A Gázai övezetben jelenleg folyó fegyveres konfliktus során elesett izraeli katonák ötöde nem ellenséges tűzben, a palesztin fegyveresekkel folytatott harcokban, hanem tévedésből leadott baráti tűzben vagy balesetben vesztette életét - jelentette ki Daniel Hagari, az izraeli hadsereg szóvivője az MTI szerint.
A hadsereg számításai szerint tizenhárom, a Gázai övezetben harcoló katonát tévesen a palesztin szélsőséges Hamász tagjaként azonosítottak, és ezért az izraeli egységek lőttek le, további hét katona pedig más hadműveleti balesetben halt meg. A szárazföldi harcok megindulása óta összesen 105 izraeli katona esett el.
A hivatalos beszámolók szerint az elmúlt napon az izraeli légierő több rakétakilövő-helyet támadott meg a Gázai övezetben. Dzsabáliában, az övezet északi részén a szárazföldi egységek azonosítottak egy, éppen Szderót város felé lövedékeket indító állomást, amelyet irányításukkal megtámadtak és megsemmisítettek. Egy izraeli kommandós csapat harcosi rajtaütöttek egy, a Hamász használta épületen, ahol az iszlamisták mintegy 250, bevetésre kész rakétát, aknavetőt és páncéltörő rakétát helyeztek el, s ahol további fegyvereket és egyéb katonai felszereléseket is találtak. Egy másik egység harcosai leromboltak egy fegyvergyártó műhelyt, ahol állításuk szerint több száz gránátra és rakétára leltek. A haditengerészet egyik hajója megtámadott egy olyan palesztin fegyveres osztagot, amely a Gázában harcoló izraeli katonákra lőtt.
A Palesztin Hatóságon belül működő, a palesztin foglyok ügyeiért felelős hatóság vezetője szerint Izrael letartóztatott 153 gázai nőt, aki közül többen terhesek, és néhányuknak kisbabái is voltak. Az izraeli hadsereg tagadja, hogy gyermekeket tartana fogva. Kadura Faresz, a PH palesztin foglyokért felelős tisztviselője azt állította, hogy a nők közül 142-t a múlt heti tűzszünet után fogtak el, és egyelőre nem világos, mivel vádolják őket. Faresz a názáreti Radio Al-Samsznak adott interjújában azt mondta, hogy a nőket a „radar alatt”, vagyis titokban tartóztatták le.
A Haárecnek nyilatkozó izraeli biztonsági tisztviselő szerint az elfogott palesztinoknak csak mintegy 10-15 százaléka tartozik a Hamász terrorszervezethez. Úgy vélik, hogy noha nincs szó arról, hogy a Hamász fegyveresei tömegesen feladnák magukat és letennék fegyvereiket, a felvételek jelentős hatással vannak rájuk. A hadsereg azt közölte, hogy azokat a palesztinokat, akik nem állnak kapcsolatban a Hamásszal már szabadon engedték vagy hamarosan szabadon engedik.
A háttérben folyik a puhatolózás a tűzszünetről
Izrael állítólag arra kérte Egyiptomot és Katart, hogy közvetítsenek egy újabb megállapodást Izrael és a Hamász között, amely magában foglalja a túszok szabadon bocsátását és a tűzszünetet a Gázai övezetben folyó harcokban. Egyiptom már tárgyal az Egyesült Államokkal és Katarral is egy ilyen, a közeljövőben megszülető megállapodás lehetőségéről.
A palesztin egészségügyi minisztérium bejelentette, hogy kedd reggel négy palesztin vesztette életét a ciszjordániai Dzsenínben egy izraeli dróntámadásban. Az egyik áldozat - a beszámolók szerint az akció fő célpontja - Bakr Zakharna volt, a helyi fegyveres szervezet aktivistája. A dróntámadás négy halottja az al-Aksza Mártírjainak Brigádjai nevű palesztin fegyveres szervezetben tevékenykedett, amely a Palesztin Hatóságot vezető Fatah párt katonai szárnyának nevezi magát. Ezzel mintegy 270-re emelkedett azoknak a palesztinoknak a száma, akiket a megszállt Ciszjordániában ölt meg az izraeli hadsereg, vagy a terjeszkedő izraeli telepesek. Mindeközben a Wafa palesztin hírügynökség jelentése szerint 20 civil meghalt, és több tucatnyian megsebesültek, amikor Izrael lakóházakat bombázott a Gázai övezet déli részén fekvő Rafahban.
Richard Peeperkorn, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) palesztin területekért felelős tisztviselője szó szerint könyörgött, hogy Izrael hagyjon fel a kórházak bombázásával - számolt be a Reuters. Mint közölte, a háború 66 napja alatt a Gázai övezet 36 kórházának több mint kétharmada vált működésképtelenné: már csak 11-ben tudják ellátni a sebesülteket és a betegeket, ott is csak részben. E 11, még funkcionáló kórházból mindössze egy található az övezet északi részén, 10 pedig a déli részén - amely területet épp a napokban kezdett még intenzívebben támadni a zsidó állam.
