;

Európai Unió;Ukrajna;kárpátaljai magyarok;Menczer Tamás;

- Menczer Tamás elégedetlen azzal, hogy Ukrajna eltörli a kárpátaljai magyarok jogait csorbító oktatási törvényt

Vlagyimir Putyin csúnyán nézne.

Mint beszámoltunk róla, a kijevi parlament pénteken megszavazta a korrupció elleni harcról és a kisebbségekről szóló törvény módosítását is. Elmondásuk szerint mindkét jogszabály figyelembe veszi az uniós normákat, s a magyarság számára a legfontosabb tartalma, hogy kiiktatja az ukrán oktatási törvényből azokat a passzusokat, amelyek a magyar anyanyelvi (és más uniós tagállamok nyelvén lévő) oktatást akadályoztatják. A kisebbségi jogokról szóló törvény figyelembe vette az Európa Tanács Velencei Bizottságának ajánlásait is.

A módosítás óta egyre nyilvánvalóbbnak tűnik, hogy az Orbán-kormány valójában nem a kárpátaljai magyarok jogainak csorbítása miatt akadályoztatja Ukrajna uniós tagsági tárgyalásainak folyamatát - sőt, nem is akarják megoldani a kérdést -, noha korábban fennhangon erre hivatkoztak. Ezt látszik alátámasztani Menczer Tamás friss Facebook-bejegyzése is, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára a kijevi parlament döntésére eképp reagált a Facebookon:

„Ukrajnában nyolc évvel ezelőtt kezdték el elvenni a magyar közösség jogait, azóta folyamatos a jogfosztás. Az ukrán parlament tegnapi döntését természetesen alaposan értékelni fogjuk, az azonban már most látszik, hogy az messze van a 2015-ös jogok visszaadásától. Ezzel együtt folyamatosan figyelemmel követjük a végrehajtást.”

Azon túl, hogy a bejegyzésben egy szóval sem hangzik el, hogy értékelnék a módosítást, vagy legalábbis az amögött húzódó szándékot, az államtitkár azt sem fejtette ki, hogy pontosan mit várnának el ahhoz, hogy az Orbán-kormány felhagyjon az orosz érdekek mentén zajló külpolitikai gyakorlatával.  v

A kisebbségekről szóló törvény módosítása 317 képviselő szavazatával ment át a 450 fős kijevi törvényhozásban. Értelmében a politikai reklámokban, az állami iskolákban és egyetemeken, a nemzeti kisebbségek osztályaiban és a médiában is használható minden uniós nyelv, az orosz azonban nem. Ukrán nyelv és irodalmat tanulni kötelező lesz az iskolákban, ugyanakkor a törvénymódosítás a középiskola végéig lehetőséget biztosít az anyanyelvű tanulásra.

Az Orbán-kormány mindennek ellenére továbbra is hajthatatlannak tűnik az ukrán csatlakozási tárgyalások akadályoztatásának megmásítása tekintetében.

Határidőre elkészültek.