püspökök;Vatikán;Magyar Katolikus Püspöki Konferencia;Ferenc pápa;melegek jogai;Hittani Kongregáció;Reinhard Marx;Gerhard Ludwig Müller;

- Elutasítja a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia azt a vatikáni nyilatkozatot, amely lehetővé teszi az azonos nemű párok megáldását

Egyetlen vatikáni nyilatkozatot sem követtek olyan kritikus reakciók, mint a múlt hétfőn kibocsátott Fiducia supplicans címűt, amely korlátok között lehetővé teszi az azonos nemű párok megáldását. Sok püspöki konferencia, így a magyar is elutasítja annak végrehajtását.

Sorsdöntő év vár a Vatikánra 2023-ban. Októberben megtartják a püspöki szinódus második ülésszakát, amelyen fontos döntések születhetnek, igaz, az utolsó szó joga az egyházfőt illeti meg, tőle függ, mely határozatok lépnek életbe. Ám mindez nem jelenti azt, hogy addig egyetlen reform se születne.

A szivárgó információk szerint a háttérben egy teológusok alkotta csoport dolgozik a nyitáson, az újabb és újabb intézkedéseken, amelyekkel közelebb akarják hozni a híveket az egyházhoz. 

De hogy a nyitás felé vezető úton mennyi akadály sorjázik, azt azok a reakciók is jelzik, amelyek a meleg párok megáldásáról szóló, a Hittani Dikasztérium által kiadott, Fiducia supplicans című nyilatkozat után születtek. Míg egyes országokban üdvözölték az intézkedéseket, Közép-Európában és Afrikában valósággal fellázadtak a Vatikán ellen függetlenül attól, hogy a dokumentum hangsúlyozta: az áldás nem az azonos nemű párok kapcsolatának, házasságának elismerését jelenti és ez nem történhet szentmisén.

Nyugat-Európa

Németország, Belgium és Svájc püspökei, ahol egyes főpapok már régóta kérik az azonos nemű párok megáldásának lehetőségét, üdvözölték a hírt.

Hasonlóképpen kedvezően fogadták a döntést Belgiumban is, ahol a püspökök 2022-ben már kiadtak egy útmutatást arról, mely körülmények között áldhatják meg az egynemű pártokat. Johan Bonny antwerpeni püspökközölte, hazájában nem hivatalosan már évek óta adtak ilyen áldásokat. A főpap már 2014-ben felszólította az egyházat, hogy áldja meg az azonos nemű párokat. Bár a vatikáni dokumentum nem megy olyan messzire, mint a belgiumi állásfoglalás, Bonny püspök ezt "a helyes irányba tett lépésnek" nevezte. " Évekkel ezelőtt senki sem számított rá, hogy a pápa ezt a lépést, ám erre igenis szükségünk van".

Reinhard Marx müncheni német bíboros, aki a pápa tanácsadó testülete, a Bíborosi Tanács egyik tagja, azt mondta, még őt is meglepte a döntés. Igaz, a német egyház ennél is bátrabb állásfoglalást remél majd a melegek ügyében. Marx bíboros ezért ezt egy első lépésnek nevezte, amely a németországi katolikusok számára talán aprónak tűnhet, "de az egyetemes egyház egyes tagjai számára óriási dolog hallani, hogy ez lehetséges". Az év elején a német egyházi vezetők Rómához fordultak, hogy engedélyt kérjenek az azonos neműek házasságának megáldására.

Georg Bätzing püspök, a Német Katolikus Püspöki Konferencia elnöke szintén dicsérte a dokumentumot. Hasonlóképpen, az osztrák püspöki konferencia elnöke, Franz Lackner érsek is. A svájci püspöki konferencia hangsúlyozta, a "Fiducia supplicans" megfelel egy "nyitott egyház iránti vágyuknak is, amely komolyan veszi az embereket, tiszteli és elkíséri őket a különböző kapcsolati helyzetekben", és megmutatja, hogy "az egyház teret ad minden embernek".

