Több mint nyolc évvel Orbán Viktor ígérete után a tereprendezéssel megkezdődött a kaposvári Deseda kemping újjáépítése, igaz, jelentősen csökkentett költségekkel, s ezáltal messze nem az eredeti tervek alapján. Persze már ez is előrelépés a hajdan szebb napokat látott kemping ügyében, hiszen a kormányfő 2015 őszén tett rá ígéretet – amikor Szita Károly fideszes polgármesterrel szignózták a Modern Városok Program kaposvári fejlesztéseiről szóló megállapodást –, hogy négymilliárd forintból újulhat meg a 245 hektáros, turisztikai szempontból Kaposvárnak kifejezetten fontos víztározó melletti üdülőhely.
A bejelentést követően aztán évekig nem történt semmi. Amikor 2018 nyarán a közgyűlés rendkívüli ülésén eldöntötte, hogy 2020-tól tíz évre a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Balatontourist Camping Kft. üzemeltetésébe adja a létesítményt, mindenki azt hitte, végre megkezdődik a rekonstrukció, s az évtized végére ismét kinyithat a kemping. Cseppet sem mellékesen a kormányfői stróman cégén kívül nem akadt más pályázó, és az ellenzéki képviselők azt is kifogásolták, hogy a Balatontourist meglehetősen kedvező konstrukcióban kapta meg az állami pénzből megújuló létesítményt: az első három évben az üzemeltetéséből származó nettó árbevétel minimum 6 százalékát, de legalább négymillió forint plusz áfát, onnantól a nettó bevétel minimum 8 százalékát, de legalább hatmillió forint plusz áfa bérleti díjat kellett volna fizetnie. Az idén júniusi közgyűlésen aztán – ahogyan arról akkor a helyi hírblog, a Kapos-t beszámolt – Szita Károly kormánypárti polgármester bejelentette, hogy új pályázatot írnak ki az üzemeltetésre, mivel lejárt a Mészáros-céggel kötött kontraktus.
Ez elvileg 2030-ig élt volna.
Noha a fejlesztési keret 2018-ra már 2,4 milliárdra zsugorodott, a korabeli tervek alapján még így is impozáns, és valóban XXI. századi üdülőhellyé változott volna a Deseda kemping. A területet a nyolcvanas években alakították ki, s a kilencvenes évek elején a holland és a német turisták kedvelt célpontjává vált, a főszezonban egy-egy turnusváltásnál több kilométeres lakóautó- és lakókocsisor torlódott fel a bejárat előtt. A fejlesztések elmaradása miatt aztán a kétezres években rohamos hanyatlásnak indult a hajdani Siotour-érdekeltség, s 2004-ben még az is felmerült, hogy 250 lakásos lakópark épül a területen, ám a helyiek ellenállása miatt megbukott a terv, s a kemping tulajdonjoga a városhoz került.
A somogyi megyeszékhely azonban a/z ígért állami támogatás ellenére sem tudott mit kezdeni a területtel. A kemping vesszőfutását az elmúlt években végig követő Kapos-t cirka fél tucat sikertelen közbeszerzésről írt fél évtized alatt, s arról is beszámolt, hogy miután a rekonstrukciót kétszer is megterveztette a város egy pécsi céggel, az erre szánt 100 millió forint el is fogyott. Miután a sokadik tender is eredménytelenül zárult, ráadásul a kormány megannyi, a Modern Városok Programban szereplő projektet lefújt az elmúlt fél évben, úgy tűnt, a Deseda kemping is megmarad sokszori kampányígéretnek.
Ezek után némi meglepetésre jelent meg az uniós hivatalos értesítőben a szerződéskötésről szóló dokumentum – az Mfor számolt be róla először –, amelyből kiderült, hogy az egri Variabau Kft. nagyjából 1,5 milliárd forintért nyerte el a felújítási munkát. Két éve, amikor még 2,4 milliárd állt a város rendelkezésére, azért nem sikerült kivitelezőt találni, mert a legolcsóbb ajánlat is 2,9 milliárdról szólt. A hevesi megyeszékhelyen bejegyezett, Eged Máté tulajdonolta cég amúgy nem mondható outsidernek a NER-pályázatoknál, többek között a Variabau építette a hatvani sport- és rendezvénycsarnokot, mely az eredeti 2,7 milliárd helyett 3,59 milliárdból épült meg, köszönhetően egy utólagos, 700 milliós állami plusztámogatásnak, de nevéhez fűződik az Eszterházy Károly Egyetem 1,5 milliárdos energetikai fejlesztése, vagy éppen – konzorciumban – a Keleti pályaudvar utascentruma 1,6 milliárdért, de olyan, kisebb beruházások is, mint például az egercsehi önkormányzati épületek korszerűsítése 73 millióért.
A pályázatra tucatnyi cég jelentkezett, köztük NER-nagyágyúk is, a győztes végül a Variabau lett. A cég a kemping felújítása során vállalta, hogy 400-450 fő befogadására alkalmas, négycsillagos üdülőhelyet alakít ki. A tervek szerint 204 négyzetméteres recepciós épületet húznának fel kisebb étteremmel és bolttal, 540 négyzetméternyi vizesblokk épülne, 30, egyenként 32 négyzetméteres mobilházat helyeznének le, 58 lakókocsis és 14 sátorhelyet alakítanának ki, emellett színpad, belső utak épülnének, felújítanák a sportpályát – a beruházást elvileg 13 hónapra tervezték. Vagyis ez alapján jövő év vége a végső határidő, ám konkrétabbat nem sikerült megtudnunk, ugyanis az önkormányzat nem reagált megkeresésünkre, melyben többek között arra kérdeztünk rá, miért csökkent látványosan a beruházásra fordítható összeg, illetve ki fogja üzemeltetni a kempinget.