a kisebb pártok szerepe a jövő júniusi EP- és önkormányzati választáson.
Az MSZP-LMP-Jobbik-Párbeszéd együtt a teljes népességben 9, a pártválasztók körében a szavazatok 16 százalékát birtokolja.
Az EP választáson a küszöböt el nem érő, külön listán induló pártokra leadott szavazatok nagyrészt elvesznek, és elsősorban a Fidesz-KDNP eredményét erősíthetik. Az elemzés szerint jelenleg külön indulás esetén az ellenzéki szavazatok 6 százaléka veszne el, de potenciálisan 14 százaléknyi szavazat is „kieshet”, ha az MSZP és az LMP sem éri el az 5 százalékot.
Az önkormányzati választáson is hasonló lehet a helyzet Budapesten, ha az Országgyűlés megszavazza a Mi Hazánk javaslatát a listás önkormányzati választás visszaállításáról, és a Fővárosi Közgyűlés tagjait pártlistákon választják meg a budapestiek. Az ellenzéki polgármesterjelöltek pedig valószínűleg minden párt logójának örülnek a kampányban. „Így aztán 2024 nem arról szól, kik lesznek elsők között az utolsók, ugyanis, ha nincs együttműködés, az ellenzék csak veszíteni tud” – összegzett a Republikon Intézet.
Novák Előd: újabb javaslatai előtt a Mi Hazánk sem a Fidesszel, sem mással nem egyeztetettIDEA Intézet: mélypontra kerülhetett a Fidesz támogatottsága, de az ellenzék sem örülhetRepublikon: Októberben már minden harmadik magyar választó azt mondta, hogy nincs kedvenc pártjaZávecz: Megállt a Fidesz népszerűségének csökkenése