Orbán Viktor;Argentína;Javier Milei;

Újratervezés

A budapesti születésű Nobel-díjas fizikus, az 1995-ben elhunyt Wigner Jenő mondta, hogy nem szereti használni a számítógépet, mert idősebb korban nem könnyű új barátokra szert tenni. Egy akkori gép tudása persze össze sem volt hasonlítható egy maival, de tény, hogy barátokra szert tenni a világpolitikában sem könnyű, kivált, ha valaki éppen azt hirdeti: minket tiszteljenek, de mi nem tisztelünk másokat. Kivétel persze akad, de olyanok, akik nem éppen a politikai korrektséggel tűntek ki. Mivel Jair Bolsonaro brazil elnök megbukott a tavalyi elnökválasztáson, kormányfőnk populista barát nélkül maradt Dél-Amerikában. Javier Mileinek Argentínában aratott győzelme után úgy látszott, megint sikerül szövetségesre szert tenni a térségben, hiszen a közgazdász szélsőséges kijelentéseket tett a választási kampányban, alelnökjelöltje, egy tiszt lánya pedig a katonai diktatúra iránt akart nosztalgiát ébreszteni, úgy, ahogy ezt Bolsonaro tette. Miniszterelnökünk rögtön jelezte is, hogy részt vesz Milei beiktatásán.

A magyar-argentin populista szövetség terve azonban a jelek szerint csak álom marad. A kormányfői hivatalban aligha lelkendeztek, amikor kiderült, hogy Zelenszkij ukrán elnök nem csak meghívót kapott Milei beiktatására, de el is utazott az eseményre, megköszönve az új argentin államfő támogatását, aki Washington hívének és Moszkva kritikusának tartja magát, külpolitikailag tehát teljesen máshol áll, mint a magyar kormány. A beiktatása előtt tett egyéb lépései is azt jelezték, hogy elnökként más lesz a stílusa, szakít a radikalizmussal és alelnökjelöltje sem rendelkezik majd nagy befolyással.

Azt nem tudhatjuk, Hhogy Milei irányváltása annak köszönhető-e: a parlamentben kompromisszumokra van ítélve. De ebből is látszik, hogy nem árt, ha egy országban létezik a fékek és ellensúlyok rendszere és egy vezető nem csinálhat azt, amit csak akar.