;

Fidesz;Ukrajna;Kocsis Máté;uniós csatlakozás;

Simicskó István és Kocsis Máté

- Kocsis Máté leszögezte, hogy az EB nem kivételezhet Ukrajnával, és egy határozati javaslatot is benyújtott erről Simicskó István társaságában

Szerintük ki kell mondania az Országgyűlésnek, hogy az Ukrajna uniós csatlakozási folyamatának előrehaladásához kapcsolódó előfeltételek nem teljesültek.

„Az Európai Bizottság nem mérhet kettős mércével. A tagjelölteknek eddig is minden egyes kritériumot teljesíteniük kellett, most sem lehet kivételezni aktuálpolitikai és ideológiai szempontok miatt” – írta Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a Facebook-oldalán, hozzátéve: ellenzik, hogy Ukrajna megkezdje az uniós csatlakozási tárgyalásokat, ezzel összefüggésben pedig határozatot terjesztettek a parlament elé.

Kocsis Máté közölte, olyan nincs, hogy Ukrajna beelőzze a csatlakozásra váró észak-balkáni országokat, ráadásul úgy, hogy még a tárgyalások megkezdéséhez szükséges feltételeket sem teljesítette. A frakcióvezető példaként a kisebbségek helyzetét és nyelvhasználatát említette. Nem tisztázott – folytatta –, hogy az ukrán tagság milyen hatással lenne például az unió költségvetésére, a kohéziós- és agrárpolitikájára. Ezért ezt a kérdéskört nulladik lépésként meg kell vitatnia a tagállamok vezetőinek, az ügyben konszenzusra lenne szükség, de ez ma hiányzik – tette hozzá.

„Nem lehet felelősségteljes döntést hozni a csatlakozási tárgyalások megkezdéséről, ezért arra kérjük a kormányt, hogy a fenti álláspontot képviselje az Európai Tanácsban és az Európai Unió intézményeiben”

– zárta bejegyzését a frakcióvezető.

Az említett határozati javaslatban – melyet Kocsis Máté a KDNP parlamenti frakcióvezetője, Simicskó István társaságában nyújtott be – az áll,

  • az Országgyűlés állapítsa meg, hogy az Ukrajna uniós csatlakozási folyamatának előrehaladásához kapcsolódó előfeltételek nem teljesültek,

  • az Európai Unió bővítéspolitikájának objektív, szabályokon és teljesítményen alapuló folyamatnak kell maradnia,

  • stratégiai vitára van szükség az Európai Unió Ukrajna-politikájának valamennyi eleméről, melynek lezárulása előtt az EU-s csatlakozási tárgyalásokkal kapcsolatos döntések nem időszerűek. 

  • az Európai Bizottság Ukrajna csatlakozási tárgyalásainak megkezdésére irányuló javaslata előkészítetlen, következetlen és nincs tekintettel Magyarország alapvető érdekeire.

  • „az Európai Unió bővítésével kapcsolatos döntések a tagállamok érdekeit tiszteletben tartó konszenzust igényelnek. Az Országgyűlés elítél és visszautasít minden politikai és pénzügyi nyomásgyakorlást, ami Magyarországot szuverén álláspontjának megváltoztatására kívánja kényszeríteni”.

Kedden – mint arról lapunk is beszámolt – a Bloomberg írt arról, hogy egy Charles Michelnek, az Európai Tanács elnökének címzett, hétfői keltezésű levélben Orbán Viktor azt javasolta, a jövő heti brüsszeli csúcstalálkozón ne legyen napirenden Ukrajna uniós csatlakozásának a kérdése. „Várakozások vannak arra vonatkozóan, hogy ebből az alkalomból az Európai Tanács dönthet, és kell is döntenie a csatlakozási tárgyalások megkezdéséről” – fogalmazott Orbán, és hozzátette, „tekintettel a politikai és technikai felkészültség jelenlegi szintjére, ezek az elvárások alaptalanok”. „Továbbra is úgy gondolom, az Európai Tanács nincs abban a helyzetben, hogy kulcsfontosságú döntéseket hozzon, amíg nem sikerül konszenzusra jutni az Ukrajnával kapcsolatos jövőbeli stratégiánkkal kapcsolatban” – szögezte le. Egyben arra figyelmeztetett, hogy a téma jövő heti előterjesztése „elkerülhetetlenül kudarchoz vezetne”.

Ezt követően a Politico szerint Emmanuel Macron francia elnök a hét végére Párizsba hívta Orbán Viktort, Charles Michel pedig úgy döntött, lerövidíti pekingi útját.

Az Eurobarometer kutatása szerint ugyanakkor alig több mint a magyarok kétötöde tartja jónak az Európai Uniót.