Nem éppen meglepő módon teljesen másként reagált a dokumentumra Gerhard Ludwig Müller bíboros, a Hittani Kongregáció (a Hittani Dikasztérium elődje) korábbi prefektusa, a pápa egyik legnagyobb konzervatív bírálója. Ő önellentmondásosnak nevezte a dokumentumot, és felszólította a püspököket, hogy tiltsák meg az áldásokat.

„A helyi egyházának lelkipásztoraként kötelessége megakadályozni ezeket a szentségtörő cselekedeteket, különben bűnrészessé válik bennük, és megtagadja a Krisztustól kapott megbízatást, hogy testvéreit megerősítse a hitben” – írta a bíboros.

Afrika

A legsúlyosabb bírálatok e földrészről érkeztek, itt egészen másként tekintenek a melegek viszonyára, mint Nyugat-Európában. A kontinens 30 államában a homoszexualitás tiltott, sőt akár halálbüntetés is járhat érte. Ezen országok püspökei nem a Vatikán, hanem országuk kirekesztő törvényei mellett álltak ki. Több ország főpapjai deklarálták: a dokumentumot nem hajtják végre, és megtiltották a papoknak, hogy ilyen áldást adjanak. A malawi püspökök december 19-én közös nyilatkozatukban kifejezetten megtiltották az áldást az azonos nemű pároknak.

Zambiában, ahol a homoszexualitás szintén illegális, a papoknak szintén tilos lesz áldást osztaniuk. Az ország püspökeinek nyilatkozata a homoszexuális aktusokat "súlyos romlottságnak" nevezte, és idézte az egyházi tanítást, amely azokat eredendően rendellenesnek és a természetjoggal ellentétesnek nevezi. A lelkipásztori zűrzavar elkerülése érdekében és azért, hogy ne szegjék meg országunk törvényeit - folytatják a zambiai püspökök - a vatikáni nyilatkozat további mérlegelés és nem a zambiai végrehajtás alapja lesz.

Nigériában szintén törvénytelen a homoszexualitás és az ottani püspökök ugyancsak megtagadták a vatikáni dokumentum végrehajtását. Nyilatkozatukban kijelentik, az egyházban továbbra sincs lehetőség az azonos neműek egyesülésének és tevékenységének megáldására. Az ilyen áldások - folytatta a nyilatkozat - ellentétesek lennének Isten törvényével, az egyház tanításával, nemzetünk törvényeivel és népünk kulturális érzékenységével. A püspökök arra is utasították a papokat, hogy álljanak ki a házasság szentsége mellett, és soha ne tegyenek semmi olyat, ami e szentséget csorbítaná.

Ghánában a püspöki konferencia elnöke, Matthew Kwasi Gymfi hangsúlyozta, az azonos nemű párok megáldása nem megengedett.

Kenyában, ahol a politikai vezetők melegek elleni fellépést szorgalmazzák, a püspöki konferencia nyilatkozatában megismételte azt a vatikáni dokumentumban is foglalt közlést, hogy nem az azonos nemű kapcsolatok megáldásáról van szó, de megpróbálták kontextusba helyezni a szöveget és megmagyarázni azt, mi az, ami megengedett. „Az egyház igyekszik minden egyénhez eljutni, hogy a megtérés és az üdvösség útjára indítsa őket” – olvasható a dokumentumban.

Amerika

Visszafogottan, de nem kifejezetten elutasítóan értékelte a vatikáni dokumentumot a nagy lemorzsolódás ellenére a 139 millió hívőjével még mindig befolyásos brazil katolikus egyház. Az Odilo Pedro Scherer bíboros által vezetett Sao Paulo-i egyházmegye nyilatkozatában azt emelte ki, hogy nem Ferenc pápa volt a nyilatkozat szerzője, hanem csak jóváhagyta azt. Az egyház tanítása semmilyen módon nem változott, inkább a Vatikán meg akarja akadályozni, hogy valamit házasságként ismerjenek el, ami nem egy tartós, stabil egység, amely nyitva áll a gyermekek számára egy férfi és egy nő között.

