„Tárgyalásra hívom a négy évvel ezelőtti győztes ellenzéki együttműködés pártjainak vezetőit, hogy zárjuk le a közös indulással kapcsolatos tárgyalásokat” – írta Karácsony Gergely főpolgármester a közösségi oldalán, miután a parlamentben eldőlt, hogy a Fidesz a Mi Hazánk javaslatára visszahozza Budapesten a listás választási rendszert.
Az ellenzéki pártokat arról kérdeztük, mi lehet a célja a Fidesznek a módosítással, az új szabályok miatt változtatnak-e stratégiájukon, látják-e akár elvi, akár gyakorlati akadályát a közös ellenzéki listának.
A Demokratikus Koalíciót nem foglalkoztatja, hogy mi a célja ezzel a Fidesznek. A módosítás nem változtat semmin, „így is meg fogjuk verni a Fideszt Budapesten” – közölte a DK. A párt emlékeztetett arra, hogy november végén elsőként jelentette be: a Demokratikus Koalíció közös listát javasol a budapesti közgyűlési választásokon.
A Momentum felháborítónak tartja, hogy a Fidesz és „szélsőjobboldali csatolmánya” önös hatalmi érdekből fél évvel a választások előtt teljesen átírja a budapesti választási szabályokat. A lapunknak küldött válasz Donáth Anna EP-képviselőt idézte: minden kerületben egy ellenzéki polgármesterjelöltnek kell szemben állnia a Fidesz jelöltjével. A legtöbb kerületben ez nem fog nehézséget okozni, ha valahol szükséges lenne, a Momentum hivatalban lévő polgármesterei, valamint polgármesterjelöltjei vállalják, hogy akár előválasztáson is megmérettessék magukat.
Megszavazták a választási törvény módosítását, Budapest visszatér a 2014 előtti helyzethezA listás közgyűlési választás a Momentum szerint új helyzetet teremt. Egyelőre még jogértelmezési kérdések is felmerülnek, ezért nehéz megmondani, mi a legjobb útja annak, hogy a fővárosi közgyűlésben az ellenzéki többség biztosítva legyen. Egy biztos: bárhogy is variálja a szabályokat a Fidesz, a Momentum mindent meg fog tenni azért, hogy Budapest szabad város maradjon Karácsony Gergely vezetésével és ellenzéki közgyűlési többséggel.
„Azt látjuk, az új rendszerben könnyen előfordulhat, hogy külön listákkal az ellenzék több mandátumot szerezhet. Jelenleg az opciókat vizsgáljuk, de fontos, hogy ne arról beszéljünk, milyen konstrukcióban indul az ellenzék, hanem arról, hogy mi a Fidesz és az ellenzék Budapest-politikája között a különbség” – hangsúlyozta a Momentum.
A párt szerint a Fidesz az elmúlt években egy dolgot tett Budapesttel: megpróbálta kitekerni a nyakát. Amíg 2018-ban a szolidaritási adó még a helyi iparűzési adóbevételekhez képest 3 százalék volt, 2024-re ez már 25 százalék.
A Fidesz nagyjából annyit vesz ki minden évben a főváros kasszájából, hogy abból tudnánk építeni egy új metrót.
A fővárosi vezetés közben felújította a Lánchidat, működik a BudapestGO, a közösségi költségvetésen keresztül a budapesti polgároknak érdemi beleszólásuk van a költségvetésbe, megújult a Blaha Lujza tér – sorolta a Momentum, hogy ellenszélben is milyen eredményeket sikerült elérni.
Az MSZP kezdettől fogva a teljes együttműködést szorgalmazta. Autoriter rendszerben az ellenzék pártjai közötti verseny gyengít a Fidesszel szemben, és nyilvános vitákat szül – indokolták álláspontjukat a szocialisták, kiábrándítónak nevezve a nyilvános veszekedést az ellenzéki oldalon. A választások előtt pár hónappal változtatni a választási szabályokon antidemokratikus lépés, a Fidesz így próbál meg Budapesten ugyanannyi szavazóval jobb eredményt elérni – konstatálta az MSZP. Hiába lesz arányos a rendszer, egy autoriter berendezkedésben ez nem tud úgy érvényesülni, ahogyan egy demokráciában.
Karácsony Gergely reagált a választási törvény módosítására: Akkor így fogjuk legyőzni őket!Amennyiben nincs együttműködés az ellenzéki pártok között, ott is könnyen győzhet a Fidesz, ahol legutóbb vesztett. Az együttműködési kényszer egyébként az EP-választásra is vonatkozna – jegyezte meg a szocialista párt. Egyedül Orbán érdeke, hogy az ellenzék megosztott maradjon. Az MSZP ezért részt vesz a Karácsony Gergely által összehívott egyeztetésen.
A Párbeszéd – ZÖLDEK (ez a párt adja a főpolgármestert) szintén teljesen antidemokratikusnak tartja, hogy fél évvel a választás előtt módosítanak a szabályokon. A Mi Hazánk a Fidesz akaratát teljesítette a javaslat benyújtásával, amelynek egy célja van: az ellenzék megosztása. Ám ennek épp az ellenkezőjét mutatta meg a budapesti ellenzék Karácsony Gergellyel az élen, azt, hogy egységes, szolidáris és kiáll az értékei mellett, kiáll a budapestiekért – utalt a Párbeszéd a V. Naszályi Márta budavári polgármester melletti demonstrációra.
A Fidesznek se mondanivalója, sem embere, se jövőképe Budapestről, marad a sunnyogás és a trükközés – folytatta a Párbeszéd. „Karácsony Gergely vezetésével és az ellenzéki pártok együttműködésével le fogjuk győzni a Budapest-ellenes Fideszt, olyan szabályok szerint, amilyenek éppen érvényesek” – állította a párt, hozzátéve, nyitott minden olyan felvetésre és együttműködésre, amelynek célja a többségi választói akarat érvényre juttatása Budapesten.
Ismeretes, hogy az LMP saját főpolgármester-jelölt indítását fontolgatja. A párt szűkszavúan válaszolt kérdéseinkre: „Az LMP – Magyarország Zöld Pártja részt vesz a Karácsony Gergely által kezdeményezett tárgyaláson. Bármilyen stratégiáról, álláspontról csak ezt követően fogunk kommunikálni.”
Vitézy Dávid megtisztelőnek tartja az LMP felkérését a főpolgármesteri posztra, de még nem döntöttA Jobbik – Konzervatívok nem csupán fontolgatja, hanem már be is jelentette, hogy Brenner Koloman személyében saját főpolgármester-jelöltet állít. A szabályok átírása nem változtat a Jobbik stratégiáján: „az önkormányzati választáson minden esetben a helyben leghitelesebb, tehát a legalkalmasabb jelölteket támogatjuk”.
A párt közlése szerint Brenner Koloman saját programmal kínál alternatívát a budapesti polgárok számára. A Jobbik előválasztást szeretne, „hiszen korábban Karácsony Gergely is azt mondta, hogy hajlandó megmérettetni magát egy előválasztáson. Úgy gondoljuk, hogy az ellenzéki jelöltek versenye, egy lehetséges előválasztás csak erősíti az ellenzék ügyét Budapesten, amely ellenzékbe beletartoznak azok is, akik nem nem elégedettek a jelenlegi városvezetéssel”.
Brenner Koloman: Megértem, hogy Karácsony Gergely idegesen és kissé nagyképűen reagált az indulásomraKérdéseket küldtünk a főpolgármesternek is, válaszként ezt kaptuk: „Karácsony Gergely főpolgármester kezdeményezésére ötpárti tárgyalás lesz a napokban”.
Budapest továbbra is ellenzéki város, de a Fidesz a legnépszerűbb párt