Újra nekifutnak egy ENSZ-határozatnak
A WHO a The Guardian szerint kiadott egy nyilatkozatot is, amelyben azzal vádolták Izraelt, hogy még a bombázásokon túlmenően is akadályozzák az egészségügyi dolgozók munkáját: létfontosságú orvosi beavatkozások késnek amiatt, mert fegyverrel letérdeltetik az egészségügyi személyzetet. A Palesztin Vörös Félhold egyik tagja arról számolt be, hogy az izraeli erők zaklatták, megverték, megfenyegették, majd bekötötték a szemét és hátrakötött kézzel, ruha és cipő nélkül irányították el dél felé.
Az ENSZ közgyűlése várhatóan ma szavaz egy újabb határozatról, amely humanitárius tűzszünetet követel a térségben. Mint ismert, az Orbán-kormány az EU tagállamainak túlnyomó többségével ellentétben a korábbi, tűzszünetet sürgető ENSZ-határozatra nemmel szavazott. Orbán Viktor később ezt a lépést azzal indokolta, hogy a határozatban nem szerepelt a túszok szabadon bocsátásának követelése. Mint kiderült, ez nem volt igaz.
Izrael azt állítja, használ fehér foszfort, de nem támadásra
Joáv Galant izraeli védelmi miniszter sajtótájékoztatóján szóba került az is, hogy Izrael katonai támadásaihoz fehérfoszfor-bombát is használ, ám az ezzel kapcsolatos újságírói kérdésre a tárcavezető a The Guardian szerint semmitmondó választ adott: az állítás cáfolata nélkül annyit közölt, hogy az izraeli hadsereg (IDF) „a nemzetközi jog szerint” ténykedik.
A fehér foszfor az egyik legkegyetlenebb háborús fegyvernek számít: bár a nemzetközi jog valóban nem tiltja a bevetését, a fehér foszfor az emberi bőrrel érintkezve rendkívül súlyos égési sérülést okoz. Képes csontig lemarni a húst, és aki valami csoda folytán mégis túlél egy ilyen támadást, az is maradandó egészségkárosodást szenved el: soha nem múló hegeket okoz, károsítja az izmokat és más szöveteket, ami mozgáskorlátozottsághoz vezet, emellett légúti károsodást és egy sor egyéb szervi elégtelenség is keletkezik.
A fegyver nem csak az élőlényekben, hanem az infrastruktúrában is számottevő kárt tesz. Az ENSZ korábban is igyekezett gátat szabni a fegyver bevetésének, de az erre vonatkozó jegyzőkönyvet Izrael soha nem ratifikálta. A kérdés most egy dél-libanoni katonai akció miatt vetődött fel, fehér foszfor használata miatt a Fehér Ház is aggodalmát fejezte ki. John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács stratégiai kommunikációs koordinátora arról beszélt, hogy bár ez a fegyver legálisan használható katonai műveletek leplezésére, az Egyesült Államok felvilágosítást fog kérni Izraeltől az ügyben. Az izraeli katonai rádió keddi közlése szerint leplezésre valóban használ fehér foszfort az IDF, támadásra azonban nem.
A Washington Post nemrég szellőztette meg, hogy az izraeliek támadó eszközként fehér foszfort is bevetettek még egy dél-libanoni Deirában végrehajtott október 16-i katonai akcióban.
Mindeközben a zsidó államban fellángoltak a belpolitikai nézeteltérések is: Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök kijelentette, hogy az 1993-ban elfogadott oslói egyezmény (amely az első intifádát zárta le, eredményeként Izrael hozzájárult a Palesztin Nemzeti Hatóság létrehozásához, cserébe a Palesztinai Felszabadítási Szervezet (PFSZ) elismerte Izrael államiságát - a szerk.) annyi izraeli halálát okozta, mint az október 7-ei Hamász-terrortámadás, csak hosszabb idő alatt. Jaír Lapid ellenzéki vezető erre élesen bírálta a kormányfőt: mint fogalmazott, nehéz felfogni Benjamin Netanjahu cinizmusának mértékét, aki szerinte a háborús időszakban is „gonosz politikai kampányt folytat”, amelynek célja, hogy felmentse magát a felelősség alól, másokat vádoljon és gyűlöletet keltsen.
A Hamász október 7-ei, 1200 halálos áldozatot követelő terrortámadása után indított izraeli megtorló háborúban a gázai egészségügyi minisztérium közlése szerint mostanáig 18 205 palesztin vesztette életét. Az áldozatok mintegy kétharmada nő vagy gyerek volt.
Már több mint száz izraeli katona esett el a gázai szárazföldi harcokban