Mexikó püspökei – az országban 105 millió katolikus él – nyilatkozatukban hangsúlyozták közösségüket a Szentatyával, és arra szólítottak fel, ne keverjék össze az áldásokat, és ne hamisítsák meg a pápa lelkipásztori szándékait. Sokkal inkább fontos, hogy befogadó, közeli és megkülönböztető magatartást tanúsítsunk azok iránt, akik áldást kérnek, és érzékenységgel, határozottsággal és világossággal kísérjük őket azon az úton, hogy beteljesítsék Isten akaratát az életükben. A Fiducia supplicansban foglaltakat „a közelség és kísérés gesztusaként” és „Jézus Krisztus és az Egyház irgalmasságának kifejezéseként” magyarázták.

Az Egyesült Államok Katolikus Püspöki Konferenciájának hivatalos reakciója meglehetősen rövid volt. – Az egyház tanítása a házasságról nem változott – közölte Chieko Noguchi szóvivő, aki kiemelte a formális szentségi áldás és az egyszerű lelkipásztori áldás közötti különbséget.

Ázsia

A Fülöp-szigeteki Püspöki Konferencia (a földrészen messze az országban él a legtöbb katolikus 95 millió hívővel) nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a vatikáni állásfoglalás világos és „nem igényel további magyarázatot”. Ferenc pápa arra szólított fel, hogy ne hanyagoljuk el a lelkipásztori szeretetet, és "ne legyünk bírák, akik csak tagadnak, elutasítanak és kizárnak". Ehhez "az áldások teljesebb megértésére" van szükség.

William Goh szingapúri bíboros cáfolta azokat a médiajelentéseket, amelyek szerint a katolikus egyház megváltoztatta a házasságról szóló tanítását. Az egyház nem áldja meg az azonos nemű párok párkapcsolatát, de magukat a párokat igen, akik "szabálytalan helyzetben" vannak, és küszködnek azzal, hogy hűek maradjanak Isten parancsolataihoz” - hangoztatta. Novemberben a szingapúri parlament hatályon kívül helyezte a meleg szexet kriminalizáló törvényt.

Megtagadta az áldás végrehajtását a nem éppen befolyásos kazahsztáni katolikus egyház is.

Ezek a reakciók mutatják, mennyire nehéz a mai egyházi viszonyok közepette még az apróbb nyitás is és az, hogy a pápának milyen ellenszélben kell előrehaladnia.

Magyar értelmezés: csak egyéneket áldhatnak meg

Egyedi módon értelmezte a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia a dokumentumot. E szerint „nemi identitásától és szexuális orientációjától függetlenül egyénenként minden embert megáldhatunk, mindig kerülni kell azonban azt, hogy a pusztán párkapcsolatban együtt élő, az egyházilag nem érvényes házasságban vagy egynemű párkapcsolatban élő párok számára közös áldást adjunk”, jóllehet a dokumentumban meleg párokról, és nem egyénekről tesznek említést. A szerdán - tehát kilenc nappal a vatikáni iránymutatást követően - közzétett dokumentum hozzáteszi: „ugyanakkor minden sajátos élethelyzetben élő testvérünket kísérjük szeretettel és tisztelettel.” Több német és osztrák médium - köztük az ORF - is kiemelte, hogy a magyar püspökök elutasítják a meleg párok megáldását.

Múlt héten hasonló nyilatkozatot tett a lengyel püspöki konferencia. "Arra a kérdésre, hogy »Van-e az Egyháznak felhatalmazása az azonos neműek együttélésének megáldására?«, a válasz nemleges" – olvasható a lengyel püspökök nyilatkozatában, idézve a Hittani Kongregáció 2021. márciusi dokumentumát.

A novemberben elengedett túszok közül sokaknak még mindig intenzív kezelésre van szükségük a fogságban töltött idő alatt elszenvedett traumák miatt.