Oroszország;elnökválasztás;Vlagyimir Putyin;kizárás;

Indul az orosz elnökválasztási színház, kizárt jelöltek szegélyezik Vlagyimir Putyin diadalútját

Oroszországban látszólag nagy a tolongás az elnöki székért, de a hivatalban lévő elnök egyetlen valódi kihívóját máris kizárták.

Már több mint harmincan jelentették be indulási szándékukat a 2024. március 15-17. között tartandó  orosz elnökválasztásra. Az újabb független jelölteknek december 27-e éjfélig van lehetőségük ezt megtenni, a pártok január elsejéig jelölhetnek.

Amint megnyílt a törvényes lehetőség, Vlagyimir Putyin, a jelenlegi (és leendőnek tekinthető) elnök volt a leggyorsabb: függetlenként egy-kettőre túljutott a bürokratikus akadályokon, és mert papírjai rendben voltak, szombat óta már gyűjtik számára a támogató aláírásokat. Háromszázezerre lesz szüksége, hogy neve fölkerülhessen a szavazólapra, és mivel  a 85 tagú föderáció egy-egy alanyában legfeljebb 7500-at gyűjthető, így minimum 40 szubjektumban kell serénykedniök az aktivistáknak.

Néhány jelölt már nyilatkozott is, de hogy pontosan mit is csinálnának másképp, mint Vlagyimir Putyin, azt eddig csak egyvalaki nyilvánította ki: Jekatyerina Duncova, egy háromgyermekes édesanya, jogász és újságíró, a Moszkvától mintegy 200 kilométerre fekvő Volga-parti kisváros, Rzsev helyi közéletének ismert háborúellenes politikusa. Ő nyomban Putyin után másodikként jelentkezett megméretni magát jövőre. 

Duncova évekkel ezelőtt, a közvetlen választások eltörlésének idején kapcsolódott be a politikába, csoportot szervezett, de kezdeményezésüket napirendre se tűzték arra hivatkozva, hogy az aláírások nem érvényesek. A kudarc nem tántorította el, és 2019-ben beválasztották a városi önkormányzat képviselő testületébe. „2022-ben azonban fölszámolták a helyi önkormányzatot, a városi képviselet egyesült a járásival…” - idézte szavait az MSK1 portál.

Indulási szándékát a VKontaktye orosz közösségi oldalon jelentette be. Azt mondta, az emberek őszinte támogatása nem engedi meg neki, hogy tétlen maradjon. Nem táplál illúziókat, és persze fél is, „mint minden normális ember”, de a reményt nem adja föl.

Nyomban azután, hogy nyilvánosságra került a szándéka, behívták az ügyészségre. Ironikusan megjegyezte, örül, hogy szélesedik az iránta érdeklődők köre, és már az ügyészségen is olvassák a posztjait. 

Elmondása szerint különösen arra voltak kíváncsiak, hogy mi a véleménye az ukrajnai  „különleges hadműveletről” – értsd: a Putyin parancsára 2022. február 24-én elindított  háborúról –, meg hogy törli-e posztjait az oldalról. – Azt feleltem, hogy minden marad úgy, ahogy van. Törvénysértésről nincs szó – mondta újságíróknak. Bankja mindenesetre számláján azonnal blokkolta azokat a befizetéseket, amelyek támogatást kérő felhívására érkeztek – ebből szerette volna finanszírozni találkozóit potenciális szavazóival Tverben, Szentpétervárott és Moszkvában.

- Három gyermeket nevelek, és fontos számomra, hogy milyen országot hagyunk rájuk – írta közösségi oldalán a politikus. Szereti hazáját, és azt akarja, hogy Oroszország demokratikus, virágzó és békés ország legyen. – Ma azonban a mi hazánk egészen más irányba megy – tette hozzá.

Oroszországban minden független jelöltnek 300 ezer támogató aláírást kell összegyűjtenie a 85 tagú föderáció minimum 40 területéről, az pedig már a nulladik percben kiderült, hogy a pálya nem feléje fog lejteni. Jelölőgyűlésén hamar megjelentek a rendőrök, a tulajdonos nem akarta meghosszabbítani a terembérletet, kikapcsolták a villanyt, de így is több mint 700-an voltak jelen, és végül 522-en támogatták indulását a szükséges 500 helyett. Egyik hívét, aki szülővárosából, a szibériai Krasznojarszkból jött a rendezvényre, hazaérkezésekor a repülőtéren őrizetbe vették azzal az indokkal, hogy korábban hamisan vádolt meg hatósági személyeket. Néhány nappal később a Ria Novosztyi orosz hírügynökség már úgy tálalta jelentkezését, hogy

„az idegen ügynökként nyilvántartott Mihail Hodorkovszkij szökevény oligarcha által támogatott és finanszírozott Jekatyerina Duncova” 

beadta regisztrációs kérelmét a központi választási bizottsághoz. A Rzsev városi helyi közéletben tevékenykedő politikusnak valójában semmi köze Hodorkovszkijhoz.

A központi választási bizottság szombaton egyhangúlag elutasította Duncova regisztrációs kérelmét, azzal az indokkal, hogy a benyújtott dokumentumokban száz hibát talált, és a jelölőgyűlés szervezője igazolványának száma sem stimmelt. – Jekatyerina Szergejevna, ön fiatalasszony, még minden ön előtt áll. Minden mínuszt pluszba lehet fordítani. Minden tapasztalat – tapasztalat – bocsátotta útjára őt a bizottság elnöke, Ella Pamfilova. Szinte szóról szóra ugyanezt mondta hat évvel ezelőtt Alekszej Navalnijnak is, amikor a választási bizottság őt fosztotta meg az indulás lehetőségétől: Ön fiatal, jók a kilátásai, és ahogy mondják, még minden ön előtt áll - emlékeztetett a Meduza orosz ellenzéki híroldal. Navalnij jelenleg az északi sarkkörön túl, egy büntetőtelepen tölti 19 éves szabadságvesztését. Duncova megfellebbezte a választási bizottság döntését, a legfelsőbb bíróságnak péntekig kell döntenie. Szerdán aztán az orosz legfelsőbb bíróság is jóváhagyta a központi választási bizottság döntését, és megtiltotta, hogy Duncova induljon a jövő márciusi megméretésen.

Duncova ezek után megpróbálta elérni, hogy a liberális Jabloko párt jelölje őt, de nem járt sikerrel: Grigorij Javlinszkij pártelnök közölte, hogy nem jelölhetik, mert nem ismerik. A Vedomosztyi című lap beszámolója szerint a pártkongresszuson különben is úgy döntöttek, hogy senkit nem indítanak a március 15-én kezdődő háromnapos elnökválasztásokon. Maga Javlinszkij, a párt egyik alapítója sem fog külön indulni, habár a legtekintélyesebb orosz újságírók egyike, Alekszej Venyegyiktov (immár idegen ügynök), az ukrajnai invázió után nem sokkal fölszámolt Eho Moszkvi rádió főszerkesztője is kérte rá. Az ellenzéki politikus azonban már korábban kijelentette, hogy csak akkor szánja rá magát az indulásra, ha megfelelő társadalmi támogatottságra talál. Ezt, mint a kongresszuson kifejtette, legalább tízmillió orosz választópolgár aláírása testesíthetné meg. Az aláírásgyűjtés a december 9-én kezdődött kongresszus idején már zajlott, de eddig semmilyen eredményt nem közöltek.