Oscar-díj;jelölések;animációs filmek;27;Kojot;Buda Anna Flóra;

Felvették az Oscar-díjra esélyes animációs filmek szűkített listájára Buda Anna Flóra alkotását

A 27-tel ellentétben nem került be a legjobb 15 közé a külföldi filmek kategóriájában nevezett, szintén animációs film, a Kojot négy lelke.

Oscar-shortlisten Buda Anna Flóra Arany Pálma-díjas animációs filmje – írja a hvg.hu a Variety információja nyomán. A tíz kategóriában kialakult Oscar-díjra esélyes filmek 15-15-ös listáján a Népszavához is eljuttatott dokumentum szerint a francia pénzből készült alkotás az animációs rövidfilmek katergóriájában szerepel. A végső jelöltek névsorát a 15-ös listákból szűkítik majd le január 23-ig. A díjat osztó Filmművészeti és Filmtudományi Akadémián a végső jelöltek névsorát január 23-áig szűkítik majd le.

Amint arról a Népszava is beszámolt, a  27 című rövidfilm májusban a 76. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a rövidfilmek versenyében elnyerte az Arany Pálmát, majd a budapesti 11. Friss Hús fesztiválon megkapta a legjobb magyar animációs filmnek járó elismerést. Az Arany Pálma-díj az Oscar-gála előszobájának is tekinthető. A rendező Buda Anna Flóra a magyar tanároknak és a diákoknak ajánlotta a díjat.  Júniusban a 27 nyerte el a legjobb rövidfilmzenének járó díjat az Annecyi Nemzetközi Animációs Fesztiválon. A film zenéjét Mákó Rozi és Mákó Mári duója, a COMMITTEE komponálta.

Buda Anna Flóra a hvg360-nak adott interjújában többek között arról beszélt, hogy amíg nem változik a magyarországi helyzet, a kultúráról való gondolkodás, a tudomány, az oktatás, a színházak finanszírozása, állapota, addig nem tudja elképzelni, hogy visszaköltözzön Magyarországra.

Nem került be viszont a legjobb 15 közé a külföldi filmek kategóriájában jelölt Kojot négy lelke. Idén szeptemberben derült ki, és lapunk is hírt adott róla, hogy ezt az animációs filmet nevezi Magyarország az Oscar-díjra, a Nemzeti Filmintézet (NFI) döntése szerint. 

A Gauder Áron rendezésben, Bereményi Géza közreműködésével, Temple Réka producer vezetésével készült, az indián teremtéstörténetet eredeti látásmóddal, a mitikus Kojot figurájával a középpontban elmesélő filmet mintegy 30 fesztiválon vetítették már nagy sikerrel világszerte. A filmben szereplő zeneszámokat kortárs indián előadók, míg a külföldön vetített angol szinkronos verzióhoz a szereplők hangját indián művészek adták.

Az animációs filmek legnagyobb presztízsű fesztiválján, a franciaországi Annecyben a Kojot négy lelke nyáron elnyerte a zsűri díját, ezzel párhuzamosan az egyik legnívósabb ázsiai seregszemle, a sanghaji fesztivál a legjobb animációs film díjával méltatta, azóta már több mint 30 fesztiválra kapott meghívást és a külföldi forgalmazásra megvásárolta a Gebeka International nevű élvonalbeli francia cég.