;

Budapest;Ukrajna;Orbán Viktor;Vlagyimir Putyin;

- Orbán Viktor: Azt majd én eldöntöm, hogy a magyar nemzet érdekei szempontjából kell-e találkozni Vlagyimir Putyinnal vagy sem

Éppen ezért sosem izgatta különösebben, mit mondanak nyugati kollégái a háborús agresszor orosz elnökkel folytatott tárgyalásáról. 

„Nem fűzök nagy reményeket az új (ukrajnai) kisebbségi törvényhez, noha pontosan tanulmányozzuk. A mi megközelítésünk egészen más. Mi azt mondjuk, hogy 2015-ben elvettetek egy törvényt a magyaroktól (...) de egy újat csináljatok, azt, ami egyszer már volt, aminek ismerjük a szövegét, a szavait, ismerjük a végrehajtását, tudjuk, hogyan működik, azt akarjuk visszakapni. Se többet, se kevesebbet adjátok vissza, mint amit elvettetek. Ez nem az” - mondta el a Mandinernek adott nyilatkozatában Orbán Viktor.

A kormányfő kitért arra is, hogy miről beszéltek egymással Argentínában Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. Együtt ültünk a páholyban, ha ezt találkozónak lehet nevezni, miközben a nép éljenezte a frissen megválasztott argentin elnököt. Tárgyalási helyzetnek nem nevezném, de volt az ukránok elnökének mondandója a számomra, és ezért kihasználtuk az alkalmat és váltottunk szót egymással - ismertette a miniszterelnök. Arra a felvetésre, hogy neki mi volt a mondandója, az alábbit felelte, 

„miután kérdezik az embert, és jól nevelt, akkor válaszol. Én válaszoltam.”

Ukrajna uniós csatlakozásáról szólva kifejtette, hogy az Európai Unió egy szörnyű hibát készül elkövetni az ország felvételével, amelyet álláspontja szerint meg kell akadályozni. A Vlagyimir Putyinnal való találkozójáról szólva azt mondta, teljes félreértése a nemzetközi politikának az a játék, amit a nyugatiak csinálnak, miszerint az orosz elnökkel való találkozás valamifajta morális tartalmat hordoz. 

„Ők azt gondolják, hogy ha nem találkoznak Vlagyimir Putyinnal, akkor neki álmatlan éjszakái lesznek, és nem tud mit kezdeni ezzel a borzalmas morális degradálással (...) Ez egy mese, félreértés. Ez a Nyugat önhittségének egy világos diplomáciai bizonyítéka”

- magyarázta a kormányfő.

Éppen ezért úgy gondolja, ha valami egészen elképesztő ok nincs rá, akkor is találkozni kell, mindig tárgyalni kell valamilyen szinten, mindig fenn kell tartani a kapcsolatot, hogy véget lehessen vetni a konfliktusoknak. „Engem ezért soha nem is érdekelt, hogy a nyugatiak mit mondanak arról, hogy én találkozok-e az orosz elnökkel vagy nem. Azt majd én eldöntöm, hogy a magyar nemzet érdekei szempontjából kell-e találkozni, vagy nem. És ebben nem fog befolyásolni sem Brüsszel, sem Berlin véleménye” - jelentette ki.

Az Európai Bizottság elnökéről szólva azt mondta, semmi jót nem kaptunk tőle, ami indokolná, hogy őt támogassa ismét a kormány és Európa nincs is abban az állapotban, hogy azt tudjuk mondani, hogy jó munkát végzett a Bizottság. Márpedig utóbbi nem választható el szorosan Ursula von der Leyen teljesítményétől. 

Az önkormányzati választásokat illetően arról beszélt, erkölcsileg vállalhatatlan lenne, ha nem vennék komolyan Budapestet. Hozzáfűzte, a fővárosban a Fidesznek van a legnagyobb támogatottsága és ezen az ellenzéki pártok összefogása sem változtat. Azok élnek ebben a városban a legtöbben, akik büszkék akarnak lenni Budapestre. Nem csak azért, mert az ő otthonuk, hanem azért is, mert ez a hazájuk fővárosa. Ezt nevezhetjük jobboldalnak - vélekedett a Fidesz elnöke, mintegy magyarázatképpen szolgálva, miért kellett a fővárosban visszaállítani a listás szavazást fél évvel a választások előtt. 

A kormányfő azt hangoztatta, az ukrán tagság gondolata nevetséges és komolytalan, éppen ezért azt a magyar kormánynak nem áll szándékában támogatni.