;

Európai Unió;Ukrajna;Szijjártó Péter;Dmitro Kuleba;

- Szijjártó Péternek a háború kitörése óta először sikerült találkoznia az ukrán külügyminiszterrel

Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel jóval többször ejtett már meg találkozót.

Dmitro Kulebával a háború kitörése óta nem találkoztam személyesen, holott a tavalyi év februárja előtt folyamatos volt köztünk a kapcsolat - büszkélkedett el a Facebookon Szijjártó Péter, az orosz Barátságért érdemrenddel kitüntetett magyar külgazdasági és külügyminiszter.

A háború előtt Kulebával sokat találkoztak, sokat tárgyaltak, sokat beszéltek egymással, „egyszerűen azért, mert mindketten azt akartuk, hogy jobbak legyenek a kapcsolatok Magyarország és Ukrajna között” - állította bejegyzésében Szijjártó Péter, igaz, ennek jelét azóta sem lehet érzékelni.

A kétoldalú kapcsolatok szempontjából nehéz volt az az időszak, mert 2015-től folyamatosan léptek életbe Ukrajnában azok a szabályok, amelyek egyre jobban szorították vissza a magyar nemzeti közösség jogait és mindez árnyékot vetett a kétoldalú kapcsolatokra - fogalmazott bejegyzésében a tárcavezető. Azt ezúttal sem fejtette ki, hogy a „2015-től folyamatosan léptek életbe” kiszólás alatt pontosan mire gondol, de amióta Ukrajna jelezte, hogy eltörlik az ukrán oktatási törvény azon passzusait, amely minden nemzeti kisebbség - így a magyarok számára is - súlyos jogkorlátozásokat tartalmazott, a magyar külügy visszatérő jelleggel ezt a szófordulatot használja az ukrán uniós csatlakozási tárgyalások további akadályoztatását megmagyarázandó, anélkül, hogy konkretizálnák, pontosan mely, jelenleg is érvényben lévő rendelkezéseket sorolják ebbe a jogfosztási folyamatba.

A találkozón Szijjártó Péter elmondta Dmitro Kulebának, hogy Ukrajna európai integrációs ambíciója az Orbán-kormány számára „nem taktikai kérdés”, hanem egy olyan döntés, amelynek történelmi síkon van jelentősége az egész Európai Unió jövője szempontjából.

„A döntési javaslat előkészítetlen, az Európai Bizottságnak gyakorlatilag fogalma sincsen arról, hogy milyen hatása lenne Ukrajna uniós tagságának az egész közösségre. Elég csak arra gondolni, hogy milyen kezelhetetlen problémákat okozott az Európai Bizottság korábbi döntése a gabonatranzitról vagy az ukrán kamionok engedélykötelességének eltörléséről. Az Európai Bizottság nem végezte el azokat az előkészületi munkákat, amelyek során garantálható lenne, hogy Ukrajna kölcsönösen előnyös módon folytasson csatlakozási tárgyalásokat” - indokolta az újabb gáncsolást Szijjártó. 

A külgazdasági és külügyminiszter azt is közölte, hogy Magyarország elvárása a 2015-ös állapotokhoz való visszatérés. Bejegyzésének végén annyi pozitívumot eresztett el, hogy „biztos, hogy mindketten továbbra is elkötelezettek vagyunk a kétoldalú kapcsolatok további fejlesztése mellett”.

Az ukrán vezetéssel való tárgyalásairól Szijjártó Péter több bejegyzést is közzétett ma, találkozott Olha Sztefanisina miniszterelnök-helyettessel is. Itt a korábbi közléseit annyival egészítette ki, hogy "számos módja van az Európai Unió és Ukrajna közötti együttműködés szorosabbra fűzésének, azonban a csatlakozási tárgyalások megkezdésére ma nem áll készen a közösség".

Új kormány alakul.