– A kilencvenes években nem történhetett volna meg, hogy egy magyar legyen a miniszterelnök Szlovákiában, de ma már nem nagy ügy, hogy ki milyen nemzetiségű. És nagyot fordult a világ a nacionalistákkal is – mondta Ódor Lajos leköszönő szlovák miniszterelnök a HVG-nek adott interjújában. Hozzátette, 20 évvel ezelőtt a szlovák és a magyar nacionalisták még a legnagyobb ellenségek voltak, most pedig a legnagyobb barátok.
Arra a kérdésre, hogy Szlovákia első magyar miniszterelnökeként sok támadásra számított-e, azt válaszolta, a szlovák nacionalistáktól igen, az azonban kicsit meglepte, hogy a magyarok is támadták. – Nem értettem, hiszen soha nem titkoltam a magyarságomat, csak a szlovákomon nem érződik annyira, hogy nem az az anyanyelvem. 18 éves koromtól Pozsonyban élek, ezért inkább szlovák körökben forogtam, mint magyarban – fogalmazott.
Ódor szerint egyébként személyes okok is közrejátszottak abban, hogy nem tudnak összefogni a magyar pártok Szlovákiában, ugyanis minden politikus saját pártot akart, és a magyarok közül is egyre többen inkább politikai értékeken keresztül, nem pedig a nemzetiségük mentén politizálnak. Kiemelte, abból, hogy a Progresszív Szlovákia alapítója, Zuzana Caputová kért fel miniszterelnöknek, még nem következik, hogy a liberális párthoz áll közel. Inkább centristának tartja magát, de – mint mondta – mindig igyekezett távolságot tartani a politikától.
A leköszönő miniszterelnök arról is beszámolt, hogy csupán pár perces beszélgetései voltak Orbán Viktor kormányfővel, főleg a szlovák belpolitikáról.
– Túl kevés idő állt rendelkezésünkre, és sok dolgunk volt, így megegyeztünk, hogy a külügyminiszter tartja a kapcsolatot a környező országokkal. Személyes találkozókon nem éreztem feszültséget Orbán Viktorral. Úgy van, mint Ficóval: normálisan el lehet vele beszélgetni négyszemközt, aztán amikor kimegy a média elé, mondja a magáét
– fogalmazott.
„Ez Orbán Viktor receptje” – Ezrek tiltakoztak a jogállam leépítése ellen PozsonybanArra a felvetésre, hogy Kelet-Közép-Európában gyakran visszatérnek a nacionalista, a paternalista erők, Magyarországon pedig el sem mennek, Ódor úgy vélekedett, a nyugati világban is felbukkannak ilyen politikusok, a különbség talán az, hogy nálunk ugyanazok az arcok térnek vissza folyton.
– Az embereknek imponál az erős politikus képe, akinek minden problémára van egy „egyszerű” megoldása, és elhiteti, hogy mindenért más a felelős
– monda. Úgy véli, Fico visszatéréséhez az is hozzájárult, hogy az előző kormányok rosszul kezelték a Covidot, kapkodtak, bombasztikus ötleteik voltak, következetlenül rendeltek el szélsőséges intézkedéseket.
Ódor Lajos az interjúban mindemellett arról is beszélt, hogy
Lengyelország, Magyarország és Szlovákia gyakorlatilag egy szinten van, igaz, a térség politikai egysége megbomlott, mert mindegyik ország inkább a saját külpolitikai kapcsolatait erősíti.
Magyarország és Szlovákia kegyetlenül el van maradva az elkerülhető halálozások számában, azaz nagyon sokan halnak meg olyan betegségben, amiben nem kellene. Ez a szám mutatja legjobban az egészségügy hatékonyságát. Szerinte leginkább a páciensek menedzselése hiányzik, és ahogy a beteg elveszik a rendszerben, úgy vész el a pénz is.
Robert Fico félelmetes hálózatot épített fel, bírákkal, rendőrökkel, titkosszolgákkal, de ezt jórészt sikerült felszámolni az utóbbi években. Ha újra ki akarja építeni a rendszert, nehezebb dolga lesz, mert nagyon sok szem tapad rá.