George Osborne, a British Museum kuratóriumának elnöke, volt pénzügyminiszter a héten tette közzé az évente több millió látogatót fogadó intézményből eltűnt tárgyakról lefolytatott független vizsgálat eredményét. A folyamatban lévő rendőrségi vizsgálatra hivatkozva a befolyásos volt politikus és elismert pénzügyi szakértő csak kivonatosan ismertette a bizalmas jelentést, annak ajánlásaira fókuszolva. A 30 oldalból csak négyet hozott nyilvánosságra.
Az elnöki rezüméből egyértelműen kiderül, hogy becslések szerint összesen 2000 tárgy tűnt el, vagy sérült meg, zömükben a görög-római gyűjteményhez tartozó drágakövek és ékszerek, illetve szobrok és kerámiák töredékei. A tolvaj dolgát alaposan megkönnyítette, hogy az érintett objektumok – habár sok-sok éve kerültek a múzeum kollekciójába – sosem voltak szabályosan bejegyezve és számon tartva. A lába kelt anyagon kívül további mintegy 500 darab a múzeumban maradt ugyan, de károkat szenvedett. Közülük 350-ből távolított el a bűnelkövető értékes részeket, például arany foglalatokat. További 140 objektumon az értékes részek elmozdítása során használt szerszámok okoztak tartós károsodást.
Az egész történet hihetetlenül hangzik, de különösen felfoghatatlan a jelentésnek az a részlete, hogy a gyanúsított több mint 30 év alatt mindössze 100 ezer fontot (mai árfolyamon 44 millió forint) szedett össze a felbecsülhetetlen értékekből.
A botrányba már annak kirobbanása után belebukott a British Museum megalapítása, 1866 óta első nem brit igazgatója, a német Hartwig Fischer, és ezen a héten végre távozni kényszerült helyettese, Jonathan Williams is. A most először nevén nevezett gyanúsított, Peter Higgs – kirúgásáig a múzeum vezető kurátora – tagadja bűnösségét. A The Times napilapnak nyilatkozó családja szerint „le van sújtva”, de miután nem hajlandó együttműködni sem a múzeummal, sem a rendőrséggel, motívumai sem ismertek. A múzeum vezetése kleptomániát sejt a történtek mögött.
A múzeumi, rendőri és bírósági szakértőt magába foglaló vizsgálóbizottság első számú ajánlása magától értetődő: a British Museumnak be kell fejeznie, illetve tökéletesítenie kollekciója regisztrálását. Egyelőre a jelentés ajánlásainak egyharmada indult be a megbízott ügyvezető igazgató, Sir Mark Jones irányítása alatt. Tervek szerint öt éven belül elvégzik a digitalizálás feladatát. George Osborne elnézést kért a történtekért és késznek nevezte az intézményt a tanulságok levonására, a hibák korrigálására. „Erősebben, nyitottabban, magabiztosabban akarunk kikerülni a válságból, és meg akarunk felelni a kor követelményeinek” – jelentette ki a kuratóriumi elnök.
A fejlemények kapcsán a BBC meginterjúvolta a bűncselekményt elsőként feltáró Ittai Gradelt. A dán művészettörténész-ékszerszakértő már 2021 februárjában jelezte Williams felé, hogy három, a múzeum tulajdonában lévő antik gyöngyszem is fent van az eBay csatornán, az értékesítő pedig nem más, mint a múzeum vezető kurátora. Az igazgatóhelyettes csak hónapokkal később válaszolt, noha a dán szakember még PayPal számlát is mellékelt, az eladó nevével és címével. Williams közölte, hogy semmiféle szabálytalanságnak nem találták nyomát. A rendőrség bevonására és a nyomozás megindítására csak jóval később került sor, miután Ittai Gradel George Osborne-hoz fordult. Az eddig azonosított 652 hiányzó tételből 351 került vissza a múzeumhoz, egy híján mindegyik Gradeltől, aki átlagosan 50 fontért jutott egy-egy műkincshez. A kuratórium a vizsgálóbizottság mind a 36 ajánlását elfogadta.