LMP;népszavazási kezdeményezés;kiemelt beruházások;

Az LMP újra nekifut a kiemelt beruházások megszüntetését célzó népszavazásnak

Mivel a Fidesz keresztülhúzta az LMP korábbi számírásait, és NER kegyeltjeinek még nagyobb könnyítéseket biztosító szabályozást áttette a decemberben elfogadott építészeti törvénybe, az ellenzéki párt most újabb kérdést nyújtott be a NVB-hez. 

Az LMP új népszavazási kérdést nyújtott be a nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházások megszüntetése érdekében – mondta Csárdi Antal, az ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese pénteki sajtótájékoztatóján, a Nemzeti Választási Bizottságnak (NVB) helyet adó belvárosi épület előtt. A politikus emlékeztetett, hogy tavaly nyáron már indítottak egy népszavazási kezdeményezést a kiemelt beruházások felgyorsításáról szóló törvény hatályon kívül helyezésének érdekében, ám azt a kérdést az (NVB) nem hitelesítette, majd a Kúria az LMP-nek adott igazat, és megsemmisítette az elutasító határozatot, csakhogy az a kérdés mára elavult.

Csárdi Antal rámutatott arra, hogy az aláírásgyűjtés megkezdését a Fidesz kicselezte, mégpedig úgy, hogy tavaly decemberben olyan törvénymódosítást nyújtott be a parlamentnek, amelynek elfogadása hatályon kívül helyezte az érintett jogszabályt, és annak tartalmát beillesztették a magyar építészetről szóló törvénybe. A mostani kérdés ezért úgy szól:

„Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvénynek a kiemelt beruházásokra vonatkozó szabályokat megállapító 42. alcímét?”

Az ellenzéki politikus végül kiemelte, hogy mostani céljuk változatlan, a kiemelt beruházások megsemmisítése. A népszavazás támogatására az LMP már a honlapján korábban is gyűjtött aláírásokat. Abban az érdeklődők számára kifejtették, hogy szerintük „a kiemelt beruházási törvény a törvénytelenség törvénye, ami egyetlen célt szolgál: azt, hogy a Fidesz megkerülve minden szakmai egyeztetést, az érintettek és a helyi közösségek véleményének megkérdezése nélkül szolgálja ki a gazdasági hátország és a nagyvállalatok érdekeit”.

A konkrét példák között felhozták, hogy a korábbi törvény alkalmazásával nőnek ki a semmiből az akkumulátorgyárak, így teszik tönkre a Fertő tavat, a Balatont és a Városligetet is.