elővásárlási jog;Tokaj-hegyalja;Orbán Ráhel;Tiborcz István;

Törölték az állam elővásárlási jogát Orbán Ráhel világörökségi ingatlanjain, de azt nem tudni, pontosan hogyan és miért

Egy neve elhallgatását kérő építési jogász úgy vélekedett, jogszerűen erre nem is lett volna lehetőség.

Alig egy hónappal azután, hogy Orbán Ráhel nevében eljárva Tiborcz István aláírta a tokaj-hegyaljai földbirtokok átruházásáról szóló adásvételi szerződéseket, törölték a világörökséghez tartozó ingatlanok tulajdoni lapjairól az állam elővásárlási jogát tartalmazó bejegyzéseket – írja a 24.hu.

Orbán Ráhel április 18-án két adásvételi szerződést kötött összesen 94 hektárnyi földterületre a tokaji borvidéken, ám egy ideig nyitott kérdés volt, hogy valamelyik helyi gazda, netán az állam él-e az elővásárlási jogával. A portál szerint a tizenkét legértékesebb területnél (mivel a szerződésben ingatlancsoportokra osztották a 142, különböző helyrajzi számú ingatlant, ez valójában 73 különböző ingatlant jelent) senki sem jelentkezett elővásárlási igényével, így a földhivatal bejegyezte Orbán Ráhel tulajdonjogát. Vagyis az állam sem élt az elővásárlási jogával, sőt,

a világörökséghez tartozó területeken megszerzett egyes ingatlanok tulajdoni lapjairól május végén törölték az állam bejegyzett elővásárlási jogát, amit még két ciklussal korábban Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes előterjesztésére jegyeztettek be.

Bár a jogszabályok részletesen szabályozzák a világörökséggel és az állami elővásárlási jogosultságokkal kapcsolatos kérdéseket, az nem szerepel bennük, hogy miként lehet töröltetni egy ingatlanról az elővásárlási jogot. Egy, a 24.hu által idézett, a neve elhallgatását kérő, örökségvédelemmel is foglalkozó építési jogász szerint nem véletlenül,

jogszerűen ugyanis nem lehet törölni az állam elővásárlási jogát a világörökségi területeken fekvő ingatlanok tulajdoni lapjáról.

A szakember eddig nem is tudott olyan esetről, hogy lekerült volna valamely érintett ingatlanról az elővásárlási jog.

A 24.hu kereste Csák János tárcáját, a Kulturális és Innovációs Minisztériumot, hogy megtudja, milyen feltételek esetén törölhető a világörökségi területen elhelyezkedő ingatlanon az állami elővásárlási jog, illetve hány esetben kezdeményezték ezt, de választ nem kapott. Az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság azt javasolta a portálnak, hogy forduljon az Építési és Közlekedési Minisztériumhoz, mert a tárca látja el a világörökséggel kapcsolatos állami feladatokat, válasz azonban innen sem érkezett, ahogyan Orbán Ráheltől sem.