Az Örkény Színház a Kaposvárra tervezett jövő évi Országos Színházi Találkozóval kapcsolatban tett fel kérdéseket és vetett fel hiányérzeteket Facebook-oldalán, a Freeszfe Egyesület pedig a Színházak Éjszakájának "Minden egy!" szlogenjével nem ért egyet, és hiányolja a színházi szakmát ért traumák megvitatását, ezért nem vesz részt a tavaszra a fővárosba szervezett Színházak Éjszakáján. A március 27-i Színházi világnapra viszont konferenciát szervez a Színház- és Filmművészeti Egyetem modellváltása után, az onnan távozott tanárok és diákok által alakított egyesület.
November végén került nyilvánosságra a hír, miszerint a sok-sok évig hagyományosan Pécsett rendezett Országos színházi találkozót jövőre - június 10.-16. között Kaposváron rendezik meg. A rendezők felhívásával kapcsolatban a budapesti Örkény Színház tett fel kérdéseket közösségi oldalán.
"Az Örkény István Színház társulata örömmel értesült arról, hogy több év szünet után 2024-ben újraindul az Országos Színházi Találkozó. A Pécsett megrendezett húsz szemlén 19 alkalommal vettünk részt. Előadásainkkal, jelenlétünkkel mindig a szakmai párbeszédet igyekeztünk előmozdítani, miközben élveztük az új közönséggel való termékeny találkozás, és a kollégákkal történő eszmecsere lehetőségét.
A jövő évi eseményt szervező Kaposvári Csiky Gergely Színháztól kapott jelentkezési felhívás azonban több kérdést vetett fel, és ezért úgy határoztunk, hogy jelentkezésünkkel csak abban az esetben csatlakozhatunk a kezdeményezéshez, ha az alábbi kérdéseinkre adott válaszokból egy valóban „sokszínű, nyitott és pártatlan” program képe rajzolódik ki. Mivel az Országos Színházi Találkozó újraindulása az egész magyar színjátszás szempontjából jelentős esemény, amely az elmúlt évek nehézségekkel és konfliktusokkal terhes időszaka után hangsúlyosan az újrakezdés szándékával lép fel, indokoltnak tartjuk, hogy a találkozás mindenki számára világos előkészületi folyamat után és feltételek között jöjjön létre - írják, majd amellett, hogy közzéteszik a Fülöp Péter fesztiváligazgató által aláírt levelet a felhívás módosításáról, hét fontos kérdést tesznek fel:
- Kinek a megbízásából és milyen forrásból szervezik az Országos Színházi Találkozót?
- A "nagy múlthoz méltó, de bizonyos részleteiben megújuló" találkozó koncepciójának kialakításában mely szakmai szervezetek vettek részt, és milyen fórumokon zajlott ennek megvitatása, kialakítása? Hol ismerheti meg azt a folyamatot a közvélemény?
- Miért korlátozódik a szemlén való megmutatkozás lehetősége az "állandó játszóhellyel rendelkező kőszínházi társulatokra", hiszen így kimaradnak a független színházi társulatok, akik a magyarországi színházkultúra elidegeníthetetlen alkotótársai, és a korábbi találkozókon azonos eséllyel jelentkezhettek?
- Kik, melyik szakmai szervezetek jelölték a 2024. évi országos színházi találkozó válogatóit?
- A korábbi évek gyakorlatával szemben miért szűkül a válogatók lehetősége a színházak által javasolt produkciók megtekintésére?
- Mi indokolja a válogatók javaslatainak megrostálását a Csiky Gergely Színház művészeti tanácsa által? Ki állítja össze így végső soron a programot?
- A fesztivál programjába be nem válogatott színházak alkotóiból felálló zsűrit ki, és mely szempontok alapján állítja össze? - olvasható a teátrum Facebook-oldalán.
A Freeszfe Egyesület a március 23-ra tervezett Színházak Éjszakája program "Minden egy!" szlogenjét tartja arrogáns üzenetnek, ezért úgy döntöttek, nem vesznek részt a rendezvényen - írják szintén a közösségi oldalukon.
"A Freeszfe Egyesület sok budapesti színházzal és művészeti tevékenységű intézménnyel együtt elfogadta a Színházak Éjszakája programban való részvételt. Megkezdtük a gondolkodást, mit nyújtsunk az érdeklődőknek ezen a rendezvényen. Ám a sok összekapaszkodásra buzdító szólam a promócióban és a “Minden egy!” felkiáltással aposztrofált szlogen zavar minket.
Úgy gondoljuk, ez egy káros és ignoráns üzenet egy olyan szakaszában a színháztörténetnek, ahol példátlan válságok, átalakulások, egyenlőtlenségek és traumák jellemzik a szakmát. Azt üzeni, hogy csupán egyéni sérelmekről van szó, a színházak működése és a benne dolgozók élete vidám, igazságos, gyümölcsöző" - írják.
Sok remek teátrum, színházi műhely már az ajtaját is nehezen, vagy egyáltalán nem tudja kinyitni a látogatók előtt, sőt, egyre kevesebb a színházba járó néző is. Nem is beszélve a támogatások aránytalanságáról, az érdekképviseletek hiányáról, a színészek kiszolgáltatott helyzetéről, a függetlenek kivéreztetéséről.
Mivel a szlogent és a program üzenetét nem tudjuk tiszta lelkiismerettel képviselni - a Freeszfe nem vesz részt a Színházak Éjszakája programjában.
Egy konferenciát szervezünk viszont a Színházi világnapon, március 27-én a szakmának és a színház iránt érdeklődőknek. A programon olyan kerekasztal-beszélgetéseken, vitafórumokon vehetnek részt az érdeklődök, melyek különböző szakmai és politikai határhelyzeteket, konfliktusokat, traumákat igyekeznek feltárni. A Freeszfe szeretne nyíltan és transzparensen beszélni azokról a problémákról, amikkel a kulturális közeg küzd, hogy közelebb juthassunk ahhoz a vágyott állapothoz, hogy egyszer valóban “Minden egy!” legyen - olvasható az egyesület Facebook-oldalán.