fizetés;mentelmi jog;szuverenitásvédelmi törvény;Szuverenitásvédelmi Hivatal;

Havi 5 milliós fizetés és mentelmi jog jár majd a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnökének

Orbán Viktor szuverén javaslata alapján dől el, hogy a magyar adófizetők mely pártkáder anyagi szuverenitását finanszírozzák meg.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal leendő elnökét az országgyűlési képviselőkkel azonos mentelmi jog illetheti meg, amit csak kétharmados parlamenti többséggel lehet majd felfüggeszteni - derül ki a Hende Csaba által jegyzett kormánypárti módosító javaslatból, amit a 24.hu ismertetett.

Ez azt jelenti, hogy az új hatóság elnökét nem lehet felelősségre vonni bíróság vagy más hatóság előtt a tevékenységével kapcsolatban, és büntető- vagy szabálysértési eljárást is csak a parlament jóváhagyásával lehet ellene indítani. A szerencsés kiválasztottat Orbán Viktor javaslatára Novák Katalin köztársasági elnök nevezi ki.

A hat évre szóló mandátumhoz havi 5 milliós fizetés jár majd, a bért ugyanis a Matolcsy György jegybankelnöknek járó havi illetmény 80 százalékának megfelelő összegben határozták meg.

A törvényjavaslat alapján az elnök és hivatala lényegében bárkit és bármit vizsgálhat, akiről és amiről azt vélelmezi, hogy veszélyezteti az ország „szuverenitását”: civil szervezeteket, pártokat, közjogi szervezeteket, cégeket, egyházakat és magánszemélyeket is. Iratokat, adatokat ugyan nem foglalhatnak le, de mindenből kérhetnek másolatot és bárkit adatszolgáltatásra szólíthatnak fel.

A javaslat a pártok mellett a civil szervezetként működő jelölő szervezeteknek is megtiltja a külföldi támogatás elfogadását, sőt, a választásokon egyesületi formában induló szervezetek névtelenül sem gyűjthetnek adományokat. Mindez büntetőjogi szankciók terhe mellett lesz beiktatva. Kedden szavaz is róla a fideszes kétharmad.

Ligeti Miklós, a Transparency International jogi igazgatója a tervezetet korábban úgy értékelte, hogy lényegében „két lépésből eljutunk odáig, hogy ez az új főhatóság titkosszolgálati módszerekkel vagy eszközökkel szerzett információ birtokába is juthat, vagy akár ilyen információszerzésre kérheti fel a titkosszolgálatokat”. Ráadásképpen arra is felhívta a figyelmet, hogy a javaslat semmilyen konkrét fogódzót nem ad, hogy mi is a Szuverenitásvédelmi Hivatal hatásköre, azt mikor, milyen keretek között gyakorolja. Összességében úgy értékelt, nincs olyan eresztéke a tervezetnek, amely egy valós alkotmánybírósági felülvizsgálat alatt ne roppanna össze.