;

vagyonnyilatkozat;átláthatóság;Integritás Hatóság;Biró Ferenc;

- A vagyonnyilatkozati rendszer reformját kezdeményezi az Integritás Hatóság

Kérdés persze, mennyire van hajlandóság a Fideszben, hogy változtasson - a párt ugyanis Európa egyik legszigorúbb rendszerének tartja a magyart. 

Nemzetközi példákra alapozva a vagyonnyilatkozati rendszer reformját kezdeményezi az Integritás Hatóság (IH) - derül ki egy, a szervezet lapunkhoz is eljuttatott csütörtöki közleményéből.

A frissen megjelent Vagyonnyilatkozati Eseti Jelentés 16 pontban tesz javaslatot többek között az egységes elektronikus bevallási rendszer kialakítására, az ellenőrzések nagyfokú automatizálására és minimum gyakoriságára. Úgy vélik, a dokumentumokat egy olyan független szervezetnek kellene ellenőriznie, amely nem csak rendelkezik a vizsgálatok lefolytatásához szükséges jogkörrel, de hozzáfér a releváns adatbázisokhoz is. Jelenleg ez nem így van.

„A vagyonnyilatkozatok célja az átláthatóság és az elszámoltathatóság növelése. A vagyonnyilatkozati rendszerek hatékony működéséhez szükséges a megfelelő ellenőrzés és számonkérés, a konzekvens szankcionálás, az intézményi támogatás megléte ugyanúgy, mint a jogszabályi kiskapuk bezárása” - fogalmazott az IH elnöke, Biró Ferenc.

Hozzátette, olyan megállapításokat tettek, amelyek elősegítik a hatékony ellenőrzést, és a társadalom bizalmának visszaépítését. Önmagában azonban ez kevés. Elengedhetetlen egy olyan kultúra kialakítása és elősegítése, amelyben a bevallás alanyai az átláthatóságot és elszámoltathatóságot támogatják és képviselni akarják. Ezt a kultúrát a törvényi akaratnak is támogatnia kell - vélekedett a hatóság vezetője. 

A legfontosabb ajánlások:

  • A Hatóság ajánlása szerint a vagyonnyilatkozatok nyilvántartásához, kezeléséhez és ellenőrzéséhez egységes elektronikus, automatizált bevallási rendszer kialakítása szükséges. 

  • Egy ilyen rendszer lehetővé teszi a Hatóság által korábban már felvázolt és szorgalmazott kockázat alapú ellenőrzést. 

  • A Hatóság javasolja, hogy egy bizonyos időintervallum alatt (de maximum 4 évente) a nyilatkozattételre kötelezett teljes populáció legalább egy alkalommal ellenőrizve legyen. Kiemelt kockázatú pozíciók esetében az ellenőrzést évente el kell végezni. Megfelelő technikai támogatás és kialakítás esetén ez ma már gyakorlatilag tetszőleges gyakorisággal, automatikusan, minimális érdemi emberi időráfordítással megvalósítható. 

  • A nemzetközi jó gyakorlat szerint a vagyonnyilatkozatokat egy független szervezetnek kell ellenőriznie. E szervezet számára biztosítani kell az ellenőrzések és vizsgálatok lefolytatásához szükséges jogköröket, valamint közvetlen hozzáférést kell adni az összes releváns adatbázishoz is. Jelenleg a Hatóság ezekhez az adatbázisokhoz nem fér hozzá.

  • Az egységes vagyonnyilatkozat tartalma: hazai és külföldi vagyonelem és érdekeltség: az összes jövedelem, ingóság, ingatlan, immateriális jószág, ajándék, befektetés, pénzügyi követelés, kötelezettség, egyéb pozíciók és érdekeltségek (azok is, ahol nincs javadalmazás).

Nem akarnak együttműködni a pártokkal, tőlük függetlenül indulnak.