;

Index.hu;kormánypropaganda;Mediaworks;szuverenitásvédelmi törvény;

- Kilépett az Index a szuverenitásvédelmi törvény ellen tiltakozó lapkiadók egyesületéből, a fenyegetőző Mediaworks Novák Katalint győzködi, hogy írja alá a jogszabályt

A fideszes médiatermékek katonás rendben horkannak fel a sajtószabadság mellett kiálló MLE nyilatkozata ellen.

Csütörtökön beszámoltunk róla, hogy közleményben támadta be a kormányzati szócsövek jelentős részét tömörítő Mediaworks a Magyar Lapkiadók Egyesületét (MLE) és annak elnökét, Kovács Tibort, illetve a főtitkárt, Havas Katalint, amiért a szakmai szervezet bírálatot fogalmazott meg az Orbán-kormány szuverenitásvédelminek nevezett, többek között a kormányfüggetlen sajtóra is veszélyt jelentő törvényével kapcsolatban. Azóta tovább fokozódik az ellentét, a Mediaworks nekiállt Novák Katalin köztársasági elnököt győzködni, a kormányközelivé vált Index pedig bejelentette, hogy ki is lép a szakmai szervezetből.

Az Index közleménye a kilépést azzal indokolta, hogy „immár második alkalommal fordul elő, hogy a hazai médiavállalatokat tömörítő Magyar Lapkiadók Egyesülete (MLE) vezetése munkája során megkerülte tagságát a piaci állásfoglalások kiadása, valamint jogszabályi előkészítő munka során”. Első alkalom a kormányközeli portál szerint az volt, hogy a magyarországi videómegosztó platformok esetleges jogdíjfizetésének kérdésével kapcsolatban az MLE égisze alatt létrejött Repropress közös jogkezelő szervezet mások mellett a szintén az Indamedia tulajdonában lévő Indavideót sem vonta be a szakmai egyeztetésbe, érdemi üzleti sérelmet okozva ezzel.

„Az Index.hu Zrt. nem tartja elfogadhatónak, hogy bármelyik szakmai szervezet vezetése a teljes piacot érdemben befolyásoló állásfoglalásokat, ajánlásokat – annak tartalmától és céljától függetlenül – érdemi vita és előzetes egyeztetés nélkül tegyen közzé. A másodszor elmaradó egyeztetések miatt úgy érezzük, hogy az MLE nem képviseli megfelelően a szervezet tagvállalatainak, így az Index.hu Zrt. érdekeit sem” - írták, hozzátéve, emiatt nem hosszabbítják meg tagságukat az MLE-nél, a továbbiakban a piacszabályozással, törvény-előkészítéssel kapcsolatos munkát a Magyar Tartalomszolgáltatók Egyesületében végzik el.

Mindemellett a fideszes propagandakonglomerátum, a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány (KESMA) kuratóriumi elnöke, valamint a KESMA cége, a Mediaworks Hungary Zrt. elnök-vezérigazgatója és tartalomfejlesztési vezérigazgató-helyettese levelet írt Novák Katalinnak, nehogy a Fidesz által pozíciójára emelt köztársasági elnök esetleg elfelejtse aláírni a független sajtót veszélyeztető törvényt. A Liszkay Gábor, Kálmán Erika és Csermely Péter által aláírt szájszagú politikai hűségeskü a következőképpen fogalmaz:

„Tisztelt Köztársasági Elnök Asszony!

A Magyar Lapkiadók Egyesülete elnöke, Kovács Tibor és főtitkára, Havas Katalin tegnap egy állásfoglalást és felszólítást juttatott el Önhöz, amelyben a Magyar Országgyűlés nagy többsége által elfogadott szuverenitásvédelmi törvényt elemzik és minősítik. A feladók Önhöz címzett levelükben szándékosan hamisan azt állítják, hogy az állásfoglalás a Magyar Lapkiadók Egyesületének véleményét tükrözi. Ez nem igaz. A Mediaworks Hungary Zrt. az MLE árbevételt és olvasottságot tekintve kiemelkedően legnagyobb tagjaként erről a levélről és állásfoglalásról nem tudott, mint ahogyan a többi tag és az elnökség sem, ezekről szavazás nem volt, közös döntés róluk nem született. Kovács Tibor elnök és Havas Katalin főtitkár politikai akciót hajtottak végre, tényleges hatáskörüket messze túllépve jártak el, az Önnek címzett sorok kizárólag az ő egyoldalú és elfogult magánvéleményüket tükrözik. Kérjük tehát, hogy Köztársasági Elnök Asszony a levélben és az állásfoglalásban leírtakat ezen szempontok figyelembevételével értékelje. A Mediaworks Hungary Zrt. az akció nyilvánosságra kerülése után Kovács Tibort felszólította, hogy az egyesület egységes véleményét messzemenően nem tükröző rosszhiszemű irományait azonnal vonja vissza, ellenkező esetben a Mediaworks megszünteti tagságát a Magyar Lapkiadók Egyesületében.”

A fideszes Metropol felsorolást is közzétett, világossá téve, hogy a kormánypárti sajtótermékek versenyt hörögnek az MLE vezetésének sajtószabadság melletti kiállása miatt. A Bencsik András fémjelezte Demokrata kiadója, az Artamondo Kft. szintén azzal fenyegetőzik, hogy távozik a szervezetből. Csatasorba állt a Médiapiac is - amelyet miután megszerzett Boros Bánk Levente kormányközeli politológus, azonnal kirúgta az addigi munkatársait, majd az oldal látogatottsága minimálisra zuhant. A Demeter Szilárd vezette Petőfi Kulturális Ügynökség Nonprofit Zrt. az Indexhez hasonlóan bejelentette a kilépését. Mindemellett a Képmás magazin is olvasói értésére adta, hogy meg van döbbenve.

Az MLE Novák Katalinnak írt levelében amúgy arra kérte az államfőt, hogy ne írja alá a lapkiadók érdekeivel ellentétes módon a sajtószabadságot korlátozó, szuverenitásvédelminek címkézett törvénycsomagot. Állásfoglalásukban részletesen el is magyarázták, miért alaptörvény-ellenes a jogszabály és miként veszélyezteti a sajtószabadságot.

Körülbelül 490 milliárd forintba kerülne az, hogy tisztességes bért kapjanak a tanárok s erre a mostani költségvetés is alkalmas lenne, hiszen ahol 700 milliárdot költenek a Vodafone-ra, több száz milliárdot egy azóta köddé vált kínai kémegyetemre, erre is kell, hogy legyen pénz – nyilatkozta lapunknak Barkóczi Balázs, a Demokratikus Koalíció parlamenti képviselője és oktatási árnyékminisztere.