Európai Unió;Magyarország;Ukrajna;Orbán Viktor;csatlakozás;

Lesz-e orbáni engedélye az EU-nak a csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez Ukrajnával?

Videóinterjú Halmai Katalinnal, a Népszava brüsszeli tudósítójával.

Az Európai Unió december 14-15-i csúcstalálkozóján születhet határozat az Ukrajna csatlakozásáról szóló tárgyalások megkezdéséről. Úgy tűnik, ezt jelenleg egyedül Magyarország ellenzi, és ha kitart álláspontja mellett, megakadályozhatja a folyamat elindítását. Brüsszeli tudósítónk, Halmai Katalin egyelőre bizonytalannak látja a helyzetet.

Az Európai Bizottság javaslata, hogy a következő négy évben 50 milliárd euróval támogassa az EU Ukrajnát, fizetőképessége megőrzésének céljából. és hogy megkezdődhessen az újjáépítés. A támogatás egyébként egy nagyobb pénzügyi csomag része, amelynek Az Unió költségvetésének felülvizsgálata viseli. Ugyanis Ukrajna támogatása mellett nem várt kiadások miatt is újabb befizetésekre lenne szükség a tagországok részéről. A csomaghoz tartoznának egyéb, többek között az Unió külső határainak megerősítését, technológiai fejlesztést szolgáló tételek is. Mindegyikkel kapcsolatban vannak komoly fenntartások, kivéve Ukrajna anyagi segítését. Ebben teljes lenne az egység, ha a magyar kormány is változtatna álláspontján. Európának egyértelműen érdeke, hogy Ukrajna meg tudja őrizni szuverenitását, és a későbbiekben komoly piacot is jelenthet az üzleti életben. Nagy kérdés, Magyarország vezetése miért nem akarja ebben az irányban alakítani Ukrajnával kapcsolatos politikáját.

Részlet a videóinterjúból:

De bármi lesz a döntés, a tárgyalások valódi megkezdéséhez Ukrajnának jövő év márciusáig még négy területen kell feltételeket teljesítenie. Addig csak a tárgyalások előkészítése zajlana. A csatlakozási tárgyalások elindulása nem jelenti Ukrajna felvételét, bár a kormánymédia előszeretettel mossa össze a két dolgot. Hosszú, évekig, akár egy évtizedig tartó folyamatról van szó. Igaz, Ukrajna rekordsebességgel haladt át az eddigi szakaszokon, hiszen tavaly kapott tagjelölti státuszt, és már a csatlakozási tárgyalások megkezdésének lehetőségénél tart. Ez nem csupán valamiféle uniós jóindulaton múlott, a kelet-európai ország meglepő gyorsasággal teljesítette az ebbe a szakaszba jutáshoz szükséges feltételeket. Ám bármit szeretne is Zelenszkij, a folytatás legnagyobb uniós támogatóinak véleménye szerint is hosszadalmas lesz. Jelenleg maga az EU sem képes arra, hogy felvegye Ukrajnát.