Orbán-kormány;hitel;önkormányzatok;

- Fideszes vagy az Orbán-kormányhoz közel álló polgármesterek állnak azon nagyobb települések élén, amelyeket engednek hitelhez jutni

Megesik az ilyesmi.

A nagyobb települések közül kizárólag a kormánypárti vagy a kormányhoz közel álló polgármesterek által vezetett városokat engedi hitelhez jutni az Orbán-kormány – idézi a hvg.hu a csütörtök este közzétett kormányhatározatot.

„Az önkormányzatok adósságot keletkeztető, valamint kezesség-, illetve garanciavállalásra vonatkozó ügyleteihez történő 2023. október–novemberi előzetes kormányzati hozzájárulásról” szóló határozatban összesen 26 település igényeiről döntött a kormány. A listában egyebek közt a következők szerepelnek:

  • Budapest kért hét tételhez 16,5 milliárd forint fejlesztési hitelfelvételi lehetőséget,

  • Gödöllő hat tételhez kért félmilliárdot kölcsönfelvételre,

  • Miskolc 22 tételhez kért engedélyt 40 milliárd forint fejlesztési hitelre és működéséhez 1,7 milliárdot kezesség-, illetve garanciavállalásra,

  • Dunaújváros pedig kért 350 millió forint hitelt sportlétesítmények fejlesztésére.

A felsoroltakban két közös pont van: az egyik, hogy mindegyik településnek ellenzéki, vagy legalábbis kormánnyal nem szimpatizáló polgármestere van, a másik pedig, hogy az Orbán-kormány mindegyik kérést lesöpörte. A Fideszhez közel álló független polgármester által irányított Békéscsaba ellenben 18 tételhez vehet fel 1,3 milliárd hitelt adósságmegújításra, de teljesültek például Sopron, Szarvas, Szolnok és Újhartyán kérései is: valamennyi város fideszes vezetésű. Az egyetlen kivétel a Lengyel Róbert vezette Siófok volt, amely kapott engedélyt 600 milliós fejlesztési kezesség-, illetve garanciavállalásra egyes önkormányzati létesítmények felújítására, fejlesztésére, fűtés- és világítási rendszer korszerűsítésére.

A kabinet összességében olyan szinten nem adott még a látszatra sem, hogy bár az adott tételeket külön-külön hagyták jóvá, illetve utasították el, adott településeknél a döntés minden tétel esetében azonos volt, vagyis a pályázó városoknak vagy minden kérését elfogadták, vagy mindet elutasították.

Varga Zoltán korábban nyomásgyakorlásként és az egyre fogyatkozó független hangok elhallgattatási kísérleteként értékelte az ellene zajló eljárást.