bíróság;tárgyalás;Újbuda;rendőrgyilkosság;kényszergyógykezelés;

- Nem értenek egyet a szakértők, korábbi kezelőorvosai szerint meg lehetne szüntetni az újbudai rendőrgyilkos kényszergyógykezelését

Korábbi kezelőorvosa a Fővárosi Törvényszéken arról beszélt, a férfi elkezdte megkérdőjelezni a téveszmetöredékeit. Egy igazságügyi szakértő eközben azt hangsúlyozta, a vádlott jelenleg is kóros elmeállapotban van, paranoid képzetei lehetnek.

A korábbi kezelői szerint meg lehetne szüntetni a tavaly januári újbudai rendőrgyilkossággal vádolt Sz. Szilárd kényszergyógykezelését, a bíróság igazságügyi szakértői azonban ezzel nem értenek egyet – derül ki a Telex cikkéből.

Az újbudai rendőrgyilkosság ügyének tárgyalása kedden tanúk meghallgatásával és korábbi, írásban rögzített tanúmeghallgatások felolvasásával folytatódott a Fővárosi Törvényszéken.

A férfit az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetbe (IMEI) kezelik, amióta egy évvel ezelőtt meggyilkolt egy vele szemben intézkedő rendőrt,.

A portál szerint a bíróság meghallgatta azt az orvospszichiátert, aki közvetlenül a férfi bekerülése után, egy évvel ezelőtt vizsgálta meg a vádlottat. Szerinte szembetűnő volt, hogy nehezen kezeli az indulatait, és markáns személyiségzavara van. Valódi önsértési késztetései voltak, a falat ütve jelezte, hogy nem akar válaszolni a kérdésekre – idézte fel a tanú, aki szerint Sz. Szilárd eleinte törekedett arra, hogy jó benyomást keltsen, de amikor problémás dolgokról kérdezték, agresszívvé vált.

A vádlott a tárgyaláson azt mondta,

szerinte nem történt semmi ilyesmi, és megkérdezte, hogy van-e kamera, ahol ez a szerinte állítólagos kivizsgálás történt. 

A tanú jelezte neki, hogy nincs. „Gondoltam” – közölte Sz. Szilárd, és azt állította, azért ordibált pszichiáterrel a kérdéses időpontban, mert ő is indulatosan, lekezelően beszélt vele.

Egy másik tanú – aki novemberig a vádlott kezelőorvosa volt a kényszergyógykezelése során – arról beszélt, hogy Sz. Szilárd állapota fokozatosan javult, ezért a gyógyszeradagok csökkentésébe kezdtek, majd egy idő után el is hagyták ezeket. De később egyes gyógyszereket újra előírtak számára, azért is, mert elindult a bírósági tárgyalás, ami indulatosabbá tette. A kezelőorvos szerint a vádlott pszichotikus állapotában nagyon jelentős szerepe lehetett annak, hogy nemcsak alkalmanként, hanem tartósan fogyasztott kábítószereket.

Egy másik tanú jelenleg is klinikai szakpszichológusként dolgozik az IMEI-ben, ő is vizsgálta beérkezése után Sz. Szilárdot.

Szerinte a vádlott március vége, április eleje óta „elkezdte megkérdőjelezni a téveszmetöredékeit”, tehát az olyasféle paranoid jelenségeket, amik a gyilkossághoz is vezethettek.

Később tovább erősödött ez a folyamat, és egyre kevésbé foglalkozott ezekkel a téveszmékkel.

Az IMEI-s pszichiáterek és pszichológusok szerint meg lehet szüntetni Sz. Szilárd kényszergyógykezelését, ezzel azonban a férfit szintén vizsgáló igazságügyi szakértők nem értenek egyet.

Az egyikük arról beszélt, a vádlott jelenleg is kóros elmeállapotban van, és üldözöttségtudata lehet.

A férfinak továbbra is gyanakvás, bizalmatlanság van a viselkedésében, ami paranoid zavarra utalhat, de ennek pontosabb feltérképezéséhez szerinte további vizsgálatok szükségesek. Ezért az igazságügyi szakértők azt ajánlják, hogy a következő időszakban is tartsák fenn Sz. Szilárd kényszergyógykezelését.

A halott rendőr jogi képviselője arról érdeklődött, Sz. Szilárd tisztában lehetett-e azzal a gyilkosság pillanatában, hogy nem szabad embert ölni. A szakértő szerint attól még, hogy tisztában lehetett vele, kóros elmeállapot állhatott fenn, és a férfi annyira félt, hogy bántani fogják, hogy bármi áron szabadulni akart a helyzetből.

A jogi képviselő úgy véli, a vádlott elmeállapota az egész ügy kulcskérdése, és szerinte Sz. Szilárd realitáskontrollja körül komoly szakmai ellentmondások vannak a megszólaltatottak között, ezért új igazságügyi szakértő felkérését indítványozta.

Egy fákkal borított területen levette a síléceit, és gyalog ment tovább, mielőtt halálos baleset érte volna.