Egy ember mindig érdekes címmel nyílt Birkás Ákos kiállítása, mely tíz, különböző technikájú és méretű munkával ad áttekintést az alkotó életművéről. A Vintage Galériában látható tárlat azért is jelentős, mert a 2018-ban elhunyt művész alkotásai először láthatók a Birkás Ákos Művészeti Alapítvány válogatásában.
Noha a kiállításon csak tíz kép szerepel, Szipőcs Krisztina kurátor szerint mindegyik egy-egy korszakot, témakört, képtípust reprezentál a hatvanas évek végétől a 2010-es évekig, bemutatva az alkotások közti összefüggéseket. A művész legismertebb munkáit, az absztrakt, ovális „fejeit” például három kis munka idézi meg. Birkás Ákos a több mint kétszáz darabból álló sorozatot a nyolcvanas évektől a kilencvenes évek végéig festette, a képek közül a kisebb méretűek személyesebb hangvételűek – a tárlaton a KF című képek az alkotó kedvelt modelljére, Kuppi Ferencre utalnak.
Művészetében a kilencvenes évek végén radikális fordulat történt: absztrakció helyett figuratív képeket készített. 1999 és 2001 között például kettős portrékat – ezeket két képtáblából illesztette össze, melyeken két különböző személy arca szerepel. A tárlaton látható képen a művész két lánya, Birkás Anna és Lenke arca „találkozik”.
A 2010-es évekből két realista festmény szerepel. Az egyiken Ralf Dahrendorf német-angol szociológust, filozófust láthatjuk, amint ujjával a reluxát szétnyitja, és kitekint a londoni utcára. A másikon maga a festőművész szerepel kétszer és meztelenül: a kép előterében alvás közben, a háttérben pedig Matisse odaliszkjának pózában, a nézőre tekintve. A kurátor szerint ezek a kései művek már az általános érvényű emberi létállapotokra utalnak, melyek elemelkednek a szűken értelmezett valóságtól.
Infó
Birkás Ákos
Egy ember mindig érdekes
A kiállítást a Birkás Ákos Művészeti Alapítvány kurátorai rendezték
Vintage Galéria
Megtekinthető: január 26